Ważne

Przyszłość Microsoftu, Windowsa i linii Surface

satya-nadella-microsoft-ceo

Wielu z nas zastanawia się jak będzie wyglądała przyszłość urządzeń mobilnych, systemów operacyjnych i firm które je wytwarzają. Ostatnie zmiany w Microsofcie sprawiają, że warto przyjrzeć się tej firmie dokładniej i spróbować podsumować ich bieżące działania. 

Nowy prezes, przejęcie Nokii, własna linia tabletów, częstsze aktualizacje systemów, inwestowanie w chmurę – to tylko niektóre z wielu przejawów nowej polityki giganta z Redmond.

Microsoft

Ostatni rok Steve’a Ballmera za sterami Microsoftu obfitował w wiele odważnych i dynamicznych decyzji. To on, a nie Satya Nadella zdecydował o wprowadzeniu Office’a dla iPada, przejęciu Nokii czy większej częstotliwości wypuszczania nowych wersji Windowsa. Podczas tego okresu, wielokrotnie padało stwierdzenie, że Microsoft zmienia się w firmę stawiającą na “devices and services”, czyli urządzenia i usługi. Model biznesowy, który sprawdził się dla Apple’a miał być zastosowany również w tym przypadku. Powstała lina Surface i nadzieja, że wraz z przejęciem Nokii, powstawać będą smartfony sygnowane bezpośrednio przez MS.  Lepsze jest jednak wrogiem dobrego i nowy prezes zaczął swoje działania od wysokiego C. Nokia Mobile została kupiona, a tablety Surface najprawdopodobniej doczekają trzeciej generacji, jednak akcenty położył zupełnie gdzie indziej. Tam, gdzie są pieniądze. Już nie “devices and services”, a “mobile first, cloud first” – parafrazując: przede wszystkim mobilność, przede wszystkim chmura.

Co to oznacza w praktyce? Kilka rzeczy. Po pierwsze, na rynku konsumenckim, Microsoft być może nie będzie się skupiał na przesadnym promowaniu swoich urządzeń, a nawet systemów operacyjnych – najważniejsze będzie, żeby użytkownicy wszystkich głównych OS-ów korzystali z ekosystemu firmy z Redmond – aplikacji i usług takich jak OneDrive, Office, Skype czy Bing. Po drugie, jeszcze więcej na znaczeniu zyskają rozwiązania korporacyjne. Osoby postronne często kojarzą Microsoft głównie z Windowsem i Officem. Nie zdają sobie sprawy jednak z tego, że ponad 20% przychodów firmy pochodzi ze sprzedaży rozwiązań… SQL Server. W sumie, ponad 55% przychodów generuje segment “Enterprise”, czyli segment rozwiązań dla dużych korporacji. Jeśli dodamy do tego małe i średnie przedsiębiorstwa, otrzymamy prawie 65%, czyli niemalże 2/3 wszystkich przychodów. Po trzecie, mimo usilnych starań, Microsoft może wkrótce stać się jedynym producentem urządzeń z Windows Phone. Nokia ma ok. 93% rynku urządzeń z WP, a po przejęciu, ta proporcja może się jeszcze bardziej przechylić w stronę 100%.

20% PRZYCHODÓW MICROSOFT
POCHODZI ZE SPRZEDAŻY SQL SERVER

Wygląda na to, że najważniejszymi i najbardziej dochodowymi produktami firmy będą chmura Azure, SQL Server, usługa Exchange i wieloplatformowy Office. Windows dalej będzie bardzo ważnym produktem, niejako bramą do pozostałych usług, ale nie będzie generował on już takich zysków jak kiedyś. Android i po części iOS wymusiły darmowość systemów operacyjnych. Jeśli Microsoft chce konkurować z Androidem, Chrome OS czy iOS, nie może słono liczyć sobie za licencje na system. Pytanie tylko, czy w ogóle firmie będzie opłacało się utrzymywać indywidualne rozwiązania konsumenckie, w sytuacji, w której zdecydowana większość przychodów i zysków pochodzi ze sprzedaży narzędzi i licencji na oprogramowanie firmowe? Po co Microsoftowi setki milionów użytkowników Outlooka, OneDrive’a czy Windows Phone’a? Mimo ogromnej popularności Androida, Google nie może opierać swojego modelu biznesowego o ten system. Bezpośrednie zyski z tego OS-u są zaniedbywalnie małe w porównaniu z zyskami z reklam. Jeśli firma z Redmond chciałaby zarabiać na swoich darmowych usługach, musiałaby stworzyć platformę reklamową na miarę AdSens i AdWords od Google. Zadanie to jednak jest niezmiernie trudne, patrząc na dominację tej drugiej korporacji. Wszystko musiałoby zacząć się od popularyzacji Binga jako silnika wyszukiwania. Czy jest to możliwe? Częściowo na pewno tak, ale na to potrzeba lat i dużo większych wysiłków niż dotychczas.

mobilecloud

Windows

Kiedyś, były szef pionu systemów operacyjnych Steven Sinofsky, powiedział, że trzyletni okres wypuszczania nowych wersji Windowsa jest wystarczająco częsty. Nowy szef, Terry Meyerson, wydaje się mieć zupełnie inne podejście – nawet roczne cykle przestają być wystarczające i kolejne duże aktualizacje pojawiają się nawet kilka razy w roku. Kilka miesięcy po wprowadzeniu na rynek Windowsa 8.1, użytkownicy mogli za darmo pobrać aktualizację 8.1 Update. Na początku tego roku wiele mówiło się o kolejnej wersji systemu o kodowej nazwie Treshold. Spodziewano się, że przerodzi się ona w Windows 9 i ujrzy światło dzienne w kwietniu 2015 roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że nowa aktualizacja, przywracająca między innymi menu start i umożliwiająca otwieranie aplikacji Modern na pulpicie, pojawi się już we wrześniu. Nie wiadomo czy będzie to Update 2 czy może Windows 8.2, ale wiemy, że Microsoft wreszcie poważnie potraktował sprawę aktualizacji i walki z konkurencyjnymi systemami operacyjnymi.

MICROSOFT WRESZCIE POWAŻNIE
POTRAKTOWAŁ SPRAWĘ AKTUALIZACJI

Zwiększona częstotliwość wypuszczania nowej wersji systemu jest warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym do pełnego sukcesu. Na rynku walczy się nie tylko jakością i innowacyjnością, ale też ceną. Jeszcze kilka lat temu, model biznesowy był dziecinnie prosty – licencja Windowsa kosztowała – i to kosztowała niemało. Coraz mniejsze wymagania użytkowników, którzy potrzebują jedynie przeglądarki, klienta poczty, Facebooka i map, sprawiły, że systemy operacyjne takie jak Android czy Chrome OS zaczęły zyskiwać na znaczeniu, a w przypadku tego pierwszego, nawet znacząco dominować rynek. Microsoft nie mógł zostać obojętny wobec tej zmieniającej się sytuacji. Już teraz zapowiedziano bezpłatną wersję Windowsa dla urządzeń z ekranem mniejszym niż 9 cali. Na tym jednak nie koniec. Z rozmów z przedstawicielami firmy wynika, że już niedługo pojawią się darmowe wersje Windowsa dla urządzeń mobilnych, które w ogóle nie zawierają środowiska pulpitu. Ma to duży sens, szczególnie na mniejszych urządzeniach 7-8 cali, gdzie dotykowe korzystanie z desktopu jest skrajnie niewygodne i niepraktyczne. Takie darmowe SKU bez pulpitu mogłoby pojawić się zarówno dla małych tabletów jak i smartfonów. Wtedy nastąpiłaby długo oczekiwana unifikacja Windows Phone z Windowsem RT. Dla rozwiązań korporacyjnych i profesjonalnych – pulpit jeszcze długo będzie dostępny i konieczny – dopóki programy takie jak Photoshop, AutoCAD, Visual Studio nie doczekają się Modern-odpowiedników.

Jak to możliwe, skoro systemy te nie mają wspólnych aplikacji i korzystają z oddzielnych App Store? Nie tak dawno pisaliśmy o Universal Windows Apps, czyli frameworku, który pozwoli deweloperom tworzyć wspólne aplikacje dla obu systemów, różniące się jedynie interfejsem zależnym od wielkości ekranu urządzenia. To ogromny krok na przód, który ma zachęcić programistów do zainwestowania w platformę aplikacji Windows, która mimo upływu czasu wciąż boryka się z problemami. Brakuje niektórych najpopularniejszych appek, a jakość części z nich pozostawia wiele do życzenia. Zachęcenie deweloperów i pojawienie się nowych aplikacji wysokiej jakości będzie kluczem do powodzenia i rozpropagowania dotykowej wersji Windows. Bez nich (i bez pulpitu), tablet z Windows nie miałby żadnej przewagi nad rozwiązaniami z Androidem czy iOS. Wiele wskazuje też na to, że powoli zmienia się wzorzec designu i UI dla aplikacji Modern – kiedyś charakteryzowały się one wielkimi przyciskami, dużymi kwadratowymi polami i nadmiarem wolnej przestrzeni użytkowej. Nowy Office w wersji Modern, który ma być dostępny w ciągu najbliższych miesięcy, pokazuje, że można zaimplementować również tak zaawansowane narzędzie, rezygnując z początkowych zaleceń co do interfejsu. Jeśli wersja Modern Office’a umożliwi wygodną obsługę klawiaturą i myszką, będzie to znak dla pozostałych wytwórców oprogramowania, że da się tworzyć zaawansowane aplikacje dla runtime’u WinRT.

Windows-8-1-update-1-screen-for-media

Surface

Opisując obecną sytuację i przyszłość rodziny Surface – ciężko mi zachować obiektywność. Jestem fanem tej linii produktów i trzymam kciuki za jej sukces. Fakty jednak nie są takie łaskawe. Microsoft wyprodukował najprawdopodobniej około 6 milionów urządzeń Surface RT, z których dotychczas sprzedało się ok. 2 mln. Model nie cieszył się wielką popularnością, głównie z uwagi na przeciętną rozdzielczość ekranu, słaby procesor i brak aplikacji dotykowych w tamtym okresie. Druga generacja rozwiązała większość problemów – pojawił się ekran Full HD, nowe aplikacje, a Tegra 4 zapewniła dużą płynność obsługi systemu. Microsoft tym razem popełnił odwrotny błąd – pozytywne recenzje i czas przedświąteczny sprawił, że zainteresowanie urządzeniem było bardzo duże. Tak duże, że wykupiono wszystkie dostępne modele i w najgorętszym okresie przedświątecznym Surface 2 był wyprzedany – nie dało się go kupić ani przez internet, ani w sklepach. I trwało to prawie miesiąc. Ogromna zaprzepaszczona szansa na wyśrubowanie wyników sprzedaży. Surface Pro i Pro 2 sprzedawały się od początku nieźle, jak na urządzenia zaczynające się od ok. 1000$, jednak nie można powiedzieć, że zdobyły znaczącą cześć rynku. Druga generacja rozwiązała problem czasu pracy na jednym ładowaniu i SP2 stał się prawdziwym tabletem przenośnym. To jednak było nadal za mało – 900 g i 13 mm grubości sprawiły, że wielu recenzentów nie było zadowolonych z tego urządzenia. Wskazywali na to, że nie jest to ani prawdziwy tablet, ani pełnowymiarowy laptop.

Pod koniec 2013 roku wiele mówił się też o Surface Mini. Miało to być urządzenie z Windowsem RT i ekranem ok. 8 cali. Sam Panos Panay zapytany o nie bezpośrednio nie zaprzeczył i powiedział, że czeka naw wiele ciekawych niespodzianek związanych z linią tabletów Surface. Słaba sprzedaż tabletów z RT i wycofanie się niemalże wszystkich OEM-ów sprawiło, że zaczęto się zastanawiać, czy tablet z procesorem ARM jest rzeczywiście dobrym pomysłem – szczególnie w kontekście słabej sprzedaży Surface RT. W styczniu zaczęły krążyć informacje, że Mini będzie wyposażony w najnowszego Atoma od Intela z rodziny Bay Trail. Zmiana prezesa i mniejszy nacisk na urządzenia sprawiły jednak, że temat ucichł i od dłuższego czasu nie ma żadnych informacji ani przecieków o mniejszej wersji tabletu Surface. Microsoft mógł zorientować się, że rynek tabletów klasy premium się kurczy i może nie tędy droga – szczególnie w świetle ostatnich wyników sprzedażowych Apple’a – z których wynika, że kupiono ponad 20% mniej iPadów niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego.

RYNEK TABLETÓW KLASY
PREMIUM KURCZY SIĘ

Surface 3 i Surface Pro 3? Najprawdopodobniej tak – nic nie wskazuje na to, żeby Microsoft nagle przerwał produkcję tej linii. Jednak czy możemy spodziewać się ich premiery we wrześniu/październiku? Wszystko wskazuje na to, że nie. Nie wyobrażam sobie Surface 3 bez 64-bitowej Tegry K1. Sam K1 64-bit dostępny będzie pod koniec roku, ale Winodws RT ma przynieść wsparcie dla 64 bitów dopiero na początku roku 2015. Podobnie sytuacja wygląda z Surface Pro 3. Procesory Core piątej generacji (Broadwell) będą dostępne najprawdopodobniej dopiero na samym początku przyszłego roku, a wydaje się, że nie ma sensu produkować trzeciej generacji Surface Pro ze starym Haswellem. Czy rzeczywiście będziemy musieli czekać do nowego roku na kolejną serię? Tego nikt nie jest pewien, szczególnie, że Microsoft znacznie przyspieszył wypuszczanie następnych wersji Windowsa. Trudno sobie wyobrazić, żeby firma całkowicie odpuściła sobie okres przedświątecznej gorączki zakupowej, nie wprowadzając żadnego nowego urządzenia do portfolio.

Dokąd to wszystko zmierza?

Przede wszystkim mobilność. Przede wszystkim chmura. Wieloplatformowość. Uniwersalne aplikacje. Częstsze aktualizacje Windowsa. Stawianie na usługi i subskrypcje. Przyszłość Microsoftu jawi się w jasnych barwach. Nowy CEO stawia na rozwiązania, które przynoszą największy zysk, nie zapominając jednak o pojedynczych użytkownikach, więdząc, że liczą się nie tylko bezpośrednie przychody, ale też tzw. “mindshare”, czyli rozpoznawalność firmy na rynku oraz zaangażowanie klientów i entuzjastów.

Komentarze

 • Guest

  smartfony sygnowale – ?

 • Fajny felieton, dzieki!

 • adam

  Microsoft to nie Apple, nie uda im się z urządzeniami. Dobrze, ze się wycofują. Najwyższy czas.

 • gość

  To nie ma potwierdzenia, że surface mini w ogóle się pojawi?? Przecież pisali, że to już niemal pewne. Miał być nawet na build gotowy.

  • Na razie nic nie wiadomo. Jest prawie pewne, że prace nad urządzeniem były już w bardzo zaawansowanym stadium, ale być może wstrzymano masową produkcję.

   • gość

    To by była szkoda. Fajny, metalowy tablet za 250$ od majkrosoftu byłby ciekawym urozmaiceniem rynku. Poczekamy, zobaczymy.

 • Oxi

  “To jednak było nadal za mało – 900 g i 3 mm grubości sprawiły, że wielu recenzentów nie było zadowolonych z tego urządzenia. “- No faktycznie 3 mm grubości tego nikt przed nimi nie dokonał hahaha

  • Próbowałem doszukać się w tym komizmu i również się pośmiać. Niestety daremnie. Chyba coś nie tak z moim poczuciem humoru.

 • Problemem Surface jest/była chora cena, a nie pierdoły typu procesor… można mieć słaby procesor, ale trzeba mięc dobrą cenę… a nie g…. za 2500…

  • Cena? Surface jest tańszy o 150$ od odpowiadającego mu modelu iPada. Nie jest to urządzenie tanie, ale daleko mu do “chorej ceny”.

   • Wiesz, jak wyszedł Transformer to pozamiatał te wszystkie Surfacy właśnie ceną… powie ktoś, żeby nie porównywać, ale sorry, taki mamy rynek – wolę za 1500zł Transformera niż za 2700 Surface, który w sumie od strony usera to jest to samo – “jakiś tam tablet z Win8″…

    • Sorry, ale bzdury gadasz. Surface 2 kosztuje 1800 zł kupując oficjalnie przez polski Microsoft. Masz ekran FHD i genialną jakość wykonania, zamiast plasticzaka z średniowieczną rozdzielczością.

 • dafai

  Czeste aktualizacje windows koszmar dzialu IT. Moze jeszcze niech wpadna aby co 2 lata wydawac wersje server.

  • Wersja serwerowa rządzi się swoimi prawami i ma oddzielną kadencję. Na częstych aktualizacjach i nowych funkcjonalnościach zyskują natomiast pojedynczy użytkownicy.

   Terry Meyerson mówił o utrzymaniu tego trudnego balansu i równowagi, w wywiadzie z Mary Jo Foley.

   • Meeeerrrrttt

    Bardzo dobrze idzie panu pisanie takich artykułów analizujących – przewidujących przyszłość IT
    -tak trzymać :) Artykuł przemyślany i ładnie napisany.
    Takie teksty rzeczywiście chce się czytać w odróżnieniu od słowotoko-bełkotu u Pająków i Marczaków

    • Dziękuję za ciepłe słowa.

     PS: Jaki tam ze mnie pan ;) Piotrek jestem.

     • ArtiDiTu

      Dołączam się do pochwał , ale żeby nie było za słodko: poprzednie wpisy bardziej techniczne , ten jakiś … rozlazły. Wiem , że nie ma za dużo konkretów o planach M$, bo za takie przecieki płaci się dużo pieniędzy . Niemniej mogłeś więcej miejsca poświęcić właśnie Surface vs. Surface 2 i analizie ich wad. Myślę , że Surface umrze w chwili kiedy pojawi się rodzina Asus MemoWinpad 8′ 9′ i 10′ lub inny ” markowy ” produkt z W8.1 za 199 lub 249 $ i dobrymi parametrami…

 • pan d

  Piotrze ja też kocham surface

  • Takaszi

   No to jestem, w porównaniu z tobą w ciemnej d…. ,a dla czego? bo nadal kocham żonę i córkę. Ech ta stateczność :-)

 • uru28

  Kluczem do sukcesu jest elastyczność… Małe jedno osobowe firmy prędzej będą korzystać z darmowego open office niż zdecydują się na abonament…M$ jak ognia obawia się powtórki z XP,produkt wart swojej ceny tylko zbyt udany jak się okazało.Po latach skostnienia i trwania przy swojej wizji widać “odwilż” i otwarcie na użytkowników, mam tylko nadzieję że w tym pędzie do chmury,abonamentów i nowej wizji nie przegną w drugą stronę…

 • AS

  Przyznam, nieźle się czytało, ale po drodze miałem nieciekawy zgrzyt na słowie “dywizja”. To kolejny przykład kalkowania angielskich określeń. Póki co, słowo dywizja ma w naszym języku charakter militarny. W języku biznesu można użyć słów: “dział”, “pion”, ostatecznie “departament”.

  • Sensowna krytyka zawsze mile widziana. Chyba najbliższym odpowiednikiem będzie pion, bo szefowie tych zespołów odpowiadają bezpośrednio przed prezesem.

 • Andrzej Pszczółka

  Nie wiem czy słowo ‘kadencja’ jest dobrym jeśli chodzi o interwał między nowymi wydaniami systemu. Takie małe zboczenie humanisty ;)

 • suberb

  20% z SQL Servera. Nieźle. Ale apple ma jeszcze lepiej – 60% z iPhona.

  • adam

   Ale ipad sprzedaje się coraz gorzej.

  • jacko

   To jest tylko procentowy udział. Wez po uwage, ze to 20% microsoftu to i tak bedzie wiecej niz 60% apple.

 • Marcin

  Na pierwszym zdjęciu jest coś w rodzaju interaktywnej tablicy. Co to takiego?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona