Ważne

Microsoft rezygnuje z Metro. Nowa nazwa interfejsu Windows 8 jeszcze w tym tygodniu

Czas pożegnać się z marką Metro, ponieważ już wkrótce przestanie ona istnieć. Jak wynika z wewnętrznej notatki Microsoftu, na którą powołuje się serwis technologiczny The Verge, jeszcze w tym tygodniu zostanie podjęta decyzja w sprawie nowej nazwy dla kafelkowego interfejsu systemu operacyjnego Windows 8 Pro i Windows 8 RT.

Zmiana nazewnictwa jest wynikiem “dyskusji z ważnym partnerem europejskim”. Wygląda na to, że któremuś z większych dystrybutorów urządzeń i oprogramowania Microsoftu w Europie nie przypadła do gustu obecna nomenklatura. Pracownicy giganta z Redmond z efektem natychmiastowym zobowiązani są do zaprzestania używania określenia “Metro” i zastąpienia go “interfejsem w stylu Windows 8“. Nowa nazwa zostanie ujawniona dziś lub na początku przyszłego tygodnia. Macie pomysł na bardziej adekwatne określenie dla minimalizmu UI Windows 8?

Dotychczas Metro było nazwą kodową dla języka wzornictwa i określało interfejs, który jest nowoczesny, dynamiczny i czysty. Za jego największą zaletę (lub wadę) uznaje się ekstremalny minimalizm, kluczową rolę czcionek oraz zawartość prezentowaną w sposób prosty i zrozumiały, ale nie wyrafinowany. Zdania na temat interfejsu Windows 8 są podzielone: dla jednych to krok wstecz w kategorii interakcji użytkownika z komputerem lub tabletem, dla drugich Metro jest szczytem elegancji i intuicyjności.

Wpis zostanie zaktualizowany, gdy pojawią się nowe informacje. Tymczasem czekamy.

via The Verge

Komentarze

 • ” Zmiana nazewnictwa jest wynikiem „dyskusji z ważnym partnerem europejskim”. ”

  Czyżby Nokia?

 • Johnykalesony

  Jak nie metro to może retro? :D

 • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

  Słyszałem, że chodzi o… Właściciela spółki Metro, do której należy min Real. Z tego co wyczytałem to o tą markę chodzi.

 • Ja bym dał nazwę MicroTiles. Chociaż Metro bardzo mi się podobało…Nokia się coś zbytnio dokłada do tego Microsoftu…niedługo jedno drugie wykupi i będzie No-soft :D

 • macdoda

  A może chodzi o metro warszawskie :P O nic nie chodzi to zwykła kupa marketingowa a microsoft liczy na takie sensacje. Nie zmienia to faktu że nikt poza fanami nie widzi w “wynalazku” microsoftu nic dobrego :P

 • uru28

  W XP postawiono na lokalizację, wszak “nasz” pulpit jest rzeczą osobistą,podobnie jak nasze mieszkania,wystrój,oraz porządek w/na szafkach. Chyba nie wiele osób chciało by mieszkać w identycznych mieszkaniach/domach….Jak dla mnie Metro jest odporne i sterylne i zmiana nazwy tego i tak nie zmieni. Cóż trzeba będzie zacisnąć zęby i przywyknąć.

  • savjor

   Może i tak jak piszesz w XP pulpit był nasz i mogliśmy go w dowolny sposób zmieniać, aczkolwiek dalej w oparciu o schemat, czyli zmiana tła, wielkości ikon i ich rozmieszczenie, ale to właściwie tyle. Metro właściwie oferuje to samo. Masz schemat i w tym schemacie możesz zmieniać co Ci sie zywnie podoba. Układ aplikacji, gdzie jaka jest, kolor kafelka, kolor tła, wielkość kafelka, tło pod kafelkami. Personalizacja byłaby wtedy kiedy mógłbyś zrobić wszystko, a i w XP i w win8 nie możesz ;)

 • uru28

  “Personifikację”;) Autokorekta+pośpiech to nie dobra para…

  • Renifer

   Ano niedobra, niedobra…

 • Gregnar

  Jak na mój gust, żeby za bardzo nie odbiegać od tematyki okien proponuje LUFCIKS. A hasło promocyjne “Lufciki są różne, kwadratowe i podłużne”.

 • Misiek

  Ludzie: Metro jest kijowe, nie podoba nam się.
  Microsoft: Chłopaki, Metro się nie podoba. Zmieniamy nazwę.

 • Jan Kowalski

  Nie ważne, co będą pisać, byle o nas pisali. I tyle w temacie zmiany nazwy, bo znając życie, choćby nazwali to “To nie kwadraty, to gołe baby, kto nie widzi ten pedał” – i tak ludzie będą to nazywać Metro jeszcze długi czas. Analogiczna sytuacja była z Android Marketem, który po zmianie nazwy był nazywany, uwaga, Android Marketem. Później “dawnym Android Marketem” a dopiero ostatnio zaczyna się przyjmować Google Play. Wielu ludzi, mimo wszystko, nadal nazywa go Android Marketem i każdy wie o co chodzi. Sam, czytając w necie Google Play, myślę “android market”. Dlatego zmiany nazwy i to tak diametralne, szczególnie z adekwatnej na jakąś (wybaczcie kolokwializm) z dupy wziętą i kojarzącą się z czymś zupełnie innym, uważam za nic nie wnoszący debilizm, który jedynie utrudnia życie.
  No chyba, że spece od marketingu Microsoftu, wykombinując coś, co mniej będzie kojarzyło się z podziemną komunikacją i zniewieściałymi facetami a zacznie kojarzyć z topornymi kwadratami. Na przykład “Squares” albo jeszcze dobitniej “Simple but Ugly”. A w porywach – “8Quad”, “Sky” lub po prostu “W8”, co czytane razem będzie dawało fajne brzmienie “łejt” czyli “wait” – na polski – czekać, usługiwać. Nawet by pasowało do zadań interfejsu który czeka na polecenia i robi co mu każemy. ;)

 • Danx

  Jak jest z zastrzeżonymi nazwami w EU można zastrzec sobie dowolną nazwę jeżeli tak to dlaczego nie Chleb(TM)?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona