Ballmer: “Możemy sprzedać kilka milionów Surface”

Steve Ballmer, prezes Microsoftu, podczas konferencji Worldwide Partner Conference w Kanadzie uchylił rąbka tajemnicy na temat oczekiwań wobec tabletu Surface. Stwierdził, że firma spodziewa się sprzedaży kilku milionów jego egzemplarzy, które będą stanowić ułamek prognozowanych na ten rok 375 milionów urządzeń z systemem Windows 8 dostarczonych klientom.

Podczas swojej przemowy, Ballmer wielokrotnie podkreślił znaczenie współpracy zawartej pomiędzy Microsoftem a producentami komputerów i tabletów OEM. “Potrzebujemy partnerów, by zagwarantować różnorodność sprzętu”, powiedział. Trudno się z nim nie zgodzić. Sukces platformy Windows 8 obejmującej zarówno wersję Pro, jak i RT, zależy od liczby i jakości produktów tworzonych przez wspólników biznesowych. Póki co, w wyścigu po tabletowe złoto zamierzają wziąć udział Asus, Toshiba, Lenovo, Hewlett-Packard, Dell, a najprawdopodobniej także Samsung. Większość z nich zamierza skupić się na urządzeniach z procesorami Intela i systemie Windows 8 Pro. W takiej sytuacji Surface ma kolosalne znaczenie, albowiem to od niego – i starań marketingowych Microsoftu – będzie zależeć promocja platformy Windows 8 RT i sprzętu z układami ARM. Jeżeli koncernowi Ballmera uda się sprzedać kilka milionów Surface, wyjdzie to na dobre rynkowi. Ot, kolejny katalizator jego rozwoju.

Specyfikacja pierwszego wariantu tabletu Microsoft Surface obejmuje 10,6-calowy pojemnościowy ekran dotykowy, czterordzeniowy procesor Nvidia Tegra 3, 32GB lub 64GB pamięci wewnętrznej oraz ważącą 680 gramów obudowę o grubości nieprzekraczającej 9,3 mm. Na drugi, dedykowany bardziej wymagającym klientom wariantu urządzenia składa się podobny wyświetlacz, lecz wyposażony we wsparcie dla rysika, wykonany w technologii 22nm procesor Intel Ivy Bridge, dysk o pojemności 64GB lub 128GB oraz porty USB 3.0.

via The Verge

Komentarze

 • AS

  Przyczyny takiego oświadczenia mogą być dwie. Pierwsza, to taka, że Microsoft przewiduje, iż moce produkcyjne Surface nie będą początkowo zbyt duże. Druga, to rzeczywiście dbałość o partnerów OEM, którzy i tak dają zarobić Microsoftowi na oprogramowaniu.

  • aaa

   Trzecia – cena. Przy takiej specyfikacji (64GB SSD, 128GB SSD) ceny będą zabijać. OEMy zaś zrobią gorszą specyfikację niż Surface i dadzą taniej, więc sprzedadzą więcej.

   • AS

    Racja, cena jest nie do pominięcia. Jednak wymagania Win 8 same w sobie sprawiają, że sprzęt musi byc dość dobrze wyposażony, więc tanio nie będzie.

 • Nexxt

  Jak sprzedadzą 1 mln to będzie super wynik…. i może wtedy przegonią Ballmera ;) i M$ się odrodzi
  Tablet który waży 1kg jest zaprzeczeniem idei tabletu – dla mnie taka waga jest nie do zaakceptowania jeżeli ma to być mobilne urządzenie rozrywkowo- multimedialne.
  Ostatnio sobie macałem i -cz-ymałem :P Acera A500 (760gr) i uważam, że jest stanowczo zbyt ciężki…
  i 7 calówki – 350 gramowce przy nim to super lekka i optymalna waga piórkowa :)

  • AS

   Acer A500 rzeczywiście jest dość ciężki, ale porównywanie go do siedmiocalówek nie ma uzasadnienia.

  • Mam Acera A501 i waga jest OK.

 • ainaruth

  Kilka milionów tabletów z Win8 RT to bardzo optymistyczna wizja. Biorąc pod uwagę jak okrojony będzie ten system, żeby liczyć na zainteresowanie, trzeba by chyba ceny porównywalnej z tabletami ze średniej półki, np Asus TF300.

  Z premierą windows dla ARM wiążę jednak inne nadzieje. Skoro ma działać na bardzo podobnej konfiguracji jak Android, to może będzie się dało pożonglować nieco ROMami, trochę jak na HTC HD2, żeby potestować różne systemy i wybrać ten, który bardziej nam spasuje?

  • mobile4you

   Dla mnie nie będzie taki okrojony. Przeglądarka i poczta, resztę się zobaczy. Czy będzie się sprzedawał, to głównie zależy od ceny.

   • ainaruth

    Do przeglądarki i poczty to wystarczą najtańsze urządzenia z Androidem. Pamiętaj że w grę wchodzą tylko przeglądarki stworzone dla Metro. Może się okazać, że nie będzie flasha i innych wtyczek. Ale faktycznie trzeba poczekać na ostateczną premierę i testy.

 • racuch

  ..developers…developers…developers…developers…!!! ;)

 • Xmen

  Spóźniony marzyciel, Pewnie będzie to kilka milionów przedstawicieli handlowych ma całym świecie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona