Nexus 8 z 64–bitowym procesorem NVIDII?

nexus-7-back

Dosłownie kilka dni temu powróciły na łamach naszego serwisu kolejne doniesienia o nowym tablecie od Google, który miałby rzekomo być wyprodukowany przez HTC, czyli o Nexusie 8. Marcin informował Was o nowym przecieku na zdjęciu promującym Google I/O. Tym razem mamy dla Was znacznie ciekawsze doniesienia, a mianowicie te sugerujące spodziewaną specyfikację techniczną. Wygląda na to, że wraz z nadejściem nowego tabletu będziemy mieli do czynienia także ze zmianą architektury procesora.

Do sieci wyciekł zrzut ekranu przedstawiający ostatnie zmiany w kodzie AOSP (Android Open Source Project). Zgodnie z jego zapisami, kod systemu został wzbogacony o wsparcie dla 64-bitowej architektury ARM w procesorach NVIDII. Co ciekawe, zmiany w kodzie mają związek z kompilatorem ART, który w Androidzie 4.4 był jedynie opcjonalnym środowiskiem uruchomieniowym dla aplikacji. Czyżby nowa wersja platformy miała uczynić z niego środowisko domyślne? Na te informacje musimy poczekać do Google I/O, które odbędzie się prawie dokładnie za miesiąc.

nexus8-64bit-aosp

Wracając jednak do samego tabletu: jeśli dane się potwierdzą, to Nexus 8 pracował będzie w oparciu o 64-bitowy procesor ze stajni NVIDII. Poprzednia sytuacja z wykorzystaniem podzespołu tego producenta miała miejsce – przypomnijmy – w Nexusie 7 pierwszej generacji, który został zbudowany w oparciu o Tegrę 3. Doniesienia te są co najmniej interesujące, zwłaszcza że wcześniejsze przesłanki mówiły o zastosowaniu jednostki centralnej firmy Qualcomm.

Mnie osobiście interesuje to, czy nowy Android będzie w pełni w stanie wykorzystać możliwości 64-bitowej architektury. O ile sam kernel Linuksa wykorzystywany w systemie Google radzi sobie z tym bez najmniejszego problemu, o tyle warstwy systemu wyższego poziomu z pewnością wymagają przepisania. Zapewne zmiany w kodzie AOSP świadczą o tym, że programiści Google już zajmują się tą kwestią.

Jak uważacie: czy wprowadzenie na rynek urządzenia z Androidem wspierającym 64-bitowe procesory byłoby właściwym posunięciem ze strony Google?

[źródło]

Komentarze

 • slv

  “czy wprowadzenie na rynek urządzenia z Androidem wspierającym 64-bitowe procesory byłoby właściwym posunięciem ze strony Google?”

  Z czemu miałoby być złym ruchem ?
  Teraz tylko czekać na petryliard GB ramu. Nowy wyścig można zacząć. Tym razem na ramy.

  A serio, to pewnie, że dobrze. Tablet/telefon to teraz komputer. A tu 64bit o kwestia czasu. Jeżeli Google myśli o u standaryzowaniu środowiska to im wcześniej przejdzie na 64bit tym lepiej. I tak by musiało przejść. Potem jak słusznie zauważył Autor – byłoby trudniej. A tak to deweloperzy już zaczną pisać pod 64bit, dedykowane pod ART-a i się będzie toczyło dalej.

 • zxfvSDV

  oby nie mial 7″ tylko wiecej albo 4:3

 • niconozomu

  Jeśli faktycznie będzie miał układ NVIDII to już chcę go mieć :)

  • Dlaczego? Nvidia zazwyczaj ma gorsze układy niż konkurencja.

   • niconozomu

    Układy NVIDII jako jedyne bez problemu radzą sobie ze wszystkimi multimediami. I jako jedyne radzą sobie z kodowaniem wideo 10 bit przy użyciu GPU. Więc pod tym względem byłem bardziej zadowolony z Tegry 3 w Nexusie 7 niż aktualnie ze Snapdragona 800 w Note 3.

 • Takaszi

  Oooo tak, był by. Taki 64 bitowy procek, system do tego, 4 GB RAM, 64 GB na apki i dane, 7″ Full HD, ładowanie indukcyjne, 10 godzin pracy na maxa, na jednym ładowaniu, czysty Andi, mmmmm już bym go chrupał. Do tego ART i będzie się działo.

  • Coraz bliżej stacjonarnego komputera. Szkoda, że GIMP/MyPaint/Inkscape/Eclipse/Steam na tym nie pójdzie…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona