Ważne

Recenzja Asusa Padfone – część druga (wideo)

Recenzja Asusa Padfone

O Asusie Padfone powiedziano już wiele. Jedni od momentu poznania urządzenia są nim zachwyceni i to wrażenie nie minęło po wejściu w jego posiadanie, inni są nieco rozczarowani jego zawodnością. W moich oczach sprzęt ten jest naprawdę doskonałą koncepcją, aczkolwiek wymagającą jeszcze sporo dopracowania. Po prostu czekam na Asusa Padfone 2, którego premiera ma mieć miejsce, niestety, dopiero pod koniec 2013 roku – tak zapowiedział CEO Asusa. Ale zanim nadejdzie druga generacja tej nietypowej hybrydy, zapoznajmy się z pierwszą.

I już na wstępie muszę powiedzieć, że nie będzie to typowa recenzja – ten tekst nie będzie długi; postaram się przywołać najważniejsze fakty dotyczące Asusa Padfone. Po przeczytaniu artykułu „Weekend z Asusem Padfone – test użytkowy” macie doskonały obraz tego, jak urządzenie sprawdza się w rzeczywistości. Nie ma sensu, bym pisała o tym raz jeszcze czy przeklejała treść – nic od tamtego momentu się nie zmieniło. Dlatego też wszystkich zainteresowanych pełną recenzją Asusa Padfone zapraszam do zapoznania się najpierw z tamtym wpisem, a dopiero później z poniższym.

Na początku muszę jednak postawić tezę, z którą każdy z Was powinien się zgodzić: Asus Padfone to zdecydowanie nie jest sprzęt dla wszystkich. Dlatego też dywagacje dotyczące bezsensowności powstania takiego urządzenia są lekko nie na miejscu. Jedni zdecydują się na modułowy sprzęt i będą zadowoleni z możliwości korzystania ze smartfona, „wydmuszki”, klawiatury i rysika, inni będą woleli kupić pełnoprawny tablet i taki sam telefon. Kwestia gustu i zasobności portfela.

Recenzja Asusa Padfone Recenzja Asusa Padfone

Parametry techniczne Asusa Padfone:
– Android 4.0 Ice Cream Sandwich,
– wymiary: 128 x 65,4 x 9,2 mm,
– waga: 129 g (z baterią),
– dwurdzeniowy procesor: Qualcomm Snapdragon S4 8260A 1,5 GHz,
– 1 GB LPDDR2 RAM,
– 16GB/32GB/64GBGB eMMc Flash,
– slot kart microSD,
– port microUSB,
– wyjście microHDMI,
– WLAN 802.11 b/g/n,
Standard sieci:
WCDMA HSPA+ UL:5.76 Mbps/DL:21 Mbps
3G: WCDMA: 900/2100
2G: EDGE/GPRS/GSM: 850/900/1800/1900,
– GPS Qualcomm (obsługa AGPS),
– wyświetlacz: 4,3″, qHD 960×540 pikseli, Super AMOLED, Corning Gorilla Glass,
– bateria: 1520 mAh,
– aparat: 8 Mpix z autofokusem, przesłona F2.2, LED Flash,
– 3,5 mm jack audio.

Padfone Station:
– ekran 10,1”, WXGA 1280×800 pikseli, Corning Gorilla Glass,
– kamerka 1.3 Mpix,
– akumulator o pojemności 6600 mAh,
– wymiary: 273 x 176.9 x 13.55 mm,
– waga: 724 g.

Recenzja Asusa Padfone Recenzja Asusa Padfone

Pierwsze wrażenia, zawartość pudełka

Asus Padfone trafił w moje ręce wcześniej niż się spodziewałam, dlatego zobaczenie kuriera stojącego w drzwiach z paczką właśnie od Asusa wprawiło mnie w doskonały humor. Powód był jasny: nie dość, że nie mogłam się doczekać możliwości przetestowania tego urządzenia, to jeszcze przyszło wcześniej. Uśmiech z mojej twarzy nie schodził do momentu wzięcia w ręce smartfona, który okazał się rozładowany. Podłączeniu ekranu – Padfone Station, który również okazał się rozładowany. Dołożeniu do zestawu klawiatury, która także wołała o jedzenie w postaci prądu. Cierpliwości trzeba się uczyć całe życie, ale to ważna cecha. Czekając na podładowanie się hybrydy, napisałam kilka newsów i wreszcie na poważnie zerknęłam w jej stronę. Aczkolwiek tylko na chwilę, bo zaraz później spakowałam ją do plecaka i ruszyłam na „Weekend z Asusem Padfone”.

Podoba mi się idea hybrydowego sprzętu i rozumiem, że idąc na taki układ liczę się z tym, że całość nie będzie należała do najlżejszych i najcieńszych. I tak faktycznie jest. Trzymając cały zestaw w ręce (smartfon, ekran, klawiatura), ta już po chwili zaczyna boleć. Jakość wykonania urządzenia stoi na wysokim poziomie, aczkolwiek można się przyczepić do kilku szczegółów. Pierwszy to niewielka szparka między ekranem a ramką tabletu, która uwielbia zbierać kurz. Druga to mechanizm łączenia klawiatury z ekranem – czasem zdarzają się chwile, w których stacja dokująca nie styka. Co więcej, materiał, z którego jest wykonany smartfon, nie jest zbyt trwały i już testowy egzemplarz ma ryski na obudowie. Na wyświetlaczu z kolei można się doszukać prześwitów i martwego piksela. Podoba mi się natomiast tekstura tylnej obudowy smartfona – jest chropowata, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że sprzęt wyleci nam z rąk.

Recenzja Asusa Padfone

Ze smartfonem w pudełku otrzymałam słuchawki dokanałowe z zestawem trzech gumek, ładowarkę sieciową składającą się z kabelka do transmisji danych z telefonu do komputera (i odwrotnie) i końcówki sieciowej oraz sam smartfon. Natomiast zestaw z ekranem Padfone Station był uboższy – w pudełku znajdowała się wyłącznie ładowarka.

Jak to wszystko działa? Wideo

Problemy z 3G i WiFi

Miałam się nie powtarzać, ale o tym wspomnieć po prostu muszę – dla wszystkich, którzy (z nieznanych mi powodów) jednak mają jakieś obawy przed kliknięciem w ten link, przez co nie zajrzą do wpisu „Weekend z Asusem Padfone”. Hybryda ma problemy z WiFi i 3G. Chyba największym problemem urządzenia, a jednocześnie najbardziej irytującym, jest brak stabilności połączenia z siecią komórkową (3G) oraz bezprzewodową. Siedząc w jednym miejscu okazywało się, że raz na jakiś czas – nawet na kilka minut – smartfon tracił zasięg. Po jakimś czasie znów się odnajdywał. Sprawdzane na dwóch kartach: Play i T-Mobile, na obu problem występował. Co więcej, sytuacja nie zmieniała się po wpięciu smartfona w ekran. To właśnie głównie przez tą wadę Padfone stracił w moich oczach. Za to z działaniem GPS-u nie było żadnego problemu.

Recenzja Asusa Padfone

PDF

Tragedia! To słowo ciśnie mi się na usta najbardziej. Jeśli oglądaliście wideo powyżej, już wiecie o co chodzi; jeśli nie – zobaczcie koniecznie jak NIE radzi sobie Asus Padfone z dokumentami w PDF. Testowałam pliki ważące 50MB i ponad 90MB – z oboma sprzęt miał problem. I to na tyle poważny, że ich otworzenie trwało dość długo, a jeszcze później trzeba było poczekać na załadowanie się poszczególnych stron dokumentu.

Wideo

Niestety, Asus Padfone nie zastąpi mobilnego kina bardziej wymagającym użytkownikom. Urządzenie nie radzi sobie z wieloma formatami wideo, co doskonale obrazuje poniższe zestawienie. Preinstalowany odtwarzacz jest, ujmijmy to łagodnie, średni, a MX Player nie w każdym przypadku nadganiał jego braki.

Próbki pobrane z tej strony działały następująco:
– Birds: płynnie,
– Hddvd: preinstalowany nie odtworzył (MX Player płynnie),
– Monsters: płynnie, bez dźwięku i bez napisów (MX Player podobnie),
– Suzumiya: płynnie, z dźwiękiem, bez napisów (MX Player podobnie),
– Matrix: preinstalowany nie odtworzył (MX Player – dźwięk jest, brak obrazu),
– Harry Potter: preinstalowany nie odtworzył (MX Player płynnie, z dźwiękiem, bez napisów),
– Planet: preinstalowany nie odtworzył (MX Player płynnie),
– Shrinkage: płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage 2: preinstalowany nie odtworzył (MX Player płynnie),
– Planet 2: płynnie, z dźwiękiem.

Kopiowanie pliku ważącego 4GB z komputera na telefon, jak i odwrotnie, trwało 3,5 minuty. Preinstalowane aplikacje: Amazon Kindle, App Locker, [email protected], Czat, Galeria, Gmail, Google+, Lustro, Mapy, Menedżer plików, Movie Studio, MyCloud, MyLibrary, MyNet, Polaris Office, Press Reader, Google Play, SuperNote, Talk, WebStorage.

asus padfone

Gry, benchmarki

Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon znajdujący się w smartfonie. Z racji tego, że nie jest to najnowsza Tegra 3, nie mamy do czynienia z charakterystycznymi dla tej jednostki elementami graficznymi; nie przeszkadza to jednak w czerpaniu przyjemności z gry. A takowa jest, aczkolwiek zdarzały się momenty, w których bardziej wymagające tytuły minimalnie zacinały. Mam na myśli Asphalt 7: Heat czy GTA 3.

asus padfoneasus padfoneasus padfoneasus padfone asus padfoneasus padfone

Aparat

Asus Padfone został wyposażony w aparat o rozdzielczości 8 Mpix, który robi zdjęcia bardzo przyzwoitej jakości:

asus padfone asus padfone

Akumulator

To również kwestia, na którą należy zwrócić ponowną uwagę, bo działanie całej hybrydy, jest chyba jej największym atutem. Test akumulatorów (w smartfonie, ekranie i tablecie) przebiegał z włączonym Bluetooth, jasnością ekranu ustawioną na minimalną wartość, a internet cały czas hulał na 3G (nie WiFi), z włączonymi powiadomieniami z poczty i GG. W takiej konfiguracji sprzęt wytrzymał nieco ponad 13 godzin. Sam smartfon pracuje przez ok. 4 godziny. Należy wspomnieć, że wszystkie urządzenia wzajemnie się ładują. Klawiatura ładuje ekran, a ekran smartfona.

Recenzja Asusa Padfone Recenzja Asusa Padfone Recenzja Asusa Padfone

Podsumowanie

Po przeczytaniu dwóch tekstów dotyczących Asusa Padfone, doskonale znacie już moją opinię na jego temat. Jest to świetny sprzęt, który wymaga dopracowania zarówno pod względem oprogramowania (mam na myśli przede wszystkim przełączanie się aplikacji podczas wpinania/wypinania smartfona, działanie plików PDF, itp.), jak i samego hardware (lepszy mechanizm związany z klapką, która może ulec uszkodzeniu przy odrobinie nieuwagi). Są momenty, gdy sprzęt działa świetnie (3G, WiFi) i jestem nim zachwycona. Ale chwilę później wszystko nagle się zmienia i sieć przestaje działać, aplikacja się zamyka, system się zamyśla, itp…

Asus zdecydował się na stworzenie zestawu, którego sercem jest smartfon – czyli jaki jest telefon, taka i cała reszta. Można spokojnie stwierdzić, że już sam Asus Padfone jako telefon jest przeciętny – biorąc pod uwagę obecną na rynku konkurencję. A po dołożeniu do niego Padfone Station, staje się jedynie kolejną tabletową propozycją, która nie wyróżnia się spośród pozostałych. Możemy jedynie mieć nadzieję, że tajwański koncern w drugiej generacji modelu pomyśli o ciekawszych parametrach samego smartfonu – wtedy cały zestaw na tym zyska. Ale i będzie sporo droższy.

Recenzja Asusa Padfone Recenzja Asusa Padfone

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące Asusa Padfone, pozostaję do Waszej dyspozycji w komentarzach. Oczywiście należy zauważyć, że wszystkie wyżej opisane problemy dotyczą testowanego egzemplarza i nie muszą się powtarzać w każdym urządzeniu.

Komentarze

 • jarekt

  Dlaczego ta klawiatura jest taka olbrzymia? Przecież tam jest tylko bateria i klawisze a ma to wymiary jak dolna część MBA – tyle, że w ultrabooku jest tam cały PC zmieszczony…

 • marekbn

  Fizyka . Klawiatura stanowi przeciwwagę dla tableto-smartfona .
  Oczywiście mogli zrobić mniejszą ale wtedy stabilność całego zestawu byłaby mocno zachwiana . No i funkcja ochrony ekranu .

  Ciągle mnie nie przekonuje . W urzadzeniach “ileś tam w jednym ”
  zawsze pojawia się problem poprawnego działania . Może kiedyś….?

 • Mithos_k

  Hej Kasiu, a kiedy recenzja iPhona 5 :):):) myślę, że mimo wszystkich artykułów w sieci na ten temat przeczytane tego na Tabletowo będzie najciekawsze :D

  • marekbn

   iPhone 5 jest smartfonem o przekątnej ekranu poniżej 5″. Czyli nie jest tabletem . A jak sama nazwa wskazuje – ” Tabletowo ” to jest portal o tabletach i tylko o tabletach .Chyba że pojawi się iPhoneFone to nic nie stoi na przeszkodzie :-)

 • Kuba

  a możemy się spodziewać recenzji galaxy note 10.1 w przyszłym tygodniu?

 • Andrzejbzyku

  Mnie zastanawia, czemu sam ekran i bateria ważą więcej, niż ‘pełne’ tablety Asusa. To kompletnie nie ma sensu ;)

  • mobile4you

   Niektóre części się dublują . Składanka zawsze będzie cięższa niż monolit.

 • mobile4you

  Przy korzystaniu z całego zestawu: prawie 42 mm grubości i 1,5 kg. Zestaw wyraźnie domowy.

 • JFS

  Do kitu ta recenzja. Po pierwsze jest już aktualizacja do 4.0.4, tylko trzeba ja ściągnąć ze strony www Asusa i zainstalować przez microSD. Ja tak zrobiłem i 4.0.3 wogóle nie oglądałem.
  Nie mam też problemów z PDF. Zaprenumerowałem gazetę w PDF i program ezPDFreader otwiera pliki bez problemu.
  MX player również nie ma problemów z filmami.
  GSM – jest wyraźnie lepiej niz w moim poprzednim tel. SGS2. Mam taki punkt w moim bloku gdzie SGS2 zawsze tracił zasięg. PadFone NIE TRACI! :-)
  Pozatym to czuć że jest szybciej. Wykręciłem też lepsze wyniki na Speedtest.net

  WiFi – tak samo jak na SGS2…

  Sam PadFone nie jest super stabilny, ale da się żyć. SGS2 też po aktualizacji do ICSa się wieszał.

  • JFS

   Aha, nie tracę zasięgu na GSM. Czasami WiFi sie traci, ale nie wiem czy to nie wina mojego routera…

  • ;) To zdanie: “oczywiście należy zauważyć, że wszystkie wyżej opisane problemy dotyczą testowanego egzemplarza i nie muszą się powtarzać w każdym urządzeniu” wszystko tłumaczy.

  • Maxx

   Dobrze płacą w Asusie ? :):):)

   • JFS

    OK masz mnie, jestem Tak na prawdę dyrektorem Asusa na Europę, czym mogę służyć ?

    Ps. Prywatnie posiadam iPhone !

 • damn

  mam pytanko odnosnie umieszczania Padfone w tej wnęce (tabletu) , nie rysuje się od tego ekran smartfona ? bo dosc blisko jest tego plasiku ,,,

 • Gość

  Jaki tablet polecacie do czytania PDFów? Bo ten Asus to faktycznie tragedia. A tak czekałem na ten tablet :/

  • JFS

   Sprawdziłem jak wygląda wczytywanie PDFa 100 mb na ICS 4.0.4.
   Na ezPDF reader plik otwieral się natychmiast i przeglądanie było w płynne.
   Na Adobe Reader plik otwierał się długo (10-15 sec.) ale przeglądanie również było płynne

   • JFS

    Hmm… za drugim razem Android Reader wczytał plik bardzo szybko.
    Również inne pliki zaczął wczytywać szybko.

    Coś mi się wydaje że pociskacie tutaj kity o Padfonie.
    Niech inni z 4.0.4 wypowiedzą się, jak otwierają się u nich PDFy na Padfonie…

  • aaa

   Note 10.1.

 • Arkadiusz

  Z ciekawości sam sprawdziłem jak to wygląda z pdf, U mnie(Android 4.0.4) sytuacja wygląda tak że przy otwieraniu czasopisma (tez Newsweek ok 60mb) , czas otwarcia w Adobe Reader był dość długi ok 20 sekund. Po otwarciu strony nie wczytywały się płynnie, podobnie jak na wideo w formie kafelek aczkolwiek szybciej. Następnie ten sam plik otworzyłem za pomocą Amazon Kindle. Otwarcie trwało ok 3-4 sekund i strony wczytywały się całkowicie płynnie.Przybliżanie i oddalanie również działa bez żadnych problemów wszystko jest bardzo szybkie. Konkluzja jest taka ze Adobe Reader nie nadaje się zbyt dobrze do gazet. Jeśli chodzi o czarno białe książki z rysunkami nawet w Adobe Reader otwarcie trwa ok 2 sekund, a płynność jest doskonała.

  • JFS

   Odkryłem czemu Adobe Reader tak długo otwiera pliki za pierwszym razem.
   Otóż kopiuje te pliki do katalogu /sdcard/download/adobe reader
   Serio…
   Skasujcie wszystkie PDFy jakie macie w tym katalogu i zresetujcie telefon. Następnie ponownie otwórzcie PDFa Adobe Readerem. Zobaczycie że plik pojawi się w tym katalogu co podałem…………..

  • aaa

   Odkryłeś pewnie cache. System plików w tabletach Asusa jest idiotycznie wolny. Ale że wczytałeś ten plik wcześniej w Adobe Readerze, to już był przetrzymywany w cache w pamięci i Kindle otworzył go błyskawicznie, bo nie musiał go z wolnego SSD ładować. Mam nadzieję, że Asus pójdzie po rozum do głowy i w nowych tabletach będzie już lepiej – w Nexusie 7 ponoć jest bardzo dobrze (tam jest Kingston, podczas gdy w pozostałych jakiś Hylix czy coś).

 • PKA

  nie bardzo rozumiem test z plikami video.
  Spodziewałbym się raczej informacji o obsługiwaniu poszczególnych standardów a nie konkretne tytuły, które mogą być w różnej jakości.
  I raczej darowałbym sobie oryginalny player. Jak MX Player nie da rady, to chyba nic innego nie da rady.
  Zmartwiło mnie, że z kilkoma plikami i MX Player nie dał rady…
  Czy w porównaniu z pierwszym transformerem padfone radzi sobie lepiej czy gorzej z plikami videao?

 • JM

  tak jak napisała pani Kasia notoryczne problemy z zasiegiem wifi i operatorów GSM

 • lipack

  i tak zamierzam kupic :D dla mnie przee oszczednosc chodzby na abonamencie bo wystarczy jeden ten w sluchawce. do tego jesli chcialbym kupic telefon i tablet podobnej jakosci czyli np smsung galaxy s2 i galaxy tab 2 musial bym zaplacic kolo 3000-3500 tysiaca jesli telefon mialby miec androida 4.0. tak ze jeszcze zastanowie sie nad 2 edycja tego wynalazku jesli cena mnie nie przeroscie. polecam. bawilem sie i jest bez kitu wpozo. a i widze ze kolezanka z kielc :D ja tez :) moze kawka??
  :)

 • Kamil

  Czy polecacie Padfona dla kogoś kto ma doczynienia z tabletem pierwszy raz( przepraszam za błędy, pisze z Lumi 710) ?

 • Paweł

  Czy wiecie gdzie można dostać klawiaturę do Padfona? Nie wiem co się stało ale 2-3 tygodnie temu zniknęły ze wszystkich sklepów…

  • kjubus

   widze, ze ktos tu zaglada, to chociaz spytam. strzelam, ze masz padfone’a w posiadaniu. mam 2 pytanka: czy jellybean juz jest dostepny normalnie w polsce? niby 23 marca sie pojawil update, ale nie jestem pewien. pytanie drugie: czy dziala aplikacja xbox smartglass? niestety, nie kazde urzadzenie z ICSem ja odpala:/

   • Paweł

    Heh. No właśnie jeszcze nie mam :) Ale jeśli nie będzie klawiatury to raczej nie zakupię tego modelu. Jeśli się wszystko uda to pewnie będę mógł odpowiedzieć na powyższe pytania. :)

   • JFS

    Tak, jest dostępny jellybean w polsce. Co do xboxa to nie wiem…

    • kjubus

     posiadasz padfone’a? jesli tak, to prosba, abys pobral z marketu aplikacje xbox smartglass i sprobowal ja tylko odpalic – teoretycznie dziala na ICSie juz, ale np. na moim telefonie (na ktorym mam ICSa, ale customowego, bo oryginalnie byl WM6.5) nie odpala niestety:/

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona