Surface Mini w maju? Plotki, plotki, plotki…

microsoft-surface-mini

Bardzo niedawno pisałem o tym, że od dłuższego czasu nie było słychać żadnych nowych pogłosek, dotyczących premiery tabletu Surface Mini. Wyglądało na to, że Microsoft zaniechał pomysłu lub odłożył go w bliżej nieokreślona przyszłość. Sprawa jednak odżyła za sprawą sklepu Amazon, w którym pojawiło się etui na tablet, które miałoby być dedykowane właśnie Surfece’owi Mini.

Takim plotkom nie byłoby warto poświęcać nawet dwóch zdań na tabletowo.pl, gdyby nie fakt, że temat podchwycili Paul Thurrott i Mary Jo Foley – dwoje najbardziej znanych i szanowanych obserwatorów Microsoftu, którzy mylą się dość rzadko. Sprawa wciąż nie jest do końca jasna – aukcja z etui wspomina Surface jedynie w jej tytule – na zdjęciu natomiast znajduje się Thinkpad 8. Oboje blogerów zgadza się jednak w jednej kwestii – Surface Mini był w planach, a na przeszkodzie stanęły mu najprawdopodobniej kłopoty z dostawcami podzespołów do samego urządzenia.

Nadal nie wiadomo jaki procesor miałby być użyty w Surface Mini, ale Thurrott wskazuje na to, że byłoby one wyposażone najprawdopodobniej w aktywny rysik. Mini miałby być głównie tabletem do konsumpcji oraz robienia notatek – z uwagi na mniejszy ekran, korzystanie na nim z Office’a raczej mija się z celem. Foley z kolei, spodziewa się premiery urządzenia razem z premierą Office’a Mobile dla Windows 8, o kodowej nazwie Gemini – w maju tego roku. Nie jest znana też hipotetyczna cena urządzenia – zastosowanie aktywnego digitizera z pewnością podniosłoby jego cenę. Najprawdopodobniej, dzięki zmniejszeniu rozmiaru instalacji Windowsa 8.1 Update, seria mogłaby zaczynać się od wersji 16 GB a nie 32 GB, co w znaczący sposób mogłoby wpłynąć na cenę końcową.

Na oficjalne zapytanie o urządzenie, rzecznik Microsoftu, w charakterystyczny dla siebie sposób odpowiedział, że firma nie ma w tej kwestii nic do oznajmienia w tym momencie. Musimy uzbroić się w cierpliwość i przekonać się czy coraz mocniej ugruntowane plotki okażą się prawdą.

Komentarze

 • Jędrzej Łuczak

  Ciekawy artykuł, ale niestety z błędem ortograficznym- nieznana pisze się razem ;)

 • adam

  Jeśli rzeczywiście do notatek – widzę w tym sens. Niech dadzą tylko dobry rysik i proporcję 4:3, 3:2 lub ostatecznie 16:10. No i porządny rysik Wacom.

  • Takie są pogłoski – Microsoft ma rzekomo promować urządzenie jako najlepszy mały tablet do robienia notatek. Nie spodziewam się natomiast żadnej klawiatury/covera z klawiaturą.

   • ArtiDiTu

    Jest już potwierdzenie na Amazonie : pokazało się etui dla Surface Mini – od połowy maja dostępne…

 • Joanika

  Sens kupowania tabletu z Win polega głównie na tym, że można korzystać z setek aplikacji pisanych latami dla tego właśnie systemu.
  “Nowych” programów, dla Metro, jest jak na lekarstwo.
  A jeśli mam korzystać z tych setek aplikacji to muszę mieć DYSK. 16GB dyskwalifikuje tablet (jak dla mnie).
  Aplikacje androidowe są oszczędniejsze, mniejsze, a i tak 16 to mało.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona