Ważne

Ballmer naprowadza na ceny Surface… Nie oczekujmy, że tablety Microsoftu będą tanie

Jeśli nastawiacie się na kupno tabletu Surface zaraz po premierze i już odkładacie do swojej świnki-skarbonki ciężko zarobione pieniądze, włóżcie do niej, na wszelki wypadek, więcej niż planowaliście. Co prawda Microsoft dotychczas nie zdradził oficjalnych cen Surface i zrobi to dopiero w momencie rynkowego debiutu, ale pojawiły się pewne przesłanki mogące naprowadzać nas na prawidłowy tok myślenia o koszcie nadchodzących produktów Microsoftu. Wciąż wiemy jedynie, że będą dwie wersje urządzenia, Surface i Surface RT i że ta druga ma być sporo tańsza. Ale wciąż nie wiadomo jakich widełek cenowych możemy się spodziewać.

CEO koncernu z Redmond, Steve Ballmer, w rozmowie z Seattle Times wypowiedział następujące słowa: “Nie podaliśmy jeszcze cen tabletów Surface. Sądzę jednak, że mamy bardzo konkurencyjny produkt z perspektywy oferowanych możliwości”. I tu, co ciekawe, przywołał tablet Apple: “myślę, że wielu ludzi uważa, że iPad nie jest superdrogim urządzeniem”. Czyżby to miała być dla nas jakaś wskazówka, co do ceny Surface?

Dalej stwierdził, że tanie urządzenia są nie w pełni użyteczne. Zdaniem Ballmera, urządzenia z niższej półki są tandetne, wyglądają tanio i nie zapewniają pełnej funkcjonalności, tzn. można na nich zrobić mniej niż na droższych. Jako przykład nie w pełni funkcjonalnego urządzenia przywołał tani, 7-calowy model Amazon Kindle Fire (199 dolarów), twierdząc, że nie da się na nim zrobić wszystkiego. Książkę elektroniczną da się przeczytać, ale odrobić lekcji już nie. Stwierdził, że: “to nie jest wystarczająco dobry produkt”.

Dodał, że “na tańszych urządzeniach można zrobić mniej niż na droższych”. Można się zgodzić z tym, że sprzęt z Windows 8 nieco zmieni sposób patrzenia na tablety. Z urządzeń stworzonych typowo do konsumpcji treści, zamienią się również do jej tworzenia. Możemy się więc domyślać, że Surface do najtańszych tabletów należeć nie będzie. Czyżby właśnie mit Surface RT za 199 dolarów runął? Najprawdopodobniej…

Wszystkiego dowiemy się już 26 października.

źródło

Komentarze

 • maybach

  haha, dla niego nic nie jest drogie bo jest miliarderem i spokojnie moze wydać kilka tysięcy $ na najlepszy tablet.

 • Michał

  Jakość kosztuje. Bo tutaj nie chodzi o koszty produkty, ale R&D. R&D też trzeba pokryć, a jest to naprawdę niemało.

  Poza tym jeżeli ktoś kalkuluje podaną cenę 199$ przeliczając wprost na złotówki, to jest to błąd. Jest to cena na USA. W praktyce ZAWSZE wygląda to tak, że 199 USD to w Polsce 199 EUR + VAT. Nexus 7 też miał przecież kosztować 199 USD, a ile kosztuje w Polsce? 1000 zł.
  199 EUR to jakieś 812 zł teraz + VAT = 999 zł. Zgadza? Zgadza.

  • barwniak

   Przepraszam, a jakie tam jest R&D. Przecież to składak z części dostępnych na rynku. Research to chyba w kwestii pomysłu na obudowę.
   Prace badawczo rozwojowe to takie projekty jak LHC czy ITER.
   Decyzja, że ekran weźmiemy od “x”, a procesor od “y”, pamięci o “z”, a wszystko złoży do kupy “abc” to nie R&D.

   • mithos_k

    Nie R&D a co wg Ciebie – Warehouse Management? HR? Takie rzeczy też robi R&D. Akurat pracowałem tam 4 lata (nie w MicroS).

 • Nie będzie tani nie będzie się sprzedawał!!! Co z tego, że wsadzą do niego GPS, 10 kamer, aparatów, 1TB dysk, 3G i inne pierdoły? Ten sprzęt ma być przede wszystkim tani i długa trzymać na baterii. Ja nie rozumie ludzi. którzy narzekają na brak 3G w Nexusie, wejścia na karty itd. Ale widzę, że nie tylko ja bo Nexus się świetnie sprzedaje, a zawdzięcza to głównie cenie.

  • Andrzejbzyku

   Jakby sprzęt miał być przede wszystkim tani, a dopiero potem dobry, to by nie Apple, a Ainol był liderem rynku. ;) tablety od MS mają zupełnie inną grupę docelową i to się nie zmieni-nadal bardziej praca, niż rozrywka. A co do Nexusa to jest to sprzęt siedmiocalowy i te jego braki naprawdę mogą przeszkadzać, ja żongluję kartami pamięci praktycznie codziennie i dla mnie już Nexus odpada. A jeśli iPad mini będzie nie więcej niż 300zł droższy to myślę, że obskoczy Nexusa z wynikami sprzedaży, bo dużo ludzi się już po prostu do iOSa przyzwyczaiło, a Android 4.1 to- można by rzec -zupełnie nowy system. Od tego, co ludzie mają w swoich komórkach z Andkiem 2.3 zmienił się diametralnie. A iPhone i iPad tworzą zgrabny ekosystem.

 • hergar

  Nie maybach, gdybyś zarabiał 2000zł a Ipad kosztował Ciebie 500, to uważałbyś, że to sprzęt tylko dla bogaczy? Europy Środkowo-Wschodniej nie bierze się pod uwagę po prostu.

 • zen

  200 dolarów można tam zarobić w dwa dni(pracując na czarno) , u nas w około tydzień,albo dłużej, więc dla nas każdy sprzęt będzie drogi :(

  • hergar

   Dokładnie, relacja ceny do zarobków jest bardzo niekorzystnie ustawiona. Ale na zmiany jeszcze długo poczekamy.

   Ostatnio jechałem pociągiem, lapek padł po 2 godzinach i tak sobie pomyślałem, że do podstawowych zastosowań to taki tablet z klawiaturą jako dodatkową baterią, to całkiem ciekawa rzecz.

  • zen

   Ps. nie można też zapomnieć że w Usa tydzień pracy wystarcza na normalne życie. u nas pracuje się cały miesiąc by mieć na jedzenie i mieszkanie

   • jkboss

    Hahahahahahahahahahaha! Chyba stary dalej żyjesz w czasach PRL-u!

 • n.

  Ten czlowiek nie wypowiada prawd obiektywnych, tylko stara sie kreowac rzeczywistosc. Wiadomo, jaka zajmuje pozycje w firmie, i wiadomo, ze jego slowa mass media zawsze rozkladac beda na czynniki pierwsze, analizowac. I przy okazji powtarzac, powtarzac, powtarzac. Az w koncu maja uwierzyc w nie – zjadacze produktow. Porownywanie do firmy od jablka jest dosc niefortunne, bo wszyscy wiedza, ze apple trafil do serduszek milionow wiernych wyznawcow, a MS… tez wszyscy wiedza, nie wystarczy podyktowac wysoka cene za wysoka jakosc, czy zmienic kolorek na bladoniebieski… MS co najmniej kilka razy probowal juz osiagnac ten poziom uwielbienia, a przynajmniej poziom “cool”, ale zawsze spadal z trzaskiem na pysk.

 • rykiw

  Jeśli ktoś liczył na RT za 199$ to przeprasza… był po prostu idiotą.

  • zen

   chyba nikt tu nie sądzi że miałby kosztować 200$, szczególnie po przeczytaniu tych zdań- ,,Sądzę jednak, że mamy bardzo konkurencyjny produkt z perspektywy oferowanych możliwości”. I tu, co ciekawe, przywołał tablet Apple: „myślę, że wielu ludzi uważa, że iPad nie jest superdrogim urządzeniem”.
   Rozumiem przez to że cena będzie zbliżona do ipada, tyle że np będzie miał sloty hdmi czy mikrosd, może nawet 4g działające na całym świecie ;) Właściwie tylko tyle i aż tyle oczekiwałem po nowym Ipadzie

 • gmx

  Porównuje do apple – chyba żaden producent nie ma takiego stosunku kosztów produkcji / cena w detalu jak oni a jakoś strasznie na jakości nie tracą. M$ znowu chce zarobić i jednocześnie zawojować rynek – mieć ciastko i zjeść ciastko, powodzenia, która to już będzie porażka? oczywiście jeżeli mówimy o RT

  ALE
  jeżeli przeczytacie źródłowy tekst- tam nigdzie nie pada Surface RT tylko Surface, a ten na pewno będzie droższy od ipada a Ballmer musi na to klientów przygotowywać

 • Shimonu

  Wypowiedź tego pana do kupna nie zachęca.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona