Ważne

Recenzja tabletu Dante – pozytywne zaskoczenie za 399 zł (wideo)

tablet dante

Dante to jeden z wielu budżetowych tabletów, jakie ostatnio zadebiutowały na rynku, aczkolwiek nieliczny, którym zainteresowało się naprawdę spore grono odbiorców (widać to choćby w komentarzach na Tabletowo.pl). Ma na to wpływ cen, która – co nie ulega wątpliwości, jest kusząca: 399 złotych. Czy za takie pieniądze można kupić tablet, który będzie bezproblemowo działał i nie będzie nas co chwilę irytował zawieszaniem się systemu czy też powolnością działania? Odpowiedzi na te pytania poznacie w poniższej recenzji, w której starałam się wskazać największe zalety i wady tabletu Dante.

Z modelem spędziłam sporo czasu, w różnych warunkach: zarówno w domu, jak i w majówkowej podróży (oczywiście wyłącznie w wolnych chwilach), dzięki czemu miałam okazję lepiej go poznać. Nie służył mi jako wyjazdowe narzędzie pracy (jakby się ktoś pytał: od tego mam nowego iPada z większym ekranem i rozdzielczością oraz wygodną klawiaturą wirtualną, zapewniającą większy komfort pisania tekstów – ta recenzja w dużej części powstała właśnie na tablecie Apple – jak i 3G), a rozrywki. Był pomocny, gdy chciałam się nieco rozluźnić grając w jakieś gierki czy oglądając w trasie wideo z pendrive’a czy karty pamięci. Ale do rzeczy…

Parametry techniczne tabletu Dante:
– ekran 7″, 800 x 480 pikseli,
– procesor Allwinner A10 1,2GHz,
– 512MB RAM,
– Android 4.0 Ice Cream Sandwich,
– 4GB pamięci wewnętrznej,
– slot kart microSD,
– kamerka,
– port USB i miniUSB,
– wyjście HDMI,
– WiFi,
– waga: 340 g.

Przegląd wideo:

Pudełko, wykonanie

Zawartość pudełka została ograniczona do kabla USB umożliwiającego podłączenie tabletu do komputera, kabla zasilającego oraz samego urządzenia. Standardowo muszę się czepnąć tego, czego nie uświadczymy w zestawie – w tym przypadku: ściereczki do ekranu, słuchawek czy kabla HDMI (no dobra, może za dużo wymagam).

Po wyjęciu tabletu z pudełka mamy do czynienia z charakterystycznym zapachem taniej chińszczyzny, który na szczęście jakiś czas później znika. Pierwsze wrażenie po wzięciu Dantego w ręce były bardzo pozytywne, a to za sprawą tylnej obudowy, która jest wykonana z plastiku, aczkolwiek pokryta bliżej nieokreślonym tworzywem (wybaczcie, nie znam się) imitującym bardzo cienką warstwę gumy. Jest to o tyle ważne, bowiem stabilniej leży w dłoniach i dzięki temu nie mamy wrażenia, że zaraz się z nich wyśliźnie, a dodatkowo sama tekstura jest przyjemna w dotyku. Wszystkie elementy obudowy są dobrze spasowane, urządzenie nie trzeszczy w dłoniach.

Niewątpliwą zaletą tabletu Dante jest obecność wielu złącz, umieszczonych na jednej z dwóch krótkich ścianek urządzenia. Znajdziemy tu pełnowymiarowy port USB, port miniUSB (do obu można podłączać akcesoria peryferyjne, ale o tym dalej), wyjście HDMI oraz slot kart microSD. Na przednim panelu po prawej stronie znajduje się bardzo intensywnie świecąca dioda, która mnie osobiście bardzo denerwuje (ale oczywiście każdy do jej istnienia może podchodzi zupełnie inaczej).

tablet dante tablet dante tablet dante

System operacyjny, działanie, przeglądarka internetowa

Tablet włącza się 40 sekund. Całość działa… stosunkowo płynnie. Oczywiście zależy kto co rozumie przez to pojęcie. Jak już wielokrotnie wspominałam, od tabletu za 399 złotych nie można oczekiwać nie wiadomo jak wielkiej wydajności i płynności działania, ale mimo wszystko stoi ona na dość wysokim poziomie. Jeśli oglądaliście nagrany przeze mnie filmik z przeglądem tabletu Dante widzieliście, że przy przewijaniu stron internetowych urządzenie nieco muli, ale nie wpływa to jakoś strasznie na komfort korzystania z internetu czy samego sprzętu.

Warto wspomnieć, że w tablecie znajdziemy cztery przyciski funkcyjne. Oprócz trzech standardowych: wstecz, home i używane programy, do naszej dyspozycji oddany został dotykowy przycisk menu lub, jak kto woli, ustawienia. Odnalezienie się w gąszczu aplikacji oraz zarządzanie wszelkimi programami z pamięci wewnętrznej, karty pamięci czy podłączonego pendrive’a ułatwia intuicyjny menadżer zadań.

Należy jeszcze wspomnieć, że WiFi działa stabilnie i nie przerywa połączenia w najmniej odpowiednich momentach. Jedyne problemy, jakie odnotowałam, to brak możliwości połączenia się z ukrytą siecią zabezpieczoną hasłem o długości 40 znaków – kilka prób zakończyło się niepowodzeniem mimo faktu, iż tablet pokazywał, że się łączy z siecią. Problemów z sieciami widocznymi i zabezpieczonymi (lub też nie), nie miałam.

Tablet Dante pracuje w oparciu o Androida 4.0 Ice Cream Sandwich i oferuje dostęp do Google Play. Urządzenie miałam w swych rękach przez ładne kilkanaście dni i ani razu się nie zresetowało samo z siebie, co zdarza się wielu droższym modelom. Co ciekawe, w obudowie umieszczono przycisk reset, który… nie działa. Choć nie miałam takiej potrzeby, bo tablet się nie zawiesił ani razu, z czystej ciekawości sprawdziłam, co się stanie, jak to wcisnę – nie stało się dosłownie nic. A powinno.

Preinstalowanych aplikacji jest bardzo niewiele. Zaliczyć do nich można: Adobe Reader, Aparat, Flash Player, Galeria, Gmail, Hi-Q MP3 Recoder, Internet, Kalendarz, Kalkulator, Legimi, Muzka, Poczta oraz Google Play. Nie znajdziemy tutaj choćby YouTube czy Google Maps, który – jak pokazał przykład wielu naszych Czytelników – można dograć zewnętrznie przez pliki .apk.

Przeglądarka internetowa to wszystkim dobrze znana aplikacja instalowana domyślnie na każdym sprzęcie z Androidem, więc nie widzę sensu dłużej się nad nią pochylać. Na plus można zaliczyć klawiaturę ekranową, która – mimo że mieści się ledwie na 7”, jest bardzo wygodna i pisanie na nich krótkich tekstów nie sprawia żadnego problemu.

tablet dante

Wyświetlacz

Wyświetlacz tabletu nie jest najwyższych lotów. Jak wspomniałam w wideorecenzji, czasem rzuca się w oczy niska rozdzielczość matrycy i by czcionka na stronach internetowych była ostrzejsza i czytelniejsza, lepiej sobie ją nieco powiększyć. Ale nie jest to strasznie uciążliwe. Ekran nadgania zadowalającą reakcją na dotyk – co do tego nie można mieć większych zastrzeżeń. Inna bajka to kąty widzenia. Jeśli trzymamy tablet w poziomie, są one bardziej niż zadowalające – jeśli jednak obrócimy go do pionu, to nasi znajomi siedzący dookoła nas będą mieli spore problemy z dojrzeniem tego, co aktualnie prezentujemy na ekranie tabletu.

Oczywiście nie obyło się bez “palcowania” i robienia za lusterko, ale tego nie da się uniknąć w przypadku tak taniego urządzenia.

tablet dante

Multimedia

Gry

Pierwsza styczność z grami na Dante nie była zbyt przyjemna. Nie udało mi się bowiem uruchomienie takich tytułów, jak GTA 3 (aplikacja wymuszała zamknięcie zaraz po próbie jej otworzenia) czy N.O.V.A 2 (gra się włączała, ale również wymuszała zamknięcie po początkowym filmiku), choć wiem, że jest to możliwe, co potwierdzają nasi Czytelnicy. Na szczęście jednak okazało się, że takich problemów nie było choćby z Riptide GT, z którym to tytułem urządzenie radzi sobie świetnie – pokazuje niezłą grafikę, wydajność i, co ważne, nie zawiesza się i nie klatkuje. Poniżej możecie zobaczyć filmik pokazujący GTA 3 na tablecie jednego z Czytelników (H2O), który oczywiście wyraził zgodę na jego publikację w tej recenzji:

Książki Legimi

Wszystkie osoby, które zdecydowały się zakupić tablet Dante w Legimi, otrzymują 25 złotych do wykorzystania we wspomnianej księgarni. Na urządzeniu zainstalowana jest fabrycznie aplikacja o takiej samej nazwie, którą należy zsynchronizować z zawartością swojego koszyka na stronie Legimi. W ten sposób uzyskujmy dostęp do kupionych (bądź pobranych za darmo) książek elektronicznych. Szkoda tylko, że sprzęt ten średnio sprawdza się w roli czytnika. O ile na najciemniejszym ustawieniu jasności ekranu czytanie jest jeszcze w miarę przyjemne przez dłuższy czas, tak sytuacja zmienia się im bardziej zwiększamy jego jasność – chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak wtedy męczą się oczy… O wiele lepiej w roli czytnika sprawdzał się Zixo PS47 i jego aplikacja Aldiko. Choć oczywiście dla chcącego nic trudnego… Ja molem książkowym nie jestem (niestety), więc mi to zbytnio nie przeszkadza.

tablet dante

Kamerka

Tablet Dante został wyposażony wyłącznie w przednią kamerkę do połączeń wideo, zwykłego aparatu tablet nie posiada. Jak się na pewno domyślacie, jakość robionych zdjęć tą kamerką nie powala. Ba! To bardzo delikatne określenie. Ale przecież nie do pstrykania fotek służy, a do umożliwiania nam kontaktowania się ze znajomymi czy rodziną z możliwością wysłania obrazu swej twarzy za pośrednictwem Skype. I w takiej roli się sprawdza. Choć i tu można się przyczepić, że kamerka jest źle umiejscowiona – w prawym górnym rogu urządzenia, a nie na środku któregoś z boków.

tablet dante

Głośnik

Początkowo myślałam, że niewielkiej wielkości głośnik mono umieszczony na tylnej obudowie modelu, będzie wydawał niezadowalającej jakości dźwięk. Po jakimś czasie okazało się, że mnie mile zaskoczył, bowiem nie można mieć do niego zastrzeżeń. Co istotne, sytuacja nie zmieniła się nawet na najgłośniejszym ustawieniu – jedynie minimalnie było słuchać przeszkadzający szum. Można się przyczepić tylko do tego, że jest stosunkowo cichy, na pewno nie rozkręcimy dzięki niemu żadnej imprezy ;).

Warto dodać, że może dość niefortunne jest umieszczenie samego głośnika – znajduje się on na obudowie modelu, przez co odchodzi słuchanie muzyki podczas jego leżakowania “na pleckach”. Dodatkowo trzymając tablet w poziomie, często może się zdarzyć, że zasłonimy głośnik palcem.

tablet dante

Wideo

Tradycyjnie już sprawdziłam, jak urządzenie radzi sobie z odtwarzaniem filmów, które wielokrotnie przewijały się w recenzjach na Tabletowo.pl. Ku miłemu zaskoczeniu, wszystkie odtwarzały się płynnie, bez żadnego zająknięcia, aż miło było popatrzeć. Testowane w darmowej aplikacji MX Player.

– mkv, h264, hp 4.1, 40 mbps: płynnie,
– mkv, vc1, apl3, 18 mbps: płynnie,
– mkv, h264, hp 4.1, 10 mbps: płynnie,
– mkv, h624, hp 5.1, 3 mbps: płynnie,
– mkv, xvid, ad l5, 1 mbps: płynnie,
– mkv, h264, hp 3.1, 600 kbps: płynnie,
– mkv, h264, hp 5.1, 6 mbps: płynnie,
– mp4, h264, mp 3.1, 3 mbps: płynnie,
– mkv, h264, mp 3.1, 3 mbps: płynnie,
– mp4, h264, hp 5.1, 6 mpbs: płynnie.

USB

W tablecie Dante znajdziemy pełnowymiarowy port USB oraz port miniUSB. Do obu można podłączyć pendrive’a, myszkę, klawiaturę, podobno także dysk zewnętrzny (o czym poinformował ukiel: dysk 750GB bez zewnętrznego zasilania) i modem 3G przy odrobinie szczęścia… lista obsługiwanych modemów poniżej. Może także służyć jako ładowarka do telefonu – sprawdziłam czysto przypadkowo, ale przecież “potrzeba matką wynalazków”.

Obsługiwane zewnętrzne modemy (lista podesłana przez Legimi):
WCDMA:
Huawei E230, Huawei E176G, Huawei E160E, Huawei E182G, Huawei E1782, Huawei E1750, ZTE MF633BP-1, ZTE MF633, ZTE MF637U, Huawei E1756, Huawei UMG1691;
CDMA 2000/EVDO:
Huawei E150, Huawei EC1261, Huawei EC122, Huawei EC 156, Huawei EC1270, ZTE AC580, ZTE AC2736, ZTE AC2746

Akumulator

Jednym z najważniejszych komponentów każdego tabletu internetowego jest akumulator. Wszystkie osoby decydujące się na zakup taniego tabletu powinny sobie zdawać sprawę z tego, że czas pracy urządzenia nie będzie zbyt długi. W przypadku tabletu Dante możemy liczyć na możliwość odtwarzania wideo przez ok. dwie godziny (średnio 5% na 5 minut) przy włączonym WiFi i jasności ekranu ustawionej na maksymalną wartość. Ciągła gra w proste tytuły, jak Angry Birds czy iRunner rozładowuje go po trzech godzinach i dwudziestu pięciu minutach, natomiast przeglądanie sieci – po niecałych pięciu godzinach (włączone WiFi, jasność 100%). Oczywiście czas pracy można wydłużyć poprzez zmniejszenie jasności ekranu (zwłaszcza podczas czytania książek elektronicznych), wyłączenie WiFi, gdy z niego nie korzystamy czy zmniejszenie intensywności użytkowania tabletu – wszystko zależy od indywidualnych zastosowań. Przy okazji warto wspomnieć, że sprzęt ładuje się ok. 3h.

Benchmarki

…czyli aby tradycji stało się zadość wyniki z najpopularniejszych benchmarków.

OpenGL Test: 57,8 fps
NeoCore: 57,8 fps
Vellamo: 738
NenaMark 1: 47,4
AnTutu: 2092
An3DBench: 7063
An3DBenchXL: 22550

I porównanie wyników z Ainol Novo 7 Aurora (ten sam procesor: Allwinner A10 1,2 GHz + Mali-400). Jeśli macie pomysł z jakim jeszcze można porównać – dajcie znać.

tablet dante benchmarki

Podsumowanie

Początkowo, jak do każdego „taniego chińczyka”, byłam bardzo sceptycznie nastawiona. Wszystkie urządzenia z tej półki cenowej, które trafiają w moje ręce, mają trudne zadanie – z góry bowiem traktuję je jako gorsze i podczas testów muszą mnie do siebie przekonać. Dante to zadanie wykonał. Mimo iż jest to tablet za ledwie 399 złotych. Swoje zadania spełnia bezbłędnie, choć oczywiście do wielu szczegółów można się przyczepić. Ale jeśli ktoś nie ma zbyt dużo pieniędzy na tego typu sprzęt i chce koniecznie poznać na własnej skórze czym są tablety, Dante może się okazać dobrym wyborem. Do grania, oglądania filmów, przeglądania internetu – nadaje się bez dwóch zdań.

Standardowo: jeśli macie jakieś pytania, dajcie znać poniżej.

Komentarze

 • Bucz

  Wyglada ciekawie. Przydalby sie szczegolowy wynik z Antutu, pokazujacy predkosc poszczegolnych komponentow bo sama suma koncowa niewiele mowi. Szczegolnie ciekawe jest to plynne odtwarzanie nalepszego filmu, bo waskim gardlem jet tu czesto wydajnosc pamieci masowej. Czy on byl odtwarzany z wbudowanej pamieci czy z karty/pendrive?

  • Racja, nie wspomniałam, że z karty pamięci. Co nie zmienia faktu, że spisuje się świetnie.
   Wynik z antutu dodam w miarę możliwości.

  • Revolver

   Mam pytanie , czy w zestawie z tabletem jest dołączana karta SD?

 • Wojtek

  A czy aplikacja Legimi pozwala wyświetlić białe litery na czarnym tle? Czytam tak na komórce i uważam że to najlepszy tryb. Można tak czytać nawet po ciemku

  • Tak, aplikacja Legimi pozwala na włączenie trybu nocnego.

   • Wojtek

    super dzięki

   • rafalik1

    Czy znana jest data kiedy Dante będzie znowu dostępny w sprzedaży/wysyłce.

    Z góry dzięki za odpowiedź

    • Przedsprzedaż jest wciąż prowadzona – data wysyłki 2. partii tabletów przewidziana jest na 21 maja.

     • Witam,
      poprzednio data wysyłki 2. partii była przewidziana na 15 maja? czy coś się zmieniło?

 • ka

  Mam modem Huawei Mobile Broadband E173. Czy będę mogła go używać z tabletem Dante?

  • Tox

   Po wyłączeniu cd-romu, czytniku kart i pinu z karty sim przez top_netinfo może zadziałać.

   • ka

    czyli nie mogę…:(( skoro przez proste włączenie modemu do portu usb nie można:(

 • rafalik1

  Mam małe pytanko.
  Czy podczas ładowania tabletu można normalnie z niego korzystać ?
  Bywają przypadki w tanich chińskich tabletach że strasznie tablet się “muli”

  Oraz na jakiej częstotliwości pracuje dante czy podobnie jak Aurora 1008 mhz mimo że podają 1,2 ghz

  trochę martwi mnie niedziałający przycisk reset ponieważ może przydać się kiedyś w krytycznej sytuacji. Widzę że minimalnie lepiej prezentuje się Dante od Ainol w testach wydajności pewnie za sprawa mniejszej rozdzielczości ekranu.

  Dziękuje za bardzo fajną recenzje i jednocześnie czekam tez na fajny tablet od tabletowo.pl ;)

  • Nie odnotowałam żadnych problemów z działaniem tabletu podczas ładowania.

   • rafalik1

    Dziękuję za odpowiedź :)

    • H2O

     Ja natomiast nie moge pisac podczas ladowania po ekranie. Tak, jak wstawilem filmik wczesniej odnosnie wariujacej klawiatury. Zainstalowanie nowej klawiatury lepiej wyglada, ale nadal swiruje. Kiedy odlaczymy od ladowarki wszystko jest ok. Klawiatura nie wariuje podczas ladowania, jesli piszemy na fizycznej.

  • waldemark70

   U mnie procesor pracuje z częstotliwością 1008 Mhz.

  • Dzsd

   Przycisk RESET to zapewnie przycisk UPGRADE, ale redaktorce się pomyliło lub producentowi. Wykorzystywany jest podczas wgrywania systemu przez PC, aby zresetować ten tablet należy przytrzymać dłużej przycisk POWER i to dość długo. Wtedy tablet się wyłaczy i można go ponownie uruchomić.

 • Misiek

  Bardzo prosilbym o pokazanie jak tablet radzi sobie z aplikacjami tvn player i tvp oraz czy poradzi sobie jako elektroniczna ramka foto (czy mozna podpiac pendrieva ze zdjeciami ok 5-6 megowymi i czy tablet bedzie plynnie je wyswietlal zeby pokazac znajomym. Jak dziala.przyblizanie zdjec itp).
  Pozdrawiam

  • H2O

   Tvn player dziala bez zaciec, ale testowalem przez chwile. Jako ramka do zdjec wlasciwie sie nie nadaje ze wzgledu na katy widzenia.

 • immortal

  Nie mogę znaleźć pojemności baterii na stronie dystrybutora. Czy jest podana w instrukcji?

  • Pojemność baterii wynosi 2300 mAh.

   • immortal

    Podziękowuję!

    To jednak niewiele jak na dzisiejsze czasy biorąc pod uwagę, że budżetówki chodzą na 3200 mha, a więc mają szansę na 50% dłuższą żywotność. Warto o tym pamiętać jeśli tablet jest ładowany co dzień.

 • Takie czasy… Producent musi dużo dać, mało brać :D

 • immortal

  Niejako przy okazji zapytam:
  jak jest z żywotnością baterii w takich budżetówkach? W jakim tempie spada jej żywotność, na ile miesięcy/lat wystarczy zanim tablet pójdzie na śmieci?
  Czy rozładowywać do zera czy kilka procent przed , nie doładowywać przy zużyciu tylko kilku procent?

  • H2O

   Nie wiem jak pozostalym uzytkownikom, ale mi dante wylacza sie przy ok 8%. Odnosnie rozladowywania to calkowicie nalezy rozladowac pierwsze 3 naladowania, tyczy sie kazdego sprzetu z akumulatorkami – tak slyszalem.

 • kuciap

  U mnie nie działają myszki. Jedne nie reagują inne niby działają dobrze, świecą i reagują na ruch lecz nie wyswietla mi się kursor. Czy ktoś miał taki problem? Czy tylko markowe myszki będą działać? Bo te które podłączałem super firm nie były. Czy dopiero przz kabel otg będą działały?

  • H2O

   Testowalem stara myszke na kabel jak i bezprzewodowa, obie u mnie smigaja od razu po podlaczeniu.

 • adriano

  w jaki sposob zmienia się tapety w nim?
  jutro wpłacam pieniądze na konto i zamawiam,mam nadzieje,że wyrobię się na 2 partię bo po tej recenzji napewno kupi go sporo osób :P

  pozdrawiam i dzieki za recenzje

 • rafalik1

  Tutaj są szczegółowe dane techniczne http://www.eken.com/t01/
  ponieważ Dante to EKEN T01

  • rafalik1

   Tak jeszcze dodatkowa informacja dla ciekawskich ;)

   Taki tablet do sprowadzenia można kupić za 70$ w chinach T01 ;) z kurierem(3dni) wychodzi 95$ (cła raczej nie dadzą na jedną sztukę ale jest ryzyko zawsze-no i praktycznie brak gwarancji) zwykła wysyłka około 5-8$ do 30 dni

 • Co za czasy… tablety mnożą się na rynku jak grzyby po deszczu

  • a każdy następny większe dziadostwo od poprzedniego. Tablety z Androidem trafiają pod przysłowiowe “strzechy”.

 • daimonion

  “nieliczny”? a nie “jeden z nielicznych”? [język!]

 • feno peno

  mam pytanie a gdzie można go nabyć ?

 • Wojtek

  Na stronie Legimi, znaczy się tutaj konkretnie: http://www.legimi.com/pl/tablet-dante/#dante

 • Boxster

  Czy jest szansa modem Huawei E1752 będzie latał bez problemów? W opisie jest niby E1750, ale może to praktycznie to samo (?)

 • zajarany

  Witam
  czy istnieje możliwość sparowania tabletu i modemu z areo2

 • Jakubbu

  Chciałem zapytać czy można wszystkie aplikacje poprzez Google Play instalować, czy trzeba pobierać osobno pliki instalacyjne?

 • Nielot

  Czy da się go ładować poprzez port USB?

 • misteq

  Pani Kasiu w filmiku pokazuje pani złącze hdmi, a mówi pani ze jest to mini hdmni ??? w specyfikacji tabletu występuje pełnowymiarowe port hdmi chyba że się mylę

 • To jest miniHDMI, nie pełnowymiarowe.

 • rafalik1

  W recenzji jest wspomniane że kamerkę jest kiepska. Czy można by prosić o jakieś rozwinięcie tego ? Większość z osób korzystać będzie z niej w programie skayp więc warto by było przetestować wysyłany obraz.

  • Marcel

   “Tablet Dante został wyposażony wyłącznie w przednią kamerkę do połączeń wideo, zwykłego aparatu tablet nie posiada. Jak się na pewno domyślacie, jakość robionych zdjęć tą kamerką nie powala. Ba! To bardzo delikatne określenie. Ale przecież nie do pstrykania fotek służy, a do umożliwiania nam kontaktowania się ze znajomymi czy rodziną z możliwością wysłania obrazu swej twarzy za pośrednictwem Skype. I w takiej roli się sprawdza. Choć i tu można się przyczepić, że kamerka jest źle umiejscowiona – w prawym górnym rogu urządzenia, a nie na środku któregoś z boków.”

  • Do skype to każda kamera się nada, chyba że ktoś prowadzi interviu lub rozmowy biznesowe to już wypada pokazać klasę… Ale wtedy nie kupuje taniego tabletu :)

 • Marecky

  lepszy, gorszy czy ten sam poziom co GoClever A73 ?

  • rafalik1

   Po aktualizacji A73 do androida 4.0 można się spotkać z opiniami o zawieszaniu/restarcie tabletu co nie występuję w dante patrząc na ten test. A73 ma obudowę częściowo zrobioną z aluminium dante natomiast z plastiku z tyłu z miłym tworzywem. Dodatkowo dante ma słabszą baterie ale czasy pracy są podobne więc tutaj bym się nie sugerował. Poza tym tablety są takie same dante może mieć trochę bardziej dopracowana wersje opracowania na tą chwile.

   Ja po tej recenzji kupię osobiście dante.

   • balar

    osobiscie sie chyba nie da :-) tylko wysylka :-)

    • rafalik1

     oczywiście że wysyłkowo ;)

     • A jakbyś miał okazję kupić dantego, ale z 16GB pamięci, to ile byś mógł do niego dopłacić? ;-)

     • rafalik1

      Pani Kasiu w przypadku dopłaty do wersji 16gb trzeba wziąć pod uwagę ceny kart pamięci na rynku które są niskie więc rozsądna kwota to jest około 50-60zł. (więc myślę że kwota około 15$ za dodatkową pamięć jest do wynegocjowania spokojnie-wiem z doświadczenia jak kiedyś zamawiałem np mp3 i mp4 z chin-aktualnie juz sie tym nie zajmuje druga praca)

      Tablet Dante jest tani w zakupie w chinach myślę że przy poniesionych kosztach typu cło, wysyłka,podatek + koszt gospodarowania odpadami elektronicznymi tablet powinien kosztować przy zakupie tak 100szt max 90$ dodając opakowanie w polsce z własnym nadrukiem + ulotki w PL to koszt z dobrym zarobkiem dla odbiorcy docelowego to 449zł z pamięcią 16gb

      Myślę że osoby szukające takiego tabletu byłby zainteresowane gdyby sprzęt posiadał 1gb ram lub lepsza rozdzielczość ekranu.

      Ja chce kupić dante do rozmów typu skayp i sprawdzania poczty dla mojej dziewczyny. Sam osobiści korzystam z produktów apple.

 • SyoMas

  Chyba nie udało się nikomu dograć do niego Google Talk z apk’i?

 • rafalik1
 • Wojtek

  Ja tam się boję złomasów z Allegro. Kupiłem tak czytnik e-ink i sprzedawca wsiąkł razem z gwarancją. A po drugim miesiącu na ekranie pojawiła się smuga, która mnie strasznie teraz irytuje…

  • rafalik1

   Masz racje jeśli chodzi o ewentualną gwarancje więc lepiej kupić u bardziej znanego dystrybutora i ewentualnie dołożyć pare złotych i spać spokojnie. Producent sprzętu wydaje się być ten sam więc jakościowo powinno być to samo. Zresztą niema co oczekiwać za 400zł :)

 • abrutus

  Trochę się różni – ten na allegro ma:
  Aparat Foto 1.3 mpx
  Bateria: 3000mah

  • Wojtek

   No i właśnie mamy przykład cwaniactwa na allegro. Na stronie producenta widać, że kamerka jest 0.3 i bateria jest 2300, a to ten sam model! Można by gościa podać za wprowadzanie w błąd… Jak przeglądam oferty na allegro to mam zawsze obawę, że na coś takiego trafię. Albo trzeba by tydzień spędzić, żeby dotrzeć do źródła.

 • Niewiar

  Czy lepsze gry się na nim nie zacinają?
  Chodzi mi o dead space, novo 2 i o minecrafta.

 • pan tomasz

  Oj, szkoda wielka, że Pani Recenzentka nie jest jednak “molem książkowym” (co sama była łaskawa przyznać). Bo tekst pisany mocno niewprawnym językiem i czyta się bardzo źle; dwa razy do niego podchodziłem bo – mimo wszystko – chciałem się dowiedzieć szczegółów.

  Merytorycznie nieźle, zatrudnijcie jeszcze kogoś do przepisania tekstu na zwyczajną polszczyznę i od-krygowanie recenzji (“aj, waj, mam nowego ajpada, nie myślcie sobie”, “tył pokryli czymś-tam, nie wiem czym, oj, nie znam się”)

  • rafalik1

   Oj tam Panie Tomaszu czepiasz sie ;) obstawiam ze przy dante obudowa pokryta jest jakaś cienka warstwa specjalnej gumy. Ale nie możesz oczekiwać ze każdy plastik na obudowie będzie opisany i podany jego skład chemiczny ;) Ważne ze dobrze leży w dłoni.

   Co do ipada wątpię aby Pani Kasia sie chwaliła nim bardziej chciała pokazać ze sprzed za 400zl jest urządzeniem do rozrywki i internetu. Które mozna zabrać wszędzie ze sobą i go nawet nie szkoda jak sie cos z nim stanie.
   Sam tez używam często do pisania ipada2 ponieważ lubię iOS i jego sposób wprowadzania teksu (teraz tez pisze z iOS iPhone ) lecz iPad poza grami i internetem radzi sobie z innymi aplikacjami np. Obróbka filmów.

   Pozdrawiam i życzę wszystkim miłego dnia:)

   P.s sam w tym miesiącu kupię sprzed do 400zl i zobaczę jak to działa

   • ka

    Dotykałam wczoraj Dantego na Targach Książki na stoisku Legimi. To nie guma tylko plastik, ale nie jest śliski i nie błyszczy w przeciwieństwie do ekranu- lusterka. Nie rezygnuję jednak z mojego zamówienia, bo za te pieniądze Dante ma wystarczającą dla mnie liczbę funkcji. A jeśli chodzi o recenzję – to nie konkurs literacki Panie Tomaszu! Pani Kasia jest fachowcem od techniki a nie od literatury. Pozdrawiam.

  • SyoMas

   Zmianie języka recenzji mówię zdecydowane NIE :) Wprawdzie sam dbam o składność wypowiedzi to jednak bardzo podoba mi się lokalny folklor jeśli jest on charakterystyczny. A język Kasi jest charakterystyczny i mam frajdę z rozwikływania różnych łamańców. Czasem muszę przeczytać drugi raz daną frazę by złapać ideę ale głównie dlatego, że Kasia chyba pisze jak mówi i ten nurt wypowiedzi trzeba po prostu złapać. Dla mnie to rozrywka językowa i przyklaskuję pozostaniu przy własnym stylu jak foczka płetwami.

 • rafalik1

  Ja mam małe pytanko jeszcze co do ekranu jak z jego jasnoscia ? Ponieważ widziałem wczoraj pare tabletow 7 calowych i przy maksymalnej ustawionej jasności/podswietlania ekranu było wyraźnie widać ze cześć z nich jest ciemniejsza.

  • H2O

   Nie korzystam na najjasniejszym podswietleniu tylko na minimalnym (w domu) i w zupelnosci wystarcza mi to do ogladania filmow, gier, pisania czy czytania. Odnosnie czytania polecam moon reader, ze wzgledu na polaczenie z calibre (biblioteczka naszych ebookow na kompie) i latwy transfer tych plikow. Btw. przewijanie stron w legimi jest niewygodne, a w moon robi sie to jednym kliknieciem.
   Ciekawi mnie jak jest z bateria u pozostalych, poniewaz u mnie 100% –> 90% schodzi doslowanie w oczach, a przy mniej niz 10% tablet sie wylacza.

   • Andrzej

    Hej, polecam w opcjach wybrać “szybka zmiana stron” czy jakoś tak. Wtedy można zmieniać strony jednym kliknięciem. Niezbyt intuicyjne, że nie jest domyślnie włączone, ale działa

   • SyoMas

    Moon Reader ma jedną istotną zaletę, potrafi zapisać pozycję. skończonego czytania na DropBoxie przez co można kontynuować czytanie tej samej książki na innym urządzeniu, np. w telefonie. Wykorzystuję tę możliwość namiętnie

    • Andrzej

     Ale to w Laegimi też jest w standardzie, nazywają to “czytaniem w chmurze”. Samo sie synchronizuje po wyjsciu z ksiazki, nie trzeba nic robic. Ja najbardziej u nich lubie taka funkcje, że Ivona czyta na głos tekst. Nie widziałem tego w aldiko czy moon readerze

 • kinol

  Ja używam Aldiko i polecam. Kupiłem Overmaxa i widzę, że to praktycznie to samo co Dante. Działa ok.

 • Pussolina

  Jak myślicie czy bardziej opłaca się kupić Dante czy Ainola Paladina?
  A może czekać na tablet od Tabletowo???
  Chyba jednak Dante,posiada wsparcie od legimi,jest dosyć stabilny i na dodatek ten bon na ebooki :D

  Pozdrawiam :)))

  • Wybór należy do Ciebie, to w końcu ostatecznie Ty wykładasz pieniądze. Nasz też będzie “dosyć stabilny”, jak to ujęłaś ;-)

  • rafalik1

   Tylko dante. Lepsze procesor, pamięć ddr3 a nie 2 i ekran lepszy!

   Czekamy na jakieś informacje od Pani Kasi o tablecie z tego portalu jaki to model bedzie

   • Tak się nieszczęśliwie złożyło, że nasze tablety pochodzą z tej samej fabryki, co Dante.

    Nazwę zdradzę wkrótce. Nie będzie to “Tabletowo”, żeby oddzielić działalność portalu, w którym nic się nie zmieni, od działalności typowo komercyjnej.

    • rafalik1

     Sądząc po wykonaniu Dante i działaniu tego sprzętu słowo nieszczęśliwie się złożyło chyba nie pasuje. Czyli skoro będzie to eken to dobrze a czy mozna zdradzić który to model ? ;) ja czekam więc na ten tablet :)

     • Nieszczęśliwie, bo to dokładnie ten sam model… ale z 16GB i w trzech kolorach: biały, czarny i czerwony :-) Po prostu wyprzedzili nas o kilka tygodni.

     • rafalik1

      To super :) jak mozna to prosze o rezerwacje czarnego :))

 • Marko

  Mam pytanie: czy da się korzystać z tego tabletu podłączając go do gniazdka elektrycznego (tzn. bez zużywania energii z akumulatora)?

  • Andrzej

   Bezproblemowo. Ładujesz przez zewnętrzną ładowarkę i jest cały czas 100%

 • Pussolina

  O kurcze…skoro wasze tableciki to też ekeny to teraz mam prawdziwy dylemat Kasiu :)) !!!!
  Kiedy można się ich spodziewać?
  W jakich cenach będzie wasz 10′ ???

  • Siódemki “bardzo wkrótce”, na dziesiątki jeszcze chwilę trzeba będzie poczekać. Cenę 10″ jeszcze dogrywam,

  • rafalik1

   Mysle ze Wiecej niż 599zl za 10 cali raczej nie będzie po bo tyle ma tez konkurencja a 7 cali za 449zl choć powinna być tańsza bo biorąc pod uwagę cena dante 399zl w tym kupon na zakupy za 25 zł czyli dante za 375zl lub konkurencje Goclever Tab A73 za 379zl (to jest nawet bardziej odpowiednik ekena t02-ekeny pisząc ze maja procek 1.2 i tak pokazują 1008mhz ) to myśle ze cena będzie mniejsza niż 449zl. Takie są moje przemyślenia ;) Poczekamy i sie dowiemy ile warte jest 12GB pamięci.
   Karty pamięci są tanie a wątpię zeby osoby kupujące tablet za 400zl potrzebowały aż tyle pamięci jak 16+32gb z karty tylko wystarczy 4+32 ewentualne. Kartę 16gb na Allegro to już jakieś 40-50zl

 • SyoMas

  Mam trzy pytania dotyczące tego tabletu, może ktoś z posiadaczy podpowie:
  1. Czy ekran ma szklaną powierzchnię?
  2. Jak wygląda zużycie baterii, gdy urządzenie jest w stanie uśpienia?
  3. Możliwe jest pozostawienie aktywnego WiFi tak by podczas uśpienia docierały maile lub wiadomości do komunikatora?

 • rafalik1

  A ja na allegro znalazłem EKENA T02 za 399zł
  http://allegro.pl/tablet-7-android-4-0-cortex-a8-do-1-5ghz-hdmi-24h-i2321076763.html

  ogólnie to samo co dante (środek) tylko ma przyciski funkcyjne normalne i chyba lepsze wykonanie plus głośnik z boku więc jak leży lepiej słychać. minusem jest tylko brak pełnego portu USB!

  taka ciekawostka ;)

 • Wojtek

  Przestrzegam wszystkich forumowiczów przed Allegro! To nie jest sprzęt za 5 złotych, że można na straty spisać. Moje złe doświadczenia wskazują na to, że lepiej przepłacić z 20-30 zł w normalnym sklepie, gdzie jest sprzedawca, albo ktoś telefony przynajmniej odbiera, niż się wkopać w taki sprzęt. Gwarancja powinna zawsze być 24 mies. w UE. Na Allegro nie ma gwarancji, że firma krzak zniknie w pięć minut…

  • rafalik1

   Wojtek nie zgodzę się z Tobą jeśli chodzi o allegro oczywiście zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy itp. Ale tak samo Pan prowadzący firmę (jak w linku u góry) tak samo księgarnia legimi jak i tabletowo mogą tablety wysyłać do serwisu w chinach. Bo żaden z dostawców nie posiada serwisu własnego. Wiem bo sam sprzedawałem drobną elektronikę z chin i przeważnie mój serwis polegał na tym że wysyłałem klientowi drugą sztukę a ta uszkodzona szła do chin (a chinczyki albo naprawili albo olali to).

   Zgodzę się jeśli kupujesz w sieciach typu euro rtv i agd, avans itp. bo wtedy masz gdzie jeździć i robić awanturę. Poza tym trzeba pamiętać że sprzęt w tej cenie nie jest wykonany z najlepszych materiałów i może się zepsuć a chinczyki po roku nie będą chcieli się dotykać to tego. Co do gwarancji to jest ewentualnie w UE gwarancja sprzedawcy na 24 miesiace. Producent/dystrybutor niema obowiązku przykład gwarancja firmy sony na konsole ps3 12miesiecy.

 • pewien-czlowiek

  Kasiu, znakomita recenzja. Przekonałaś mnie do tego, żeby zamówić ten tablet, bo na początku stawiałem na Goclever A73. Jednak Dante mi bardziej odpowiada, a czytanie e-booków pozwoli mi zaoszczędzić miejsca w walizce (jak w najbliższym czasie będę wyjeżdżał, to mogę zabrać tableta do czytania ;) ). Już czekam na swojego Dante.

 • lubnww

  Do “LEGIMI” : czy nie pomyśleliście o sprowadzeniu np; Ekena A90 lub B10,T10 albo A-80. Są to ciekawe pozycje(to jest rok tanich tabletów),a na stronie producenta już są !!!.

  • Analizujemy możliwości w zakresie zwiększenia liczby dostępnych urządzeń, w tym momencie nie wykluczamy żadnej opcji :)

 • jakiś tani tablet

  Witam ! :) Dałoby radę wytrzasnąć jakis tablet do 300zł? Tak żeby sie dało otwierać java doc txt słuchać muzyki i oglądać video (na w miarę wysokim poziomie)?
  Pozdrawiam :)

 • jakiś tani tablet

  Aha i że by w miarę trzymała bateria bo mam zamiar go używać w podróży. :)

  • rafalik1

   Po pierwsze tablet do 300zł i wysoki poziom oglądania video ;) za słaba rozdzielczość ekranu chyba że będziesz oglądał na tv to ok.
   Myzyke jaca doc i txt na każdym pójdzie np. dante.

   Ale z baterie wszystkie tablety szczególnie budżetowe nie powalają na kolanach. I z tego co czytam i widziałem obojętnie jaką tablet chinski ma podana pojemność trzymają podobnie (dodatkowo wiadomo że te baterie nie są jakoś super wytrzymałe). Więc musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie ile godzin musi działać. Tak jak można wyczytać z recenzji tablet pozwoli na oglądanie 2 godzin materiału video.

   Wiec realnie 3 do 4 godziny działania tabletu.

   Proponuje jednak kupić tablet z androidem 4.0 wiec trochę więcej kosztuje niż 300zł np. dante lub cała masa na allegro innych tabletów większość w cenie około 350-400zł ma te same podzespoły.

   • jakis tani tablet

    A podałbyś mi jakieś tanie przykąłdy tych użadzen? Czy najlepszy byłby Dante?

    • jakis tani tablet

     Znowu sorry błędy ;)

 • cia1127

  Czy ten tablecik odtwarza pliki mkv 720 i 1080p z kilkoma ścieżkami dźwiękowymi i kilkoma wersjami napisów?

 • DZIDEK42

  Co do recenzji to według mnie była rzeczowa i na temat, dzięki niej dowiedziałem sie wielu ciekawych informacji o których wcześniej nie wiedziałem. Ja natomiast potrzebuje tableta tylko do korzystania ze skypa i wideorozmów ,bedzie tam cały czas uruchomiony ten program a urządzenie bedzie służyć starszej osobie jako lepsza alternatywa telefonu. Nigdzie nie moge znaleść dokładnej informacji jak działa wideo rozmowa w skype na tym tablecie. Wszędzie są tylko lakoniczne informacje że kamera w złym miejscu i że podobno działa, ale brak informacji nt. czy sie nie przycina, czy nie ma problemu z jej uruchomieniem bo słyszałem różne opinie na ten temat. Przydałby sie filmik pokazujący jak to dokładnie działa na tablecie Dante. Z góry dziekuje za opinie i komentarze tym temacie.

  • Kinol

   Ja mam coś podobnego do Dante, czyli Overmax TB-05 i według mnie nie bardzo nadaje się on do prowadzenia rozmów głosowych przez Skype (a już na pewno nie Video!) Jakość, zarówno dźwięku, jak i obrazu, jest zwyczajowo słaba. Można sobie chwilę pogadać, ale przy dłuższych rozmowach jest to denerwujące. Skype na PC-cie działa o niebo lepiej. Też chciałem używać tableta do rozmów (niekoniecznie Video) i szybko zrezygnowałem. Szczególnie rozmówca odbierający sygnał z tabletu jest narażony na niedostateczną jakość połączenia. Szału nie ma ;) Jeśli ktoś ma zamiar kupić urządzenie głównie do prowadzenia rozmów, to szczerze zalecam samemu zrobić wpierw test, by przekonać się na własnym uchu, czy taka jakość połączenia wystarczy.

 • marek

  Zamowilem Dantego, wyraznie bylo napisane – wysylka 21 maja. Teraz jest data 31 maja, czy otrzymam tablet w tym tygodniu? Jak nie to moga wogole nie wysylac, potrzebuje na najblizszy weekend!

 • kaszpirowski

  czy coś wiadomo o obsłudze adaptera blututh i adaptera GPS….
  ?

 • marsmol

  Witam,
  Mam pytanie do użytkowników co do baterii: ile wytrzymuje przy wyłączonym wifi, ekran zgaszony do minimum i gra w angry birds. Da radę 5h?
  I jeszcze jedno pytanie co do tabletu od tabletowo.pl Czy jest szansa, że tablet wyjdzie do końca tego miesiąca?

  • Wiele wskazuje na to, że nawet do końca tego tygodnia ;-)

   • SyoMas

    A może ten tablet w odróżnieniu od podobnych będzie miał na pokładzie Google Talka? :)

 • marsmol

  I jeszcze dwa pytanie o, których zapomniałem:
  – Jakie są wymiary dante (nigdzie w sieci nie znalazłem takowych informacji).
  – Czy można patrzeć na wartości baterii podawanych w mAh przez producentów? Bo z tego co widzę, niektóre tablety mają baterię 4000mAh a Dante ma 2300mAh a czas działania jest bardzo podobny.

 • Artwen

  Jak z tym tabletem od tabletowo.pl? Bo już miałem decydować się na zakup Dante ale jeżeli w niekrótkim czasie wyjdzie taki sam tablet z większą pamięcią to chyba poczekam :)

 • rafalik1

  A ja proponuje zobaczyć ten tablet za 429zł mamy 8gb pamięci i co ważne 1gb ram oraz znaną chinska marke

  http://allegro.pl/tablet-ainol-novo-7-tornados-1gb-ram-ics-4-0-pl-i2370027993.html

 • Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual effort to make a great article… but what can I say…
  I procrastinate a whole lot and never manage to get anything done.
  raspberry ketones supplement

 • Krzysiek

  pragnąłbym podpiąć się do pytania które pojawiło się wcześniej – czy ten tablet ma szklaną powierzchnię? bardzo proszę o odpowiedź

 • bp

  Jak spisuje sie urzadzenie, ktor tabletowo reklamuje – New Media Tablet 7” z 16 GB wbudowanej pamieci.
  Rozumiem, ze jest prawie identyczny ale czy plynnie odtworzy full hd, czy mozna wygasic ekran podczas ogladania przez hdmi i na ile starczy mu bateria przy takim obciarzeniu??
  Jak jest z androidem – aplikacje preinstalowane??
  Czy mozna ładowac przez mini usb i czy da sie go wtedy normalnie uzywac?? (Widzialem jak Dantego podczas ładowania przez mini usb nie udawało sie odblokowac i straszliwie sie scinał)
  I wazne! – czy ro prawda ze Dante ma kamerke 0,3MP a New Media 1,3MP???

 • Pussolina

  Drodzy użytkownicy Dante,
  jak tam się sprawują wasze tableciki??Warto kupić Dantego?

 • mb

  Witam.
  Czy udało się komuś uruchomić modem Huawei E353 z internetem T-Mobile? Niby modem jest wspierany, a u mnie nie działa. Czy to wina softu T-Mobile?

 • Wiktoria

  Czy można prosić o porównanie Dante z Pentagramem Tab 7.0 ? Zastanawiam się nad zakupem, ale nie wiem który wybrać.
  Zależy mi na jak najdłuższym czytaniu e-booków, oglądaniu filmów i korzystaniu z Skype.
  Z góry dziękuję.
  Wiktoria

 • pd

  czy działają gry w hd?

 • am

  który tablet nadaje się do gier i serfowania po internecie moge wydać 700zł pomocy!!

 • adsadfdfsfdsa

  czy można na dante rozmawiać przez gg

 • am

  o i do oglądania filmów

 • mikołaj

  Czy ten tablet ma funkcje telefonu komórkowego?

  • szybkik

   Nie

 • slowik

  Witam,
  Potrzebuję pomocy z tabletem takim jak Dante, ale kupionym na allegro. Coś się porobiło z Androidem i pomimo , że tablet działa to nie mogę w pełni korzystać z jego możliwości. Po włączeniu tabletu włacza się komunikat o zamknięciu Interfejsu, po chwili się otwiera ale zamykają się samoczynnie inne aplikacje Google, jak poczta, sklep, itd. Dodatkowo w ogóle nie mogę się zalogować do sklepu GooglePlay bo wyrzuca mi komunikat o błedzie serwera. Czy można wgrać na nowo Androida? Albo jakieś inne rozwiązanie? Z góry dziękuję za pomoc.

 • Jacek

  Mam prośbę zgubiłem ładowarkę do Tabletu Dante czy ktoś mógłby mi podać jego parametry ew. gdzie mogę go dokupić . Dziękuję za pomoc

 • Maja

  Czy istnieje możliwość połączenia tabletu Dante z PC win.XP ???

 • kreez

  Pęknięty ekran (dotyk) – nie wszystkie serwisy chcą wymieniać. Podobno jest to ten sam co w Samsungu lub Huawei. Może ktoś wie, jaki to model i jak go znaleźć na allegro…

 • Radek

  Witam. Potrzebuje zdjęcie tabletu DANTE bez pokrywy tzn. elektroniki razem z baterią. Wysadziło mi baterie i oderwał się jeden z kondensatorów i za chiny nie wiem gdzie go przylutować. jak ktoś ma możliwość, to bardzo proszę o zdjęcie na [email protected] . Pozdrawiam

  • Katarzyna

   Pomogłabym , ale nie umiem zdjąć pokrywy…:)

   • Radek

    Witam. Dwie śrubki trzeba wykręcić a pokrywę się ściąga od strony tych wkrętów, trzyma się ona na zatrzaskach. Jak masz obawy, że coś się zepsuje to nie ryzykuj. Dzięki za odpowiedź. :-)

    • Katarzyna

     Niestety, mam obawy, bo bardzo nie lubię zaglądać telefonom i tabletom pod pokrywy. Może jakiś fachowiec poratuje Cię schematem albo inna instrukcją. Powodzenia.

     • Radek

      mimo wszystko dziękuje i pozdrawiam

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona