Ważne

Apple pracuje nad wsparciem dla kont użytkowników na iPadzie

iPad powoli staje się urządzeniem rodzinnym: korzystają z niego małe dzieci, nastolatkowie, rodzice, a nawet dziadkowie. Każdy z nich chce go dostosować do własnych upodobań: a to zmieniając tapetę, dodając konto na Facebooku, instalując ciekawą aplikacją znalezioną AppStore. W wyniku tych wysiłków, iPad zamienia się w miszmasz preferencji wszystkich użytkowników i ostatecznie nie “należy” do nikogo. Rozwiązanie tego problemu jest proste i znane od dawien dawna: konta użytkowników.

Do sieci wyciekła krótka notatka do programistów Apple, z której wynika, że firma Tima Cooka pracuje nad wprowadzeniem tej funkcji do systemu iOS na iPadzie. Co więcej, serwis AppleInsidder donosi, że Apple zastanawiało się nad kontami użytkowników już w 2010 roku, czyli w chwili premiery iPada pierwszej generacji. Choć minęły dwa lata, nowe opcje personalizacji nie pojawiły się w iOS 4 i iOS 5. Liczymy, że znajdą się na liście nowości w iOS 6, którego prezentację spodziewamy się zobaczyć na czerwcowej konferencji WWDC 2012 w San Francisco.

Jailbreakerzy, czyli posiadacze tabletów ze “złamanym” systemem iOS, mogli korzystać z kont użytkownika od dłuższego czasu. Umożliwia to aplikacja o nazwie iUsers, któremu, pomimo dużego potencjału, daleko do doskonałości. Da się zauważyć tendencję do adoptowania przez Apple najciekawszych dodatków do iOS publikowanych przez programistów w nieoficjalnym sklepie Cydia Store. Dzięki nim, w mobilnym systemie koncernu z Cupertino pojawiła się bezprzewodowa synchronizacja, połączona skrzynka pocztowa, tapeta w tle ekranu głównego i wielozadaniowość. Czy konta użytkowników są następne? Mamy taką nadzieję.

via RedmondPie, AppleInsider

Komentarze

 • tomecki

  No to poczekamy zobaczymy, może być ciekawe rozwiązanie. Liczę że wtedy w uprawnienia usera będzie możliwość wyłączenia 3g /4g / czy też innej transmisji danych i pochowanie apek.
  BTW daję mojego ipada juniorowi i poza lękiem, że go upuści biegnąc do mnie że właśnie namalował na nim wiewiórkę to nie mam żadnej innej obawy. Jeszcze nie zdarzyło mu się niczego skasować czy zamienić miejscami. Dostał jeden nazwijmy to pulpit ;) i skubany trafia na niego za każdym razem gdy dostanie w ręce sprzęt. a ma 3 lata

  • piotrek

   U mnie tak samo, 2 ostatnie pulpity są dla dzieciaków. Jeszcze tylko włączam tryb samolotowy przed oddaniem tabletu w ich ręce bo niektóre aplikacje maja linki typu “polub nas na facebooku” a ja niekoniecznie chcę je lubić;-)

 • Szczepan

  Kup mu coś za 300zł to nie będziesz miał problemów, że rozwali sprzęt za 2,5tys

  • tomecki

   ;) i będzie musiał siedzieć na kablu tzn przy kontakcie z ładowarką.
   dzięki ;)

   • Szczepan

    no to pewnie i racja,
    choć wydaje mi się, że ze 2-3h na baterii taki budżetowy tablet powinien wytrzymać?

    • piotrek

     Rzeczywiście budżetowy tablet byłby dobrym rozwiązaniem problem tylko w tym, że dzieciaki nie będą chciały go brać do ręki. W markecie za mało dobrych aplikacji, a te co są też nie chodzą tak sprawnie jak powinny. Niestety jak zasmakujesz czegoś wyśmienitego to to co dobre zaczyna być do bani;-) Mam obok ipada 7″ tablet, leży i się starzeje;-) Żona używa czasem jako książki kucharskiej ale tylko jak ipad zajęty;-) Dzieciaki też nie chcą.

 • Szczepan

  A swoją drogą takiej funkcji jak konta użytkowników rzeczywiście bardzo brakuje.

 • Poli

  Nieh sie pojawia szybciej,bo uzytkownikom Samsungow tez by sie przydala taka funkcja a nie maja narazie od kogo jej skopiowac-bynajmniej tego rozwiazania.
  Faktem jest ze pomysl bardzo dobry i jak widac Apple ma leb na karku,ciekawe tylko jak zamierzaja to zrobic

  • krzyslp

   “a nie maja narazie od kogo jej skopiowac-bynajmniej tego rozwiazania”

   A słyszałe(a)ś o Windows ? . Zresztą linuxom też nie brakuje rozwiązań w tej dziedzinie. To tylko kwestia implementacji istniejących od dziesiątkow lat rozwiązań , a nie wymyślania ( i patentowania) koła na nowo.

   • PoLi

    Pokaz ktory tablet ma konta uzytkownikow.O ktorych mowa w newsie

  • Noxeus

   “Bynajmniej” to nie “przynajmniej”!
   Chcesz brzmieć inteligentnie – najpierw naucz się znaczeń poszczególnych słów! Bo ironia nie bardzo Ci wyszła. A właściwie: bynajmniej…

  • Gunther

   Zarządzanie użytkownikami w uniksach istnieje od dziesiątków lat. Każdy głupi linux robi to od dawna. Przeniesienie tego na Androida nie jest specjalną filozofią…

 • Katalizator

  Poraniony pomysł. Tablet jak telefon komórkowy jest osobistym urządzeniem.

 • Szczepan

  No niekoniecznie. Ja np. Z żona na spółkę używam. Maile, fb i inne. Każdy wolałby mieć swój układ ikon itp

 • Lost

  Według mnie ta funkcja nie pojawi się w nowej wesrji iOS. Są pewne ograniczenia praktyczne, zwiazane choćby z pojemnością dysku. Jeśli każdy miałby mieć swoje konto, to nie chodzi tu tylko o maila czy przeglądarkę, ale również filmy, dokumenty, muzykę, zdjęcia, gry. Wszystko musiałoby być podwójnie, albo potrójnie, zajmując mnóstwo gigabajtów,jeśli każdy z użytkowników danego iPada chciałby w pełni wykorzystać możliwości tabletu. Co ciekawe, z notatki programistów Apple’a nie wynika, że pracują nad wprowadzeniem tej funkcją, ale nad ‘wyeliminowaniem błędu’, cokolwiek to ma oznaczać.

  • Tomecki

   O i widzisz dlatego cenie sobie Twoje komentarze
   Prawdopodobne popracują nad przełączniki się pomiędzy kontami w iTunes logujac się na inne konto apki skasują się automatycznie.
   Ot taki amejzing hehe ;)

  • piotrek

   A ja obstawiam “kids mode”. W końcu tablety to urządzenia osobiste, nie jest w interesie apple to, żeby iPad był wspólny dla całej rodziny, każdy powinien mieć swojego. Z dziećmi jest inaczej, zazwyczaj używają tabletów rodziców. Czyli dzieciaki 0-7lat mają “kids mode”, starszaki mają własne zabawki;-)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona