Jailbreak, czyli kilka słów o złamanym systemie iOS

Każdy posiadacz urządzenia sygnowanego logo nadgryzionego jabłuszka spotkał się z terminem „jailbreak”, jednak nie wszyscy wiedzą, co on oznacza. Napisałem ten artykuł, aby krótko i zrozumiale opisać proces łamania systemu iOS oraz jego zalety i wady. Miłej lektury!

Czym jest jailbreak?

Jailbreakto proces usuwania ograniczeń nałożonych przez Apple na system iOS. Pozwala na pełny dostęp (inaczej root) do oprogramowania oraz pobieranie dodatkowych aplikacji, rozszerzeń i motywów za pośrednictwem sklepu Cydia.

Tak zdefiniowałbym proces łamania systemu iOS. To najprostsze wytłumaczenie zawiera w sobie całą naturę jailbreaka i krótko opisuje możliwości, jakie on oferuje. Zniesienie ograniczeń, coś, czego chce każdy świadomy właściciel iPhone’a, iPoda touch oraz iPada. iOS, wcześniej znany jako iPhone OS, jest szybki, intuicyjny i bezpieczny, ale taki efekt inżynierowie Apple osiągnęli kosztem wolności, personalizacji i swobody użytkowania. Przez bardzo długi czas używałem iPada z domyślnym, zablokowanym systemem operacyjnym i nie narzekałem, ale dopiero do dokonaniu jailbreaka otworzyły mi się oczy i ujrzałem, co traciłem.

Po co go robimy?

Proces jailbreaku przeprowadza się, aby, jak wspomniałem w pierwszym akapicie, uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji oprogramowania oraz systemu plików. Sklep Cydia, odpowiednik AppStore zamiast aplikacji i gier oferujący rozszerzenia, usprawnienia i motywy, jest miejscem, które pozwoli nam znacznie rozszerzyć możliwości naszego urządzenia i zmienić wygląd jego interfejsu.

  • Rozszerzenia

iOS jest uznawany za jeden z najestetyczniejszych i najszybszych systemów operacyjnych dedykowanych smartfonom i tabletom, ale łatwo zarzucić mu brak wielu podstawowych opcji. Cydia umożliwia dostęp do ukrytego potencjału tego oprogramowania i rozszerzenie jego możliwości. Znajdują się w niej aplikacje pokroju Winterboard oraz SBSettings, które, wkrótce po instalacji, stają się dla nas tak naturalnym elementem systemu, że trudno byłoby wyobrazić sobie jego użytkowanie bez nich. Winterboard umożliwia personalizację, czyli instalację motywów i skórek, które zmienią wygląd ikon i interfejsu systemu iOS. W Cydii można znaleźć dziesiątki naprawdę dopracowanych skórek, które wyglądają przepięknie na dużym ekranie iPada lub wyświetlaczu Retina iPhone’a czwartej generacji.

SBSettings jest odpowiednikiem centrum powiadomień, które jest cechą charakterystyczną systemu Google Android. Pozwala na szybkie włączanie lub wyłączanie funkcji takich jak Wi-Fi, 3G, transfer danych, Bluetooth, tryb samolotowy oraz wiele innych, których wtyczki można bezpłatnie pobrać z Cydii.

W Cydii znajdziemy także wiele pomniejszych rozszerzeń, usprawnień, które naprawiają lub dodają funkcje, które system iOS powinien mieć od samego początku. Dzięki nim możemy otworzyć więcej kart w Safari, odblokować tapetę pulpitu i animacje na starszych iPhone’ach i iPodach touch, dodać wyświetlanie sekund na zegarze oraz ilości wolnej pamięci na belce statusu, odblokować gesty wielozadaniowości na iPadzie i wiele, wiele innych. Możliwości płynące z jailbreaku i dostępu do Cydii są wręcz nieograniczone.

  • Personalizacja

W Cydii znajdują się aplikacje, które pozwalają na dodawanie widgetów do pulpitu systemu iOS oraz takie, które całkowicie zmienią jego wygląd. Motywy pozwalają na personalizację nie tylko ikon menu, ale także elementów interfejsu i poszczególnych programów, także tych domyślnych. Wyjątkowo popularne są skórki transformujące przeglądarkę Safari w Firefoxa lub Chrome oraz aplikację Mail w Thunderbirda. Aby zaaplikować zmianę wyglądu wystarczy pobrać darmowy Winterboard, wybrać odpowiednią opcję z listy oraz zrestartować Springboard, czyli pulpit.

  • System plików

Wielu, w tym ja, przeprowadziło proces złamania zabezpieczeń systemu iOS, aby uzyskać dostęp do aplikacji iFile. Jest ona, krótko mówiąc, pełnowartościową przeglądarką plików zarówno użytkownika, jak i systemowych pozwalającą na ich edycję, otwieranie, usuwanie, a także pakowanie w paczki i wysyłanie na serwer WWW. Dzięki iFile oraz aplikacjom używającym protokołu SSH, możliwy jest przegląd, upload i download systemu plików naszego iPada, iPhone’a lub iPoda touch bezprzewodowo za pomocą przeglądarki naszego komputera.

Jakie jest niebezpieczeństwo?

Złamany system iOS jest bardziej narażony na ataki wirusów oraz programów typu malware. Pierwsze tego typu aplikacje pojawiły się już w 2009 roku, a ich zadaniem było wykradanie danych, haseł i adresów e-mail użytkowników. Od tego czasu powstało wiele wirusów, przed którymi bronić można się w dwojaki sposób: pierwszym z nich powrót do domyślnego, zablokowanego systemu operacyjnego, który zapewnia 99% bezpieczeństwa, a drugim zainstalowanie odpowiednich łatek z Cydii i staranna selekcja odwiedzanych stron internetowych.

W związku z ponownym pojawieniem się strony JailbreakMe.com 3.0 umożliwiającej złamanie systemu i zainstalowanie sklepu Cydia w ciągu kilku minut, światło dziennie ujrzała poważna luka w zabezpieczeniach systemu iOS. Dotyczy ona otwieranych i pobieranych z sieci plików PDF i pozwala na krótki, niekontrolowany dostęp do wewnętrznego oprogramowania urządzenia. Apple wyda odpowiednią łatkę w nadchodzącej aktualizacji 4.3.4, ale posiadacze złamanego systemu mogą już teraz pobrać ją ze sklepu Cydia.

Na starszych urządzeniach typu iPhone 3G lub iPod touch 2G można było zauważyć znaczne obniżenie szybkości i płynności działania systemu iOS po jailbreaku. Na szczęście dzięki szybkim procesorom najnowszych urządzeń różnica ta jest praktycznie niezauważalna, a ich użytkowanie jest tak samo przyjemne, jak przed przeprowadzeniem procesu złamania systemu.

Czy warto?

Zdecydowanie tak. Jailbreak sprawia, że nasze urządzenie jest nieco bardziej wrażliwe na ataki z zewnątrz, ale jednocześnie daje dostęp do tak wielu funkcji, usprawnień i nowości, że po kilku dniach użytkowania ciężko jest wyobrazić sobie system bez nich. Mimo wszystko radzę zachować ostrożność i dmuchać na zimne, jeśli chodzi o odwiedzane strony internetowe i pobierane pliki (tak, to też jest możliwe!).

System swojego urządzenia możecie złamać poprzez otworzenie na nim przeglądarki, wpisanie adresu www.jailbreakme.com oraz postępowanie zgodnie z instrukcją wyświetloną na ekranie. Powodzenia i dobrej zabawy!