Jak ładować mały tablet, podłączony do zewnętrznego monitora?

vener_orig

Wpis Praca na tablecie z Windowsem to fikcja? poruszał między innymi ważny, moim zdaniem, problem ładowania małych tabletów z okienkami. Wiele z nich wyposażono jedynie w port micro USB, który można wykorzystać albo do ładowania, albo do podłączenia urządzeń peryferyjnych.

Jest to duża niedogodność w sytuacji, gdy chcemy korzystać z tabletu używając zewnętrznego monitora, klawiatury i myszki. Podłączając te peryferia przez hub USB albo duplikatory typu Plugable do portu micro USB, nie mamy możliwości ładowania urządzenia, gdyż nie ma ono dedykowanego, osobnego gniazda ładowania. Może to być uciążliwe, szczególnie gdy chcielibyśmy podłączyć tablet na dłużej niż kilkadziesiąt minut.

Na kickstarterze zbiera się pieniądze na urządzenie, które pozwoliłoby na jednoczesne podłączenie peryferiów i ładowanie tabletu, ale zanim organizatorzy uzbierają całą sumę, możemy skorzystać z rozwiązania Vener8. Strona i fanpage projektu nie budzą zaufania, jednak wszystko wskazuje na to, że jest to inicjatywa jak najbardziej realna. Nie ma niestety na razie szczegółowych informacji o tym jak urządzenie owo miałoby działać, jednak idea jest prosta – za pomocą niewielkiego modułu, mielibyśmy możliwość ładować tablet, duplikując jednocześnie jego port USB, co da możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych.

Całość wyceniono na ok. 30 dolarów, a produkt na razie dostępny jest tylko w Stanach. Użytkowników Della Venue 8 Pro powinien jednak cieszyć fakt, że rozwiązanie takie jest możliwe i już wkrótce mogą pojawić się odpowiedniki tego urządzenia również na naszym rodzimym rynku.

Komentarze

 • DiamondBack

  Na kickstarze, będą niedługo zbierać na nożyczki dla leworęcznych.
  Jakby nie można było po prostu kupić inny tablet, który ma gniazdo ładowania i np mico HDMI.

  • Tomasz Lenartowski

   Można. Ale jak ktoś węszy interes w takim gadżecie i ludzie mu chcą dać forsę na realizację to czemu tej forsy nie brać?

 • P Dampc
  • waxc

   to duplikator. Przez to nie naładujesz taba.

   • P Dampc

    no to mam chyba jakiś wadliwy bo mój ładuje

 • LCD

  a to przypadkiem przejściówka MHL do Samsungów nie pozwala na ładowanie z jednoczesnym wypuszczeniem obrazu po HDMI? Wtedy tylko klawiatura z myszą po BT i problem z głowy. Zresztą jest film na YT gdzie koleś przy pomocy takiej przejściówki pokazuje, że Note2 jest w stanie zastąpić w pewnym stopniu stacjonarnego kompa po podłączeniu klawiatury, myszy i monitora.

 • helbian

  OK, ale czy używając w ten sposób tabletu, czyli stacjonarnie (z dostępem do sieci 230V) i stosując HUB USB aktywny ( z własnym zasilaniem) tablet nie będzie przypadkiem równocześnie ładowany z gniazda tegoż HUB-a (tak jak z gniazda USB po podpięciu do komputera)?
  Wydawało mi się, że tak to powinno działać na chłopski rozum, ale sam nie miałem okazji sprawdzić.
  Czy jednak się mylę i to nie zadziała?

  • obawiam sie ze moze nie ladowac bo micro usb pracuje w trybie przesylu danych, w artykule chodzi wlasnie o dublowanie tego trybu do jednoczesnego ladowania

   • helbian

    Czyli do końca też nie jesteś pewny, że na 100% nie zadziała.
    Mam gdzieś jakiś najtańszy aktywny HUB USB2.0, jak znajdę to sprawdzę.
    Przecież podłączając do PC tab/tel jest ładowany, a jednocześnie dedykowany soft ma dostęp do plików?

    Co do miracast, to osobiście, na dziś nie bardzo widzę taka potrzebę. Może jak te dongle potanieją, to wtedy kupię na “kiedyś może się przyda” ;-) .

    Eeeeee….

    Miałeś jednak rację i teraz chyba zrozumiałem gdzie był błąd w moim myśleniu.
    Na wyjściu USB HUB-a nie ma podanych napięć, a tylko dane i po takim podłączeniu dodatkowo przez kabelek host USB nie ma szans na ładowanie. Ładować sobie można z wejść USB HUB-a, ale wiadomo, że wtedy nie mamy dostępu do danych.
    Czyli jednak nie takie to proste, jakby się wydawało, chociaż pewnie lepszy elektronik coś by wykombinował jak zrobić taki HUB-ładowarkę. :-)

 • od androida 4.2 i tabow na bay trailu sprawe zalatwia miracast lub widi (intel) ale trzeba miec dongla hdmi lub nowy tv z ta funkcja i wtedy port usb jest wolny bo obraz i dzwiek idzie po wifi

 • Nimrod25

  Problem z ładowaniem np. Della V8P jest znany i jego rozwiązanie – mimo że dość toporne jest dostępne na YouTube. Zapewne Vener8 będzie korzystać właśnie z metody “na zwarcie” tylko ładniej i prościej wykonanej. Nie jest to pierwsze takie rozwiązanie, i jak zwykle nie jest też potwierdzone jak eksploatacja tabletu w takim trybie wpływa na bezpieczeństwo i trwałość sprzętu. Jak na razie mamy do czynienia z początkami tanich tabletów z windowsem – być może w odświeżonych edycjach producenci troszkę pomyślą a może już pomyśleli i rozwiązanie to jest celowe by ograniczyć kanibalizację rynku laptopów?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona