Ważne

Procesory Nvidia Tegra ze wsparciem dla bezprzewodowej technologii Miracast

Smuci mnie fakt, że większość producentów tabletów internetowych do zestawu sprzedażowego nie dodaje kabla HDMI lub wyposaża urządzenia w złącza typu mini- i microHDMI. Rozumiem, że taki zabieg ma na celu minimalizację kosztów i gabarytów, ale trudno jest zdobyć kupić zestaw kompatybilnych przewodów (albo ja mam takiego pecha: ilekroć chciałem zamówić, sklep informował mnie o “chwilowym” braku). Zresztą, HDMI, miniHDMI i microHDMI to standardy wykorzystujące fizyczne kable, które zajmują cenne miejsce w plecaku lub torbie. W dzisiejszych czasach powoli odchodzi się od kabli i szuka rozwiązań bezprzewodowych. Wygląda na to, że Nvidia i Wi-Fi Alliance mają propozycję, która szybko może zastąpić dotychczasowe.

Jeżeli chodzi o bezprzewodowy przesył multimediów na telewizor lub innego rodzaju wielki ekran, na różnorodność wyboru nie można narzekać. Jest Intel WiDi, DLNA (stosunkowo popularne i powszechnie używane), Apple AirPlay i wiele innych. Ponieważ niektóre z nich są dedykowane konkretnym urządzeniom, nie można korzystać z nich na każdym tablecie, smartfonie i telewizorze. Nvidia i Wi-Fi Alliance chcą to zmienić wprowadzając nowy standard Miracast. Technologia ta, podobnie jak moduł Wi-Fi b/g/n, może stać się integralną częścią nowych układów mobilnych. Nvidia twierdzi, że już wkrótce Miracast znajdzie zastosowanie w procesorach Tegra (choć poniższe wideo sugeruje jego obecność w najnowszej Tegrze 3… dziwne) i pozwoli na bezprzewodowy  i płynny transfer zdjęć, wideo w wysokiej rozdzielczości, a nawet wymagających graficznie gier.

Dokładna specyfikacja technologii Miracast zostanie udostępniona producentów już niebawem. Możemy spodziewać się dużej mocy i uniwersalności. Jeżeli chodzi o komunikację tablet-telewizor, wolicie rozwiązania przewodowe czy bezprzewodowe?

via Liliputing

Komentarze

 • Tomek

  Ja polecam skupić się na rozwijaniu chociażby WiDi, zamiast tworzyć kolejny standard.

  • ainaruth

   Tylko ze WiDi to technologia Intela, ktory niewiele ma wspolnego z ARMami, montowanymi w tabletach.

   Jak dla mnie to moga sobie tworzyc rozne standardy nadajnikow i protokolow, byle telewizory za tym nadazaly. Najgorsza rzecza byloby wlasnie ograniczanie wyboru telewizorow albo koniecznosc wymiany na nowy, bo nie obsluguje jakiegos tam standardu.

 • ~Oth

  To zależy który standard zostanie wybrany przez porno :)
  A poważniej, to wszystko zależy który standard będzie miał najlepszy stosunek ceny do jakości i będzie obciążony najmniejszą ilością płatnych patentów.
  Dodatkowo musi on mieć odpowiednio duży zapas możliwości.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona