Studencka wyprawka oczami Skąpiec.pl, czyli raport specjalny o tabletach (patronat medialny Tabletowo.pl)

studencka wyprawka skąpiec

1 października to dzień znienawidzony przez studentów – podobnie jak 1 września przez uczniów… To właśnie ten dzień, w którym, po kilkumiesięcznych wakacjach, trzeba wcześnie rano wstać i niechętnie udać się w stronę uczelni i czekających z utęsknieniem profesorów. Oczywiście zaczęłam bardzo stereotypowo… Ja bardzo lubię swoje UJK (pozdrawiam ;)) i pierwszy dzień nowego roku akademickiego mogę zaliczyć do udanych, choć niestety jeszcze się nie skończył. Z okazji rozpoczęcia kolejnego roku zmagań studentów z kolokwiami, zaliczeniami, egzaminami i obronami (!), serwis Skąpiec.pl przygotował raport specjalny “Studencka wyprawka“. który został poświęcony tabletom, notebookom, telefonom komórkowym i czytnikom e-booków. Tabletowo.pl objęło nad nim patronat medialny.

Współczesny żak coraz częściej rezygnuje z tradycyjnego notatnika na rzecz funkcjonalnego tabletu, nie wertuje opasłych ksiąg, ponieważ korzysta z czytnika e-booków, a maile do wykładowców czy kolegów wysyła ze smartfona. Mówiąc krótko: studenci nie wyobrażają sobie życia bez elektronicznych gadżetów. Dzięki nim bowiem nauka jest wydajniejsza, szybsza i przede wszystkim – przyjemniejsza.

Im bardziej zaawansowane urządzenia elektroniczne, tym częściej i chętniej z nich korzystamy – w domu, pracy czy w szkole/na uczelni. Ale prawdę wszyscy znają: w zdecydowanej większości przypadków w celach rozrywkowych, aniżeli związanych z tematem zajęć… W tym semestrze moim celem jest przekonanie wykładowców, że tablet to naprawdę nie jest złe narzędzie i można je produktywnie wykorzystywać w trakcie trwania choćby wykładów. Ciekawe czy mi się to uda… Bo dotychczas patrzyli na mnie spod byka, gdy zamiast wyciągnąć zeszyt i długopis, przede mną lądował tablet… ;)

Wracając do raportu… Serwis Skąpiec.pl sprawdził, jakimi kryteriami kierowali się użytkownicy porównywarki cen, poszukujący tabletów i pozostałych urządzeń elektronicznych. W interesującej nas kategorii największe zainteresowanie wzbudził Apple iPad 2 16GB, aczkolwiek najpopularniejszym producentem okazał się Samsung. Ważną rolę odegrały również parametry: ekran o przekątnej 10,1″, w następnej kolejności 7- i 9,7-cali, WiFi, GPS, 1GB RAM i 16GB. Najchętniej wyszukiwane były urządzenia z Androidem, kosztujące mniej niż 1000 złotych.

Analiza preferencji zakupowych użytkowników serwisu Skąpiec.pl wykazała, że podczas poszukiwań tabletu kierowali się oni przede wszystkim renomą producenta (26,37%). Bardzo duże znaczenie miała dla nich również wielkość ekranu – z tego filtra skorzystała niemal ¼ internautów. Dla 13,24% potencjalnych kupujących ważny był sposób łączenia się z siecią, nieco ponad 11% zwracało uwagę na system operacyjny, z kolei dla 8,57% najważniejszy był typ komunikacji. Parametry takie jak „Pamięć RAM”, „Dysk twardy” i „Rozdzielczość ekranu” stanowiły główny wyznacznik dla – odpowiednio – 8,41%, 7,29% i 0,82 procenta osób. Zdecydowanie najmniej popularnymi filtrami były „Procesor” (0,26%) oraz „Cena” (0,14%).

Najczęściej wyszukiwane tablety od stycznia do sierpnia 2012 roku:
Appe iPad 2 16GB,
Samsung Galaxy Tab P1000,
Goclever Tab A103,
Samsung Galaxy Tab 10.1 P7500,
Samsung Galaxy Tab 2 10.1 P5100 16GB 3G.

Pełną treść raportu, do którego dodałam swoje trzy grosze w postaci artykułu “Tablet na uczelni – lans? Nie. Wygoda“, znajdziecie pod tym adresem.

Komentarze

 • mrzyq

  Studiuję na maleńkim wydziale języków obcych Politechniki Śl. w Gliwicach, a dojeżdżam z Mysłowic – 2h w jedną stronę autobusami. Kupiłem ostatnio mantę mid 08 z etui/klawiaturą i mam zamiar wozić te zestaw, pięć razy lżejszy niż komplet podręczników do języka i zeszytów… Mam tylko nadzieję, że wykładowcy okażą się na tyle nowocześni, na szczęście kadra jest młoda ;P
  Btw myślę, że raporty Ceneo i Skąpca odbiegają od rzeczywistości.

  • Av

   U nas na elektrycznym w gliwicach bez problemu można z laptopem.. z tabletem i czytnikiem ksiazek tez bez problemu

   btw: zaczynamy jutro, chyba?

  • edi

   Być może tylko producenta da się wyfiltrować w Skąpcu stąd aż 26,37% chcących kupić tablet to zrobiło. ;)

 • Ilinois

  16GB RAM ?? chyba bez RAM ;)

  Pozdrawiam
  Ilinois

 • madagarskar

  O tempora, o mores! :)

 • uru28

  Była wojna z Pawłem Milanowskim? ;)

  • Nie miałam wcześniej wglądu w tekst tego pana ;) Niemniej sądzę, że nie miał zbyt wiele wspólnego z tabletami i opiera swoją wypowiedź na obserwacjach…

 • Deuter

  A powiedzcie mi drodzy koledzy do czego wam tablety na wykładach ?
  I drugie pytanie : podręczniki są dostępne w wersjach elektronicznych (nawet płatnych) ?

  • Ja zabieram ipada na wykłady i pisze na nim notatki. Przynajmniej z tych przedmiotów na których nie ma dużo wzorów. Pisze około 2 razy szybciej od tych długopisem. Sam sie zdziwiłem. Myślałem ze będę w tyle. Poza tym nie trzeba nosić kserowek czy drukować pdfow bo wszystko masz na tablecie. Do tego pełna synchronizacja notatek. Nie ma ze zgubiła lub pozyczysz zeszyt. Poza tym jako układ nudny to wiadomo…

 • Kala44

  Niech tylko Chińczycy zrobią tablet 16:9 8,9 cala – na wzór i wagę GALAXY Tab 8.9 LTE – uważam, że ta wielkość to szczał w dziesiątkę!

  • Kala44

   strzał :P strzał :P

 • sosna

  Kala44 masz racje. Szczac w dziesiatke jest cool, tyle ze ciasno, a jak sa jeszcze baby….ech :p

 • sosna

  STRZAŁ Kala STRZAŁ. ….

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona