Ważne

Po czterdziestu dniach z tabletem Modecom FreeTab 9702 IPS X2

Ponieważ tradycyjna recenzja jest wynikiem testu trwającego średnio dwa, trzy tygodnie, nie zawsze uwzględnia cechy opisywanego urządzenia, które mogą ujawnić się po dłuższym czasie. Szczegółowe omówienie tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 opublikowałem dwadzieścia dni temu, a przesyłkę z urządzeniem otrzymałem w ubiegłym miesiącu. Spędziłem z nim ponad czterdzieści dni: w słońcu, upale, deszczu i zimnie. Korzystając z FreeTab 9702 IPS X2 na co dzień, widziałem jego wzloty i upadki. Poznałem mocne i słabe strony, ulubione filmy i seriale, których po prostu nie trawi. Z tego powodu postanowiłem podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami. Modecom FreeTab 9702 IPS X2 jest typowym przedstawicielem nowej generacji budżetowych tabletów internetowych, których popularność z dnia na dzień rośnie. Ich atrakcyjna cena i obiecująca specyfikacja przyciągają oko i sprawiają, że więziony w kieszeni portfel zaczyna się pocić. Jednakże, nim pozwolicie mu dojść do głosu i na rękę ekspedienta w sklepie wypluć parę banknotów, powinniście wiedzieć, na co powinniście być przygotowani, gdy intensywnie używane urządzenie traci zapach nowości, a pamięć wypełnia się danymi… wbrew temu pesymistycznemu opisowi, to nie jest takie straszne.

Obudowa i ekran

Dotykane wielokrotnie każdego dnia obudowa i ekran tabletu są w niezłym stanie. Tylny panel jest wytrzymały, a jego powierzchnia wciąż nie została zmącona rysą (oby tak dalej!). Urządzenie zdarzyło mi się upuścić raz, z wysokości około trzydziestu centymetrów. Na pierwszy rzut oka z wypadku wyszło bez szwanku, co potwierdziła późniejsza analiza w świetle dziennym. W konstrukcji tabletu dostrzegłem dwa mankamenty, które co prawda nie utrudniają komfortowego korzystania, ale są zauważalne. Pierwszym jest “wciśnięcie się” włącznika, czyli połowiczne zagłębienie się przycisku w obudowie, przez co stał się gorzej wyczuwalny pod palcami. Mimo to, reaguje tak samo i nie spotkałem się z sytuacją, w której nie mógłbym wybudzić tabletu. Drugi to delikatny luz, który z dnia na dzień pojawił się w lewej części twardej pokrywy, między włącznikiem a gniazdem audio. Trudno to opisać, ale wystarczy mocniej nacisnąć to miejsce palcem, by poczuć. Szczerze wątpię, by sugerowało to ewentualny – cóż za katastroficzna wizja! – rozpad tabletu.

Podczas gdy wrażliwe podzespoły FreeTab 9702 IPS X2 chroni wykonana z aluminium pokrywa, zwykłe szkło ekranu pokryte jest folią ochronną, którą umieścił na nim producent. Co ciekawe, po ponad miesiącu nie nosi ona żadnych śladów użytkowania. Fakt, gromadzi tłuste odciski palców i kurz, ale wystarczy szybkie przetarcie ściereczką antystatyczną, by się ich pozbyć. Folia wydaje się zadowalająco gruba, dzięki czemu nawet postawione na tablecie nożyczki lub kubek, nie stanowią zagrożenia dla wyświetlacza. Z moich informacji wynika, że prawie bliźniaczy model FreeTab 9702 IPS X2Kiano Pro 10 Dual został wyposażony w szkło Gorilla. Jest ono bardzo wytrzymałe i nie wymaga stosowania folii. Domyślam się, że po dłuższym czasie zabawy z urządzeniem jego powierzchnia będzie tak samo gładka, jak w dzień zakupu.

System operacyjny i pamięć

Nim opiszę, co dzieje się z tanim, dwurdzeniowym tabletem po ponad miesiącu intensywnego użytkowania, muszę podkreślić fakt, że korzystam z rozwojowej wersji oprogramowania Android 4.1 Jelly Bean, a większość opisanych niżej problemów może właśnie z tego wynikać. Gotowi? Zaczynamy.

Przede wszystkim, tablet zaczął się zacinać. I nie mówię tu o kilkusekundowych “lagach”, a trwającym kilka(naście) minut zamrożeniu systemu, podczas którego współpracy odmawiają nie tylko ekran dotykowy, ale i przyciski programowe. Zdarzyło się to kilkukrotnie, lecz tylko raz doszło do sytuacji, w której byłem zmuszony sięgnąć po szpilkę i wdusić miniaturowy guzik “RESET” na obudowie. Zwykle wystarczyła duża dawka cierpliwości i melisa. FreeTab 9702 IPS X2 potrafił zawiesić mi się na zmianie kart w przeglądarce lub przełączaniu się pomiędzy aplikacjami. Nie udało mi się odkryć wzoru tego zachowania – zamrożenia są całkowicie nieliniowe i dzieją się samoczynnie.

Ponadto, problem stanowi czas uruchamiania i wznawiania aplikacji. Podejrzewam, że tablet wyposażono w kość pamięci o przeciętnych możliwościach, co ostatecznie prowadzi do powolnego odczytywania danych o otwartych w tle programach, a nawet multimediach. Niejednokrotnie zdarzyło się, że zminimalizowana kilka minut wcześniej aplikacja, po wybraniu jej z belki ostatnio używanych, uruchamiała się od nowa.

Skoro mowa o aplikacjach, przymierzając się do zakupu tabletu z procesorem Rockchip lub Allwinner, musicie liczyć się z brakiem wsparcia dla niektórych programów w Google Play. Przeglądając sklep, trafiłem na wiele tytułów, których po prostu brakowało w wynikach wyszukiwania lub wyświetlały informację o niekompatybilności. Co gorsza, problem dotyczy kilku bardzo popularnych aplikacji, np. Facebook Messenger. Przyczyna leży po stronie programistów, którzy nie są w stanie na bieżąco optymalizować swoich aplikacji dla dziesiątek urządzeń, które każdego roku pojawiają się na rynku. Pamiętajcie, że im bardziej popularny procesor, tym większa liczba współpracujących “appek”.

W kwestii wizualnej mogę przyczepić się wyłącznie do dziwnie rozmytych czcionek w niektórych elementach interfejsu. Ten drobny błąd będzie/został poprawiony w ostatecznej wersji oprogramowania.

Bateria, Wi-Fi, Bluetooth, gry

Ten akapit będzie krótki, lecz bardzo treściwy: z baterią oraz modułami Wi-Fi i Bluetooth nie ma najmniejszych problemów. Akumulator wciąż gwarantuje zaskakująco długi czas pracy na baterii, a Wi-Fi i Bluetooth nie zrywają nawiązywanego połączenia. Jeśli chodzi o gry, jestem pozytywnie zaskoczony. Do tej pory natknąłem się tylko na jeden tytuł, który nie chciałby się zainstalować się na FreeTab 9702 IPS X2 z dwurdzeniowym Rockchipem RK3066 taktowanym zegarem 1,6GHz (“Horn” bodajże). Ten niedoceniany układ daje sobie radę ze wszystkimi najnowszymi produkcjami i jest w stanie wygenerować wcale imponujące efekty graficzne. Na przykład, w grze Dead Trigger po ekranie spływają imponująco realistyczne krople wody, a w Shadowgun widać trajektorie pocisków.

Na zakończenie

Teraz wiecie, czego możecie spodziewać się, gdy kurz ekscytacji po zakupie Waszego nowego, pachnącego tabletu opadnie. Podsumowując jednym słowem: zaskoczenie. Wygląda na to, że chińscy producenci i importerzy ich urządzeń przyjęli nowe, europejsko-amerykańskie standardy jakości. Trzeszczące plastiki i zamulające się procesory odeszły do lamusa, a zastąpiły je nowoczesne układy o niemałej wydajności i porządne, metalowe pokrywy. Jest dobrze, ale będzie jeszcze lepiej. Czterordzeniowce nadchodzą.

Komentarze

 • Ipadowiec

  Litosci, Jarosławie. Tych Twoich grafomańskich teksów nie da sie czytać.

  • whocares

   Nie czytaj i co ważniejsze nie pisz bo takich komentarzy nie da sie czytać…

  • ktoś

   Pewnie jak by to było pisane na ipadzie, to “ipadowiec” napisałby, że to wybitne dzieło dziennikarstwa :-)

 • ULLISSES

  Odnośnie tego przycinania, to proste pytanie: Używasz Flash w przeglądarce? Jeśli tak, to jego winiłbym za problemy. Ostatnio panowie od Adobe coś skopali i nawet mój i5 z pomocą 4GB ram w laptopie robi sobie przestoje. Po prostu po otwarciu strony wypchanej więcej niż jedną reklamą Flash, Opera przestaje odpowiadać na kilka/kilkanaście (sic!) sekund. Podobna historia jest na kompie w pracy (tam jest X2), oraz na stacjonarce mamy (jakiś tam procek na 754). Dzieje się to zarówno pod FF jak i Operą.

  • barwniak

   Dokładasz do FF Adblock Plus i problem z głowy

   • ULLISSES

    Osobiście preferuję wyłączenie wtyczki Flash dla całej przeglądarki (i włączenie w razie potrzeby – czyli prawie nigdy) lub wyłączenie wtyczki dla konkretnych witryn (w Operze jest coś takiego jak “preferencje witryny”).
    Wracając do tematu, to tablet wydaje się być dobrym wyborem, ale widząc zapowiedzi, trzeba jednak poczekać – aby wyjdzie coś dobrego w dobrej cenie, albo mocno spadną ceny.

  • Andrzejbzyku

   bo używa się chrome’a :D

 • c64

  Ja mogę złożyć relację po miesiącu używania tego tabletu, ale z oryginalnym ICS-em na pokładzie. Długość trzymania baterii opisywana w różnych testach jest mocno na wyrost. Bateria starcza na 5-7h mieszanki internetu, filmów i czytania książek. Przy grach schodzi szybciej. Ładuje się 2-2.5h. Po 3 tygodniach zabawy z tabletem i instalowaniu wszystkiego co popadnie system zgłupiał z odczytem baterii – ładowała się 60 minut i starczała na 1.5h-2h używania. Musiałem wyczyścić system przywracając ustawienia fabryczne i dopiero wtedy wszystko wróciło do normy. Jedyna rzecz, która mnie nadal denerwuje, to okazjonalny wieloklik przycisków funkcyjnych systemu umieszczonych na ekranie. Co ciekawe w programie testującym ekran dotykowy nie ma takiego problemu, więc pewnie to wina niedopracowanego firmware. Brak czujnika jasności, a co za tym idzie nie działa automatyczne ustawianie jasności ekranu. Rozczarował brak modułu sieci wirtualnych w kernelu, a co za tym idzie brak wspracia dla połączeń VPN z pudełka. Po za tym wszystko ok, urządzenia peryferyjne współpracują z tabem bez problemu. Myślę że za ok. 800 zł zakup opłacalny.

 • daro

  Mam ten tablet od miesiąca. Moim zdaniem ma przyzwoity hardware, jednak soft w wersji 4.0.4 jest daleki od ideału najbardziej irytuje mnie samoczynne podwójne kliknięcie, samoczynne zmiany praw odczytu/zapisu na karcie SD, mała pamięć na aplikacje 1GB. Wkurzające jest też wsparcie ze strony Modecoma zlewka na wszystko co im do tej pory napisałem. Ociągają się z finalną wersją JB. Oby czas jaki nad nią pracują przełożył się na stabilność. Opłacalny mimo wszystko.

 • FOCZKA65

  MAM TEN TABLET O 3 MIESIĘCY I DRUGI DZIEŃ NIE MOGĘ GO ODPALIĆ, MOŻE KTOŚ MI POMOŻE

  • Apollo

   Tablety trzeba czasem ładować.

 • Leśnik

  Co ciekawe folia na ekranie nie nosi śladów? Kto robi testy z folią na ekranie… ? Równie dobrze można wsadzić tablet da szuflady na 40 dni … No i znowu to co dla innych tabletów jest okrooopną wadą w przypadku Modkoma to juz tylko delikatne skrzypienie, wciśnięcie przycisku, mulenie systemu… czy wy kiedyś przyjmiecie jakiś szynel tych testów.
  Nie polecam KIANO :) ale polecam obiektywizm.

  • Kristoff

   Sam zastosuj się do tej rady, bo ty co do Kiano jesteś bardzo “negatywnie” ustosunkowany. Na pewno nie obiektywny.

 • jako

  Tabletem bliźniaczym do FreeTaba jest California Access Tab MM1001 – czy ktoś miał okazję go obejrzeć?
  http://allegro.pl/okazja-tablet-ca-10-ips-corax-a9-2×1-6-8gb-andr4-i2688773237.html

  W szczególności jestem ciekaw czy MM1001 ma taki sam ekran jak FreeTab.

 • maras

  Witam, też używam FreeTaba od ponad miesiąca. Najbardziej wkurz opisywany wcześniej wieloklik przycisku cofania (lewy dolny róg) – czy to występuje we wszystkich egzemplarzach?. Trochę luźne są niektóre przyciski funkcyjne. Zainstalowałem na początku Androida 4.1.1 ale okazało się że ma irytujące błędy, np. zwiechy systemu więc wróciłem do Androida 4.0.4. Zainstalowałem dużo aplikacji i nie mam kłopotów z baterią ani ładowaniem. Folia na ekranie była przyklejona niedokładnie (jest parę kropek z powietrzem) i gdy mój syn dorwał się do gry Ninja Fruit jego ostre pazurki porysowały folie (nadal jej używam) – efekt trochę widać ale nie przeszkada w pracy. No i nieraz za pierwszym razem nie działa dotyk – trzeba dotknąć np. ikone drugi raz – też tak macie?Trochę się zawiodłem ponieważ nie można odpalić gry galaxy on fire 2 (podobo po zrootowaniu można coś wykombinować). Ogólnie jest ok, chociaż wolałbym żeby tablet nie miał w/w mankamentów – ciekawe czy użytkownicy Kiano lub innych tabletów mają podobne problemy…

 • trexik

  Problem “wielokliku” jest dokładnie opisany tutaj: http://forum.android.com.pl/f458/modecom-freetab-9702-ips-x2-czua-oa-ae-dotyku-ekranu-220707/ . Nie jest to wina sprzętu, tylko Androida 4.0.4. Wgranie systemu w wersji 4.1.1 rozwiązuje ten problem. Wg supportu Modecoma, wersja stabilna Androida 4.1 dla tego tabletu ma pojawić się za kilka tygodni, więc chyba nie ma wyboru, trzeba instalować (opinie sa jak na razie pozytywne). Co do dzisłania tabletu jestem zadowolony: jest wydajny, stabilny, na razie nie doświadczyłem większych problemów.

 • ChaoS

  Kupujecie tanie badziewie i teraz się dziwicie, że się przejechaliście i zawiedli. Polacy pierwsi są w oszczędzaniu, a potem płacz, że nie działa coś tak jak powinno.

 • krolik

  Chaos-w pełni się z Tobą zgadzam. Też mnie kusiło na tańsze chińskie g…, ale w ostatniej chwili rozsądek wziął górę, poczekałem, odłożyłem i kupiłem Galaxy tab-a 8.9. Nic się nie zacina, nic nie skrzypi, żadnych wieloklików-nie stać mnie na kupno badziewia. .. Teraz czytam te uwagi o drobnych usterkach i śmiech mnie ogarnia. Morał? Chytry dwa razy traci…

  • freeman1982

   Nie wiem czy traci jak ma większa wydajność.

   Opisane wady potwierdzam występują ale da się je znieść.
   Mnie najgorzej irytuje brak możliwości instalowania aplikacji na karcie pamięci ale to już jest bolączka wszystkich androidów póki co :(

   Czytałem że wgranie androida od PIPO (bliźniaczy tablet) poprawia ogólną funkcjonalność. Próbował ktoś ?

 • FOCZKA65

  Czyli mogę go jedynie wyrzucić do kosza. Czy naprawdę nie ma możliwości by go uruchomić może w jakiś inny sposób.

 • c64

  @krolik

  Tu nic się nie zacina ani nic nie skrzypi. Wieloklik jest problemem rozwiązanym w aktualizacji do JB. Nikt nie oczekiwał, że będzie to tablet idealny – ma wady akceptowalne przy swojej cenie, tak samo jak pewnie cała reszta chińczyków, jedne są lepsze, drugie gorsze. Śmiech to mnie ogrania jak widzę tempo aktualizacji systemu w tabletach Samsunga, albo mapy w iPhonie 5 i krojenie ludzi na niestandardowych przejściówkach do peryferiów, które w chinolach są w cenie urządzenia.

 • Rex

  Czytając recenzję zastanawiam się nad krótkim opisem modułu Wi-Fi. Dokładniej nad jego jakością, jak sprawuje się przy korzystaniu np. w bloku, gdyż u mnie jest jakaś lipa. O ile mam zasięg w pomieszczeniu oddalonym od rutera o około 5m oddzielonym ścianą działową z cegieł a i to zdarza się tam zgubić sygnał to już 10 m dalej istna masakra, sygnał raz jest raz go niema praktycznie nie da się korzystać. Do tego jeszcze muszę dobrze się ustawić chyba ta tylna aluminiowa ścianka w tablecie tłumi, bo żeby złapać w miarę sygnał tablet musie być ekranem skierowany do routera. Nie wiem czy macie podobne doświadczenia? Czy mam wadliwy egzemplarz a sprawdzałem na trzech routerach? Co do reszty to tablet w porządku ale problem z małym zasięgiem netu trochę komplikuje zabawę.

  • c64

   to chyba norma, u mnie 5 metrów za ścianą i jest połowa kresek, przy 10-15 metrach za ścianą i zasięg spada do zera.

 • wojtala

  Witam posiadam tablet juz miesiac wszytko jest ok ale nie moge go zaktualizowac pali mi sie rozowe pole zamiast zielonego, robiac wszytko zgodnie z instrukcja Pomocy

 • ZiemniaczanyZiemowit

  Hej Panie i Panowie,

  Na stronie Modecoma jest oficjalna aktualizacja do Androida 4.1.1

  http://www.modecom.pl/freetab_9702_ips_x2/tablety/produkty/

  Czy ktoś już zaktualizował i może powiedzieć jak sprawuje się tablet po aktualizacji? Chodzi głównie o te softowe problemy.

  Dzięki!

 • damian

  Pare dni temu kupilem tablet california access mm1001. Za te pieniadze godny uwagi, ale po aktualizacji do andka (oficjalnej) do4.1.1 android pokazuje dziwne parametry sprzetu jak inna rozdzielczosc 1024×720 (powinno byc 1024 na 768) bateria zamiact li poly zrobila sie li ion i nie pokazuje modelu procesora… troche mnie to wszysko irytuje bo na 4.0.4 wszystko pokazywalo ok, a i modem zewnetrzny huawei 353u-2 z aero dziala oki

 • Helios

  Wiecie dla czego tablet Modecom Freetab 1001 nie chce mi się włączyć (na początku gdy o dostałem działał idealnie), ponieważ cały czas wyświetla mi się niebiesko-biały kwadrat z napisem A31S. CZekałem 3 godz. aż się włączy ale nic z tego.
  Błagam o pomoc.

 • marcyska

  Kupilam tego tableta w NEONEt po podłączeniu modemu USB tablet sie wylaczyl.po ponownyym uruchomieniu zatrzymal sie na ekranie startowym i klapalco to moze byc?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona