Współpraca AMD z BlueStacks owocuje: korzystaj z Androida na sprzęcie z Windowsem

Współpraca AMD z BlueStacks owocuje: korzystaj Androida na sprzęcie z Windowsem

Mija dopiero pierwszy tydzień stycznia, a już z całą stanowczością mogę stwierdzić, że 2014 rok pod względem technologicznym zapowiada się wręcz bajecznie. Na samym tabletowym rynku będzie się dużo działo, a to za sprawą głównie dostawców procesorów, którzy wprowadzają rozwiązania, które pozwolą bardzo rozwinąć warstwę oprogramowania urządzeń mobilnych. Mowa oczywiście o pełnej lub częściowej możliwości korzystania z dwóch systemów (Windowsa i Androida) na jednym sprzęcie.

Intel na swojej konferencji zaprezentował funkcję Dual OS, która umożliwia implementację Windowsa i Androida na jednym urządzeniu i przełączanie się pomiędzy nimi w ciągu zaledwie kilku sekund (co można zobaczyć na wielu filmikach na youtube na przykładzie świeżo zaprezentowanego Asusa Transformer Book Duet TD300). Na odpowiedź AMD nie musieliśmy zbyt długo czekać. Jest to jednak zupełne inne podejście do tematu.

Firma AMD poinformowała o nawiązaniu współpracy z BlueStacks. Dzięki temu zapewni pełne wykorzystanie systemu Android na sprzęcie z Windowsem (tabletach, laptopach, komputerach stacjonarnych, urządzeniach 2-w-1). BlueStacks opracowało bowiem zwirtualizowane, zoptymalizowane dla trzeciej generacji procesorów APU firmy AMD rozwiązanie, aby umożliwić użytkownikom korzystanie z pełnego spektrum możliwości systemu Android na sprzęcie z Windowsem. Inaczej niż w przypadku „podwójnych” systemów operacyjnych, które wymagają od użytkownika, aby odłączył się od jednego systemu, jeśli chce skorzystać z drugiego, rozwiązanie firm AMD i BlueStacks uruchamia system Android w samym Windows.

AMD informuje:

Nowa wersja BlueStacks, działająca na komputerach z systemem Windows napędzanych przez trzeciej generacji procesory APU firmy AMD oferuje:
– znajomy interfejs użytkownika systemu Android, w tym jego ustawienia, konfiguracje i możliwość dostosowania do potrzeb,
– możliwość uruchomienia aplikacji systemu Android w oddzielnym oknie lub na pełnym ekranie wykorzystując bezpośredni dostęp do mocy przetwarzania karty graficznej AMD,
– obsługa setek tysięcy aplikacji systemu Android, dostępnych bezpośrednio w oficjalnych sklepach, a także możliwość synchronizacji z tymi samymi aplikacjami zainstalowanymi na innych urządzeniach z Androidem, jakie posiada użytkownik,
– bezproblemowe współdziałanie poprzez bezpośrednie dzielenie plików, do których dostęp ma system Android, choć są zapisane w systemie plików Windows.

ź: AMD

Komentarze

 • Cyc997

  Czyli tak naprawdę to Intel udostępnił producentom otwartą furtkę do dual boota, natomiast AMD zamówiło zoptymalizowane środowisko wirtualizacji, czyli poszli na łatwiznę, albo uznali że wydawanie środków na dual boot nie ma sensu, skoro w segmencie mobilnym i tak się nie liczą.

 • Robert

  No to mega ciekawe będzie starcie obu rozwiązań i porównanie wydajności. Rzeczywiście udany ten styczeń w “branży” ;)

 • lexer

  Wow, blue stack działa już na Atomie Z2760. Co prawda szybkości błyskawicy nie osiąga, ale działa :)

 • golem14

  Osoby posiadające procesory z wirtualizacją od pewnego czasu mogą korzystać z androida pod windowsem dzięki projektowi Genymotion. Też mi … nowość. To ja wolę Dual Bot zamiast wirtualizacji. Lepiej wykorzystuje sprzęt. AMD jak zwykle nie może nadążyć za iNtelem więc wymyśla jakieś protezy (sic!).

 • kaka

  ludzie zawsze kombinujecie od d.. strony. Przeciez juz od lat jest projekt Android x86 i dziala to pieknie natywnie na Intelu. Mam to zainstalowane na tanim laptopie z B960 17.3″ i dziala rewelacyjnie. System obecnie JB4.3 i 37000 w Antutu. Wszystkie gry dostaja niezlego kopa dzieki grafice Intela – dosc kiepskiej zreszta jak na peceta, ale dla Androida to jest #1. Ciekawe jak by to dzialalo na i7 z Intelem 4000 – pewnie ponad 120k na Antutu.

  • Mikołaj

   Kolego to się stawia na wirtualnej maszynie?

   • uze

    Nie. Bootujesz z pendrive… Lub z niego instalujesz bezpośrednio na PC

    • Mikołaj

     Ja wgrałem wersję na virtualboxie i mam problem.. wszystko działa prócz aplikacji ze sklepu Google Play :). Która to wersja co się bootuje z pendriva??

   • kuka

    Wylaczasz UEFI i odpalasz z zewn. USB lub zainstalowane na wewn. dysku.

    • Mikolaj

     Wlasnie pisze z uruchomionego z pendriva Androida. Aplikacje dalej nie chca dzialac.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona