Wiko VIEW

JDI prezentuje 7-calową matrycę o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli

JDI prezentuje 7-calową matrycę o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli

Rozwój tabletów następuje na naszych oczach. Jeszcze kilka lat temu na porządku dziennym były 7-calowe modele z ekranami o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Nieco później technologia umożliwiła wsadzenie w tą samą przekątną wyższej rozdziałki. Sukcesywnie producenci matryc podwyższali sobie wzajemnie poprzeczkę, by po 1024 x 600, przyszła pora na 1280 x 800 pikseli. Aktualnie największą rozdzielczością może się pochwalić nowy Nexus 7 – 1920 x 1200 pikseli. Wiele jednak wskazuje na to, że już niedługo. Firma Japan Display Inc. poinformowała o stworzeniu 7-calowego wyświetlacza o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, co daje zagęszczenie pikseli na cal na poziomie 432 ppi. Robi wrażenie, prawda?

Z pierwszych ujawnionych informacji na temat matrycy dowiadujemy się, że zaprezentowane rozwiązanie, dzięki technologii WhiteMagic, ma pozwolić na sporo mniejsze zużycie energii – aż do 60% względem zwykłych paneli LCD RGB.

Brzmi pięknie. Teraz tylko musimy się uzbroić w cierpliwość, by poznać pierwsze urządzenia wyposażone w 7-calowe ekrany 2560 x 1600 pikseli. Z racji tego, że mówi się o rozpoczęciu masowej produkcji matryc JDI na początku przyszłego roku, na pierwsze urządzenia weń wyposażone przyjdzie nam poczekać jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

Póki co matryca zostanie zaprezentowana w przyszłym tygodniu podczas FPD International 2013 w Japonii.

źródło

Komentarze

 • Glee

  Mam Nexusa 7 i uważam, że 1920×1080 jest już świetnie. Zobaczymy jak będzie to trzymało :)

 • Arek1357
 • adam

  Istotna informacja-jaki pobór energii? jeśli niższy to ok. Czy zauważymy istotną różnicę pomiędzy 330 ppi a 430 ppi? Na pewno- jeśli zbliżymy ekran na odległość nie większą niż 20 cm od twarzy, księgowi również policzą odpowiednio za ppi- może mają już jakieś współczynniki a programiści i inżynierowie dopasują hardware i software (albo i nie) do tej wspaniałej gęstości super-duper ultra-retinaHD (współczynnik ppi wyraża tylko gęstość pixeli na cal- wizjoner Steve wiedział,że istotna jest jeszcze odległość z jakiej oglądamy obraz i proporcje obrazu(tudzież łatwość multiplikacji ilości pixeli)- dlatego właśnie Ipad ma proporcje 4:3, wskażnikiem określającym gęstość pixeli widzianą z określonej odległości jest PPD, amazing retina zaczyna się od PPD 53; Iphone 4/5 mają PPD 57, Ipad 3/4 mają PPD 69 ; ten ekran ma PPD 113)

 • adex

  No to coś przeczuwam, że w wakacje taki ekran zobaczymy w Nexus 7 2014. I może jeszcze zwiększą przekątną i tym razem będzie Nexus 7.7?

  • janko

   I jeszcze trochę wydłużą obudowę, żeby był bardziej hipsterski, inny niż wszystkie, oraz nie mieszczący się w żadnej kieszeni. W ten sposób automatycznie powstanie miejsce na rynku i zapotrzebowanie publiki na model 2015, w obudowie skróconej do normalnych rozmiarów. A w modelu 2016 pojawi się slot SD. Ale zniknie aparat foto, który powróci w modelu 2017, a ekran będzie miał proporcje 4:3. I na początek szerokie ramki ze wszystkich stron, ale już w modelu 2018 ramki po bokach zostaną zwężone do minimum, a tylko nieznacznie poszerzą się ramki na górze i na dole, co zostanie ostatecznie poprawione w modelu 2019…

   • kamiltbg

    Ale jesteś zabawny…
    Tablet jest dłuższy zapewne nie bez powodu. Nową wersję zwężono, żeby wygodniej było ją trzymać w jednej ręce. Widocznie do pomieszczenia komponentów trzeba było tablet nieco wydłużyć. Używasz go w ogóle? Bo ja tak, używałem też starego i różnica jest niewielka. Wydłużony jest o kilka mm, więc argument o kieszeni możesz sobie wsadzić… do kieszeni.
    Slotu SD najpewniej nie będzie i to na 100% jest wytyczna Google. Po prostu ze slotem SD są same problemy na Androidzie.
    Proporcja 4:3 poskutkuje tym, że do kieszeni na pewno go nie zmieścisz.
    Masz ból dupy nie wiadomo o co. Nowy Nexus 7 to tablet praktycznie idealny. Szkoda tylko, że znów jest niedopracowany i nie wszystko działa tak, jak powinno (głośniki i panel dotykowy). Na papierze natomiast nie ma się do czego przyczepić.

    • janko

     Mówisz, że w zasadzie jest idealny, tylko niedopracowany? I że slotu SD nie ma, bo z nim same problemy? A czemu w innych tabletach jest i nie ma problemów? Jak w Ipadzie nie ma slotu SD, to jest ostatni szit i w ogóle oszustwo, jak w Nexusie nie ma slotu SD to jest dobrze, bo tak dla Androida lepiej :)

     • kamiltbg

      Mówię, że jest w zasadzie idealny, tylko sporo egzemplarzy znów ma wady fabryczne, a wszystkie mają słaby przetwornik dźwięku, przez co są problemy z dźwiękiem.

    • Jakie masz problemy z kartami SD na Androidzie? Nie spotkałem z żadnym. To samo z USB – działa OK.

     • kamiltbg

      Nie o to mi chodziło. Chodziło mi o to, że slot kart jest problematyczny dla programistów. Zresztą chyba każdy zauważył, że na karcie nie zawsze da się zainstalować appki.

     • janko

      Widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz (do kolegi kamiltbg, żeby nie było wątpliwości), uprawiasz zwykły fanboyizm. Kupiłeś drogi tablet bez slotu SD i napinasz się, że tak jest lepiej, jak nie ma slotu SD :)

      A bez aparatu w poprzedniej wersji Nexusa nie było jeszcze lepiej? Przecież ten aparat foto to do niczego niepotrzebny. Nawet jakiś facet z Googla tłumaczył, że specjalnie nie dali aparatu, żeby ludzie nie wyglądali jak głupki, robiąc zdjęcia tabletami. Czyli w trosce o dobro klienta nie dali tego aparatu. Tak samo jest ze slotem SD, jak go nie ma, to nie musisz kupować karty SD, czyli oszczędzasz pieniądze!

 • mitusm

  Te wszystkie ledy i amoledy to niezła ściema. Przypadkiem wróciłem do ekranu lcd (galaxy mega 6.3) i jestem zachwycony naturalnymi kolorami. Fakt, czarny nie jest aż tak czarny, ale biały w końcu jest biały. A na białym tle jest 99% stron www. Co do baterii, to też nie widzę problemu, przy takiej samej baterii co w note 2 mega 6.3 trzyma 25% lepiej przy większym ekranie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona