Ważne

Mozilla udostępniła przeglądarkę Firefox Metro dla Windows 8

W sam raz na premierę systemu Windows 8 (a wraz z nim masy tabletów, hybryd i komputerów pracujących pod jego kontrolą), fundacja Mozilla udostępniła najnowszą wersję swojej przeglądarki internetowej: Firefox Metro. Jest to bardziej nowoczesny, wyposażony w interfejs Modern UI, wariant aplikacji, którego do odwiedzania ulubionych stron WWW korzystają miliony na całym świecie. Póki co, Firefox Metro jest w fazie “preview”, więc jego instalacji powinni podjąć się tylko najodważniejsi użytkownicy… albo ci, którzy z Windows 8 korzystają na maszynie wirtualnej.

Z racji statusu rozwojowego, Firefox Metro nękany jest chorobami wieku dziecięcego. Pierwsi testerzy mogą spodziewać się dużej liczby błędów (także tych uniemożliwiających komfortowe przeglądanie internetu, niestabilności, pamięciożerności i innych negatywnych efektów ubocznych. W nagrodę otrzymają aplikację doskonale komponującą się z minimalistycznym interfejsem systemu Windows 8, która może pochwalić się wsparciem dla usługi synchronizacji Firefox Sync i gestów. Te ostatnie przypadną do gustu właścicielom tabletów, hybryd i ultrabooków z ekranami dotykowymi, ponieważ znacznie ułatwią korzystanie z przeglądarki i uczynią ją bardziej intuicyjną (po błądzić wzrokiem w poszukiwaniu przycisków, skoro wykonać odpowiedni ruch palcem i uzyskać ten sam efekt?).

Więcej o Windows 8 i flagowych tabletach Microsoft Surface mających promować markę, dowiemy się na konferencji prasowej, którą zaplanowano na 25 października. Dzień później oprogramowanie powinno zostać udostępnione klientom, a urządzenia trafić na rynek. Czekacie?

via Boy Genius Report

Komentarze

 • Touldie

  Te rzekome szaleństwo z kafelkami jest co najmniej żenujące… Wystarczy spojrzeć na obrazek z UI Firefoxa, by zrozumieć jak brzydkie TO jest. Gdzie tu jest jakakolwiek innowacja??

  • Andrzejbzyku

   Proponuje najpierw wgrac,pouzywac, a dopiero potem sie wypowiadac. Siedzialem na W8 od Developer Preview i do urzadzen dotykowych kafelki sie sprawdzaja.

   • aaa

    Wgrałem, poużywałem i popieram Touldie. Nie sprawdzają się kompletnie.

    • A w jakim tablecie z tego korzystales?

    • Andrzejbzyku

     Uzywales na dotykowym ekranie czy desktopie?

   • Zgadzam sie, ze system jest świetny , aczkolwiek zastanawiam sie, czy upieranie sie przez MS aby tryb Modern UI byl domyslny dla wszystkich czyli takze tych uzywajacych tradycyjnego desktopa/laptopa i myszkki jest dobra decyzja.
    W kazdym razie majac w planie zakup hybrydy typu Samsung Smart PC/Transformer Book/czy Vivo Tab 810 do desktopa takze doloze W8.

   • Zakładki są kompletnie nieczytelne. Te kolory tylko odwracają uwage. Widac to z prawej strony w historii gdzie jest tylko biale tlo i jest znacznie lepiej.

 • mobile4you

  Jasne, a 26 premiera Bonda w PL ;-)

 • aaa

  Gesty brzmią fajnie w teorii, ale w praktyce to zawsze jest tragedia bo 1) powodują przypadkowe wykonanie akcji i nawet nie wiadomo co się zrobiło, 2) bardzo cieżko je odkryć nowym użytkownikom, 3) mogą wchodzić w drogę normalnym funkcjom strony (drag & drop na przykład, czy przypadkowe kliknięćie linku przy robieniu gestu).

  • aaa

   PS. Ogólnie ukrywanie funkcji (gesty należą do tych ukrytych) jest wbrew badaniom użyteczności swoją drogą. Microsoft to powinien wiedzieć – wstążkę wprowadzili z tego właśnie powodu, żeby funkcje zrobić lepiej widoczne.

   • biscuit

    W pełni się zgadzam. Swojego czasu do telefonów były dodawane instrukcje, w których były wyjaśnione wszystkie możliwości personalizacji i opisy zainstalowanych aplikacji. Jak się okazuje niewiele osób je czytało, skoro producenci już dawno sobie takie książeczki darowali. A mi akurat bardzo przypadły do gustu i chętnie zobaczyłbym coś takiego do tabletu z W8, nawet w formie preinstalowanego pliku PDF.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona