Ważne

Jailbreak, czyli kilka słów o złamanym systemie iOS

Każdy posiadacz urządzenia sygnowanego logo nadgryzionego jabłuszka spotkał się z terminem „jailbreak”, jednak nie wszyscy wiedzą, co on oznacza. Napisałem ten artykuł, aby krótko i zrozumiale opisać proces łamania systemu iOS oraz jego zalety i wady. Miłej lektury!

Czym jest jailbreak?

Jailbreakto proces usuwania ograniczeń nałożonych przez Apple na system iOS. Pozwala na pełny dostęp (inaczej root) do oprogramowania oraz pobieranie dodatkowych aplikacji, rozszerzeń i motywów za pośrednictwem sklepu Cydia.

Tak zdefiniowałbym proces łamania systemu iOS. To najprostsze wytłumaczenie zawiera w sobie całą naturę jailbreaka i krótko opisuje możliwości, jakie on oferuje. Zniesienie ograniczeń, coś, czego chce każdy świadomy właściciel iPhone’a, iPoda touch oraz iPada. iOS, wcześniej znany jako iPhone OS, jest szybki, intuicyjny i bezpieczny, ale taki efekt inżynierowie Apple osiągnęli kosztem wolności, personalizacji i swobody użytkowania. Przez bardzo długi czas używałem iPada z domyślnym, zablokowanym systemem operacyjnym i nie narzekałem, ale dopiero do dokonaniu jailbreaka otworzyły mi się oczy i ujrzałem, co traciłem.

Po co go robimy?

Proces jailbreaku przeprowadza się, aby, jak wspomniałem w pierwszym akapicie, uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji oprogramowania oraz systemu plików. Sklep Cydia, odpowiednik AppStore zamiast aplikacji i gier oferujący rozszerzenia, usprawnienia i motywy, jest miejscem, które pozwoli nam znacznie rozszerzyć możliwości naszego urządzenia i zmienić wygląd jego interfejsu.

 • Rozszerzenia

iOS jest uznawany za jeden z najestetyczniejszych i najszybszych systemów operacyjnych dedykowanych smartfonom i tabletom, ale łatwo zarzucić mu brak wielu podstawowych opcji. Cydia umożliwia dostęp do ukrytego potencjału tego oprogramowania i rozszerzenie jego możliwości. Znajdują się w niej aplikacje pokroju Winterboard oraz SBSettings, które, wkrótce po instalacji, stają się dla nas tak naturalnym elementem systemu, że trudno byłoby wyobrazić sobie jego użytkowanie bez nich. Winterboard umożliwia personalizację, czyli instalację motywów i skórek, które zmienią wygląd ikon i interfejsu systemu iOS. W Cydii można znaleźć dziesiątki naprawdę dopracowanych skórek, które wyglądają przepięknie na dużym ekranie iPada lub wyświetlaczu Retina iPhone’a czwartej generacji.

SBSettings jest odpowiednikiem centrum powiadomień, które jest cechą charakterystyczną systemu Google Android. Pozwala na szybkie włączanie lub wyłączanie funkcji takich jak Wi-Fi, 3G, transfer danych, Bluetooth, tryb samolotowy oraz wiele innych, których wtyczki można bezpłatnie pobrać z Cydii.

W Cydii znajdziemy także wiele pomniejszych rozszerzeń, usprawnień, które naprawiają lub dodają funkcje, które system iOS powinien mieć od samego początku. Dzięki nim możemy otworzyć więcej kart w Safari, odblokować tapetę pulpitu i animacje na starszych iPhone’ach i iPodach touch, dodać wyświetlanie sekund na zegarze oraz ilości wolnej pamięci na belce statusu, odblokować gesty wielozadaniowości na iPadzie i wiele, wiele innych. Możliwości płynące z jailbreaku i dostępu do Cydii są wręcz nieograniczone.

 • Personalizacja

W Cydii znajdują się aplikacje, które pozwalają na dodawanie widgetów do pulpitu systemu iOS oraz takie, które całkowicie zmienią jego wygląd. Motywy pozwalają na personalizację nie tylko ikon menu, ale także elementów interfejsu i poszczególnych programów, także tych domyślnych. Wyjątkowo popularne są skórki transformujące przeglądarkę Safari w Firefoxa lub Chrome oraz aplikację Mail w Thunderbirda. Aby zaaplikować zmianę wyglądu wystarczy pobrać darmowy Winterboard, wybrać odpowiednią opcję z listy oraz zrestartować Springboard, czyli pulpit.

 • System plików

Wielu, w tym ja, przeprowadziło proces złamania zabezpieczeń systemu iOS, aby uzyskać dostęp do aplikacji iFile. Jest ona, krótko mówiąc, pełnowartościową przeglądarką plików zarówno użytkownika, jak i systemowych pozwalającą na ich edycję, otwieranie, usuwanie, a także pakowanie w paczki i wysyłanie na serwer WWW. Dzięki iFile oraz aplikacjom używającym protokołu SSH, możliwy jest przegląd, upload i download systemu plików naszego iPada, iPhone’a lub iPoda touch bezprzewodowo za pomocą przeglądarki naszego komputera.

Jakie jest niebezpieczeństwo?

Złamany system iOS jest bardziej narażony na ataki wirusów oraz programów typu malware. Pierwsze tego typu aplikacje pojawiły się już w 2009 roku, a ich zadaniem było wykradanie danych, haseł i adresów e-mail użytkowników. Od tego czasu powstało wiele wirusów, przed którymi bronić można się w dwojaki sposób: pierwszym z nich powrót do domyślnego, zablokowanego systemu operacyjnego, który zapewnia 99% bezpieczeństwa, a drugim zainstalowanie odpowiednich łatek z Cydii i staranna selekcja odwiedzanych stron internetowych.

W związku z ponownym pojawieniem się strony JailbreakMe.com 3.0 umożliwiającej złamanie systemu i zainstalowanie sklepu Cydia w ciągu kilku minut, światło dziennie ujrzała poważna luka w zabezpieczeniach systemu iOS. Dotyczy ona otwieranych i pobieranych z sieci plików PDF i pozwala na krótki, niekontrolowany dostęp do wewnętrznego oprogramowania urządzenia. Apple wyda odpowiednią łatkę w nadchodzącej aktualizacji 4.3.4, ale posiadacze złamanego systemu mogą już teraz pobrać ją ze sklepu Cydia.

Na starszych urządzeniach typu iPhone 3G lub iPod touch 2G można było zauważyć znaczne obniżenie szybkości i płynności działania systemu iOS po jailbreaku. Na szczęście dzięki szybkim procesorom najnowszych urządzeń różnica ta jest praktycznie niezauważalna, a ich użytkowanie jest tak samo przyjemne, jak przed przeprowadzeniem procesu złamania systemu.

Czy warto?

Zdecydowanie tak. Jailbreak sprawia, że nasze urządzenie jest nieco bardziej wrażliwe na ataki z zewnątrz, ale jednocześnie daje dostęp do tak wielu funkcji, usprawnień i nowości, że po kilku dniach użytkowania ciężko jest wyobrazić sobie system bez nich. Mimo wszystko radzę zachować ostrożność i dmuchać na zimne, jeśli chodzi o odwiedzane strony internetowe i pobierane pliki (tak, to też jest możliwe!).

System swojego urządzenia możecie złamać poprzez otworzenie na nim przeglądarki, wpisanie adresu www.jailbreakme.com oraz postępowanie zgodnie z instrukcją wyświetloną na ekranie. Powodzenia i dobrej zabawy!

Komentarze

 • hellypton

  Dobry artykuł, jasny, czytelny. Dodatkowo pokazuje jak Apple w niezrozumiałym celu zamknął Unixa w klatce i na siłę nie chce pozwolić na jego uwolnienie.

  • p.l

   Cel jest jak najbardziej jasny.
   Zamknięty system z mozliwością instalacji sprawdzonych apikacji to system działający niezawodnie (bo przewidywalnie).
   Każda furtka do systemu to potencjalne zagrożenie dla wydajności i responsywności, a przecież hasłem przewodnim produktów Apple jest nie tylko elegancja ale też niezawodność.
   Osobiście jako geek uważam to za bullshit, bo wiem co instaluję i biorę na siebie odpowiedzialność za to co instaluję i jaki będzie miało to wpływ na system, ale Apple myśli o milionach klientów którzy o nie mają o tym zielonego pojęcia, którym na pierwszej lepszej stronie z porno wcisnęliby trojana, a którzy zaraz z płaczem przybiegliby, że ich “niby niezawodny” IPad nie działa/zamula.
   Podsumowując marka i PR ponad wszystko.

   • mico

    no i wyprane mózgi wyznawców :)

    jeden z piękniejszych przejawów: na forum applowym wszyscy jak jeden mąż utrzymują, że idealnym rozmiarem ekranu dotykowego w telefonie jest…. tak, tak – 3,5 cala. Nie ma innego lepszego wymiaru :) wszystkie mniejsze są za małe (“nic nie widać”) a wszystkie większe “to już kloce” i “nie są w ogóle potrzebne, bo na 3,5 cala internet przegląda się doskonale” LOL

   • hellypton

    Zgadza się, natomiast wniosek jest taki – apple myśli o użytkownikach-lamerach, a ignoruje potrzeby zaawansowanych userów. Gdyby Apple dał możliwość czegoś w stylu jailbreak’a ale legalnie i bez utraty gwarancji, przyciągnąłby zaawansowanych user’ów.
    A ja i tak wolę Linux’a :)

 • PoLi

  Wreszcie dobry artykuł pana Jarosława :)

  Szkoda że bez zdjęć,osobiście ciekawią mnie screeny z widgetami lub odnośnie samej personalizacji ipada np.

 • MichalK

  A tak z ciekawości, na ile jest to legalne? W polsce i w stanach?

  • Po zakupie urządzenia możesz zrobić z nim co zechcesz, przeprowadzenie jailbreaku powoduje jedynie utratę gwarancji (można ja przywrócić poprzez funkcję Restore w iTunes).

   Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, żeby ktoś poniósł konsekwnecje prawne po złamaniu systemu.

   • p.l

    To, że nikogo nie ścigali to nie znaczy że jest legalne.
    Możliwe, że wraz z jailbrake-iem tracisz licencję używanie systemu iOs, więc jeśli go nadal używasz to łamiesz prawo.

    • Lost

     Amerykański sąd jednoznacznie wypowiedział się, że JB nie jest nielegalny.

 • andy

  Wszystko to fajnie i pięknie, tylko po co ?
  Czyżby brakowało funkcjonalnych i potrzebnych lub nie, aplikacji w AppStore ?
  Sam mam iPhona pierwszej generacji sprowadzony ze stanów (wtedy jeszcze oficjalnie w Polsce nie można było iPhona kupić), więc po jailbreaku i żałuję, że system jest “złamany”. Powód ? Ostatnio kupiłem iPada2, a do niego adapter camera connection kit, aby przesyłać zdjęcia z telefonu, aparatu fotograficznego, do iPada. Proszę sobie wyobrazić, że pierwszy przesył udał się znakomicie.
  Zdjecia wykonane moim “starym” iPhone, telefonem LG, aparatem fotograficznym, wgrały się bezproblemowo. Tymczasem już kolejna próba przesłania zdjęć, którymkolwiek z wymienionych wcześniej sprzętów nie powiodła się. Powód ? Tablet wyświetla komunikat: “iPad nie obsługuje tego akcesorium”. Co się stało ? Nie wiem, ale przypuszczam, że system w tablecie “rozpoznał”, że iPhone jest po jailbreaku i zablokował dalsze korzystanie z tego adaptera. Oczywiście to tylko moje domysły, a jak jest rzeczywiście, tego nie wiem.
  Stąd moje niezadowolenie ze “złamanego” systemu w moim iPhone. Czy mam rację, że nie warto robić jailbreak sprzętu Apple ? mam nadzieję, że iOS 5, poprawi moje samopoczucie i ponownie będę mógł przesyłać zdjęcia za pośrednictwem wspomnianego adaptera…

  • genKamyk

   “Wszystko to fajnie i pięknie, tylko po co ?”

   sam sobie odpowiedziałeś:

   “Ostatnio kupiłem iPada2, a do niego adapter camera connection kit, aby przesyłać zdjęcia z telefonu, aparatu fotograficznego, do iPada”

   Załamka. Kupiłeś też adapter mp3 connection kit i adapter video connection kit? czy może jedno akcesorium syngowane przez apple wystarczyło?

  • Lost

   Andy, nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twój problem z adapterem. Jeśli zrobiłeś JB za pomocą JailbreakMe na iPadzie2, to adapter nie będzie działał, trzeba poczekać na poprawkę.

   • kiszka

    Comex już wydał poprawkę, problem był w JB ipada, zniknęła “specyfikacja” msdos. Już ca era connection kit działa.

 • Tomasz

  Po co ? Prawda taka że 99% ludzi i tak pierwsze co instaluje po JB to Installous!

  • ghostcat

   Moim zdaniem Cydia powinna blokować WSZYSTKIE pirackie repozytoria. Wiem, że to trochę walka z wiatrakami, ale powinni. Gdzieś przeczytałem, że na kilku pirackich repozytoriach można nawet pobrać złamane płatne aplikacje z cydii, więc jak najbardziej w ich interesie by było by podjąć walkę z frajerami żerującymi na cudzej pracy.

   A w temacie – jailbreak zrobiłem tylko dla iFile i SBSetings. Przewaliłem sporo różnych tweeków, ale tylko te dwa są dla mnie interesujące. Choć przez jakiś czas bawiłem się jeszcze barrel, ale znudził mi się.

 • mico

  Właśnie też zastanawiam się czy warto robić ipadzie ? wielu funkcji z androida mi brakuje, ale zdaje się że jailbreak nie spowoduje, że będę miał zupełnie swobodny dostęp do systemu plików ?
  Nadal muszę korzystac z “pośrednika”, tylko że tym razem zamiast itunsa jest ifile ?

  Czy bez jailbreaka jest jakas aplikacja w appstore która zastąpiłaby firmową aplikację Zdjęcia ? Żebym mógł np takim sposobem jak kopiuje przez itunsa filmy do avplayeraHD również przez itunsa wrzucać całe foldery zdjęć prosto do tego programu (i oczywiście wtedy byłaby możliwość edycji (grupowania / usuwania) także z poziomu urządzenia ?

  • ghostCat

   IFile jest aplikacja “wewnątrz” ipada/iphona. Tak samo jest z wieloma urządzeniami z andkiem, tzn. Musisz doisntalowac jakikolwiek programik do przeglądania zawartości pamięci czy sd. FileExplorer. Tym właśnie jest iFile. Explorerem z prawami roota i możliwością transferu plików przez wifi np. Ze wszystkimi funkcjami jakie explorer powinien posiadać.

   • ghostCat

    Co do albumu zdjęć z możliwością pełnej edycji polecam stash pro. Albumy foto/wideo/PDF/txt/office z możliwością dodawannia/usówania edycji folderów na kategorie/kolekcje. Ponad to posiada wewnętrzną przeglądarkę skąd mozna np pobierać foty czy wideo czy jakiekolwiek inne pliki bezpośrednio do folderu/kolekcji, którą ostatnio przegladałeś. Jest tez wersja lite darmowa, ale pro potrafi wiecej.

 • “Jailbreak sprawia, że nasze urządzenie jest nieco bardziej wrażliwe na ataki z zewnątrz.”

  Bez jb i fixa błędu Safari (pdf) jesteśmy tak samo narażeni na ataki z zewnątrz.

  A dla wielu, nie oszukujmy się, jb robi się po to, żeby instalować piraty za free (installous) :)

  • mico

   lenistwo deweloperów + polityka appla do tego prowadzi.
   Polityka appla – bo bez jb aplikacje tylko z appstore
   Lenistwo deweloperów – bo wierząc w politykę appla nie tworzą w wystarczającej skali wersji darmowych “lite”, a ja np nie mam zamiaru wywalać 40zł na Pages tylko po to żeby przekonać się, że jest dla mnie nie do użytku…
   Na andku mam 15 minut na szybkie przetestowanie aplikacji i jak nie pasi to ją oddaję i karta nie jest obciążona.
   Każdy wie, że możliwość zwrotu towaru bez podawania przyczyny tylko napędza sprzedaż… ale niestety nie działa to w przypadku aplikacji na iOS i appla, który żyje jeszcze marzeniami bycia monopolistą.
   Trzeba tylko kibicować konkurencji, bo bez tego Stefan miałby użytkowników centralnie w rowie…

   • ghostcat

    W 15 min nie przetestujesz dobrze aplikacji. Jeszcze nie tak dawno w AM miałeś 24h na zwrot aplikacji i to miało sens. 15 min to dla mnie jest czysta propaganda a nie rzeczywista możliwość. Z równym skutkiem, co te żałosne 15 min możesz sobie “potestować” aplikacje na youtube.
    Druga sprawa, że być może użytkownicy iOS mają po prostu większe zaufanie do dedykowanych im aplikacji. W appStore aplikacje są zazwyczaj bardzo szeroko opisane + doświadczenie jakości tychże aplikacji i to najwyraźniej wystarczy. Po ponad roku użytkowania ipada naciąłem się tylko raz. Tylko raz nie spodobała mi się aplikacja, którą kupiłem. Heh. Jedna na ponad 80 (płatnych). to chyba niezły wynik. Czego nie mogę powiedzieć o AM, bo często z opisu czy screenów aplikacja mi się podobała, a po instalacji szybko wylatywała z telefonu czy tabletów, bo się okazywała śmieciem.

    • mico

     24 godziny ? Co zdolniejsi zdążą w tym czasie przejść całą grę, więc takie testowanie nie ma sensu z punktu widzenia spradawcy… natomiast 15 minut spokojnie wystarczy w przypadku testu gry, a co do programu, który ma “coś robić” to faktycznie wszystkiego nie sprawdzisz, ale będąc przygotowanym do testów i mając zaplanowane, to co dla Ciebie najważniejsze w danym programie, to spokojnie zdążysz w miarę nabrać pojęcia, czy dany app to śmieć czy coś co może Ci się przydać na dłużej.

     Trzecia sprawa – to nie jest moim zdaniem kwestia zaufania, ale raczej tego że przeciętnego użytkownika iOS z krajów zachodnich po prostu mało obchodzi, czy apka nawet za 40 zł okaże się smieciem czy nie, bo u niego to tylko 13$ a jest to kwota przy ich zarobkach nieporównywalna. Muszę zrobić JB tylko po to żeby na piracie przetestować, czy coś mi się podoba czy nie ?

     Ale jak chcesz możemy – dla zgody :) – zwyczajowo przyjąć, że rozwiązania Appla jest oczywiście najlepsze na świecie :)

     • ghostcat

      Nie musimy niczego zwyczajowo przyjmować. Jestem uzytkownikiem zarówno androida, którego bardzo lubię – w telefonach, jak też apple – od 15 lat komputery i od roku ipad. Doceniam wiele rozwiązań androida, których życzyłbym sobie w ios, ale też wiele rzeczy to tak jak napisałem dla mnie czysta propaganda. co do tych 24 H. Tak, tak właśnie było. Można było zwrócić aplikację po 24h. I jeszcze raz powtórzę. To DLA MNIE miało sens. 15 min to bzdura, tak samo jak planowanie testów. ile razy zdarza się sytuacja, że znajdujesz jakąś aplikację przez przypadek. U mnie wiele. Może Ty masz umysł wielce ścisły i zorganizowany i do wszystkiego się przygotowujesz bardzo starannie (nie mówię, że to źle) ja jestem raczej gorąca głowa i często postępuje bardzo spontanicznie, co sie przekłada na sposób nabywania aplikacji. Co znów nie oznacza, że kupuję bezmyślnie, tylko można by rzec idę bardziej na wyczucie. I w tym właśnie DLA MNIE appstore jest nie do pobicia.

     • Tomasz

      Poza tym są testy, opinie użytkowników, nie dajmy się zwariować.

  • Takich z piratami to aple może zmierzyć z dokładnością do pokoju w którym siedzą. To ze je instalują wynika z ich ignorancji. Jestem ciekaw, co by powiedzieli po otrzymaniu maila z roszczeniaami.
   Tak jak przedmówcy uważam ze JB jest dla ifile i bezpośredniego dostępu do systemu. Zamknięcie dostępu do tych komponentów uważałem za naduuzycie producenta na mojej własności.

 • wektor

  Czy równie szybko i bezproblemowo można cofnąć operacje jailbreak? Jeśli tak to prośba o opis w jaki sposób.

  • ghostcat

   Po prostu wykonujesz operacje restore w itunes tyle, że z “czystym” softem.

 • luke01

  A czy jeśli zrobię jailbreak’a i nie spodoba mi się lub po pewnym czasie będę chciał z powrotem wrócić do oryginalnego systemu (sprawić żeby IPad miał identyczny system jak gdy go kupiłem) to czy można tego dokonać? Osobę znającą temat proszę o informację jakie kroki trzeba wykonać żeby powrócić do iOSa. Pozdrawiam!

  • Wystarczy użyć opcji Przywróć w iTunes. Z tego powodu radzi się synchronizację i wykonanie kopii zapasowej oprogramowania urządzenia przed rozpoczęciem procesu jailbreak.

  • Dalej będzie gorzej :) jak z automatu zainstaluje Wam się 4.3.4 to ci co nie zrobili bedą mogli powiedzieć Adios Jaibleak…

 • luke01

  Kolega wektor mnie wyprzedził i zadał identyczne pytanie..

 • Gooday

  Jailbreak, to bez urazy zabawa dla maych chlopcow lub zapalencow informatykow… Po co te wszystkie jak to nazywacie udogodnienia? Zeby sie sekundy na pasku pokazywaly, albo obciazenie procesora ?!?!? No skoro to kogos cieszy… ;-)
  Ja uwazam ze lepszy jest system ktory w 100% perfekcyjnie realizuje to co obiecuje, niz system, ktory obiecuje wiele i tych obietnic nie spelnia. Dzis bawilem sie w MediaMerkt tabletem z androidem, zalosc, mowie wam, glownie ze wzgledu na przeladowanie zbednymi bajerami, jakimis animowanymi tapetami…. Ale jak trzeba uruchomic aplikacje to sie wczytuje tak szybko jakby to windows 95 byl :-)

  • aaa

   Dla każdego co kto lubi. Aplikacje w andku na moim Transformerze ładują się szybciej niż w iPadzie (jedynce) z tego co zauwazyłem (nie mają jednak animacji otwierania jak w iPadzie, co może powodować, że wydaje się, że jest inaczej), a animowanych tapet po prostu się nie używa i nigdzie nie są domyślnie włączone (za to wyglądają nieziemsko i gdyby nie baterie, to bym używał – polecam Celtic Garden, niesamowita tapeta).

  • Nie neguj różnorodności w przyrodzie. Nie każdy człowiek musi lubić bekon na śniadanie.

 • człowiek z Cro-Magnon

  Cóż, po raz kolejny na tym forum napiszę, że jako ideowy zwolennik wolnego softu strasznie się sparzyłem w zeszłym roku na Motoroli Milestone. Niedopracowanie Androida we flagowym smartfonie tego systemu było po prostu nie do przyjęcia – wytrzymałem z tym telefonem może z 5 miesięcy. Sporo wcześniej przez prawie rok wytrzymałem z iphone 2 – i uroczyście ślubowałem że nigdy więcej żadnego sprzętu z nadgryzionym jabłkiem. Od początku bieżącego roku szukałem tabletu 7′ na nowym Andku, ale po dość długim research-u kupiłem ipada 2 i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony. Systemu operacyjnego w ogóle się nie zauważa, aplikacje w w sklepie są na ogół niezłej jakości. Do tego fenomenalne parametry pracy urządzenia – 10h na baterii i szybkość działania nieporównywalna z niczym na Andku…. JB nie planuję na razie – nie widzę takiej potrzeby.

 • Peacemaker

  Mam JB na iPhone 4 – właściwie tylko dla installous, winterboard i SBSettings. Reszta aplikacji z Cydii to jakieś bzdurne rzeczy. Natomias na iPadzie 2 nie mam JB – rownież nie czuje takiej potrzeby, a za aplikacje płace. Ceny nie są wygórowane. IPada urzywam właściwie tylko do przeglądania neta, maili, komunikatorow, żadko gry. A i jeszcze czasem się pobawie jakimiś aplikacjami do rysowania i muzyki. JB na iPhone powoduje pewnego rodzaju niestabilność systemu – np czasami winterboard powoduje respring (żadko) i to chyba tyle. Pozdrawiam!

 • Peacemaker

  Czy ktoś morze mi wytłumaczyć skąd się wziął obrazek przy moim wpisie – taka twaz z minką nie bardzo zadowolonego kolesia. Jeśli można to chciałbym zmienić!?

  • Witaj. Avatary przydzielane są losowo przed WordPress. Rozwiązaniem jest ustalenie własnego an stronie http://pl.gravatar.com/. Ale nie martw się, Twój nie jest taki zły… widywałem gorsze. :)

 • Peacemaker

  Dzięki za podpowiedź!

 • Mam jak jeden z przedmówców podobną opinię. Korzystam z Androida w telefonie (sa aplikacje, bez ktorych nie moge sie obejsc), ale bywa ze ten system strasznie zamula, zwlaszcza po jakims czasie instalowania/odinstalowywania aplikacji. iOSa mam na iPadzie i powiem szczerze, ze nie moge mu wiele zarzucic. Mialem przez chwile jailbreak’a, ale w Cydii ciezko (poza platnymi) znalezc aplikacje dedykowane dla iPada (albo zle szukalem). Za plus jailbreak’a uznaje mozliwosc skorzystania z SMS w wersji 3G :)

  • Faktycznie! Byłbym o tym zapomniał w ferworze komentowania njusow o JB! To kolejna rzecz która muszę mieć, a która producent mi nieuzasadnienie obcial. Dzwonienie i wysyłanie smsow. Mam kartę w ipadzie, ląduje ja ciężka kasą i nie mogę wysłać krzywego smsa albo zadzwonić? Albo sprawdzić stanu konta na karcie? No bez jaj! Kilka ruchów myszka i mogę wysyłać smsy techniczne (operatora)-bez doinstalowania czegokolwiek! Po doinstalowaniu smscostam mogę wysyłać normalne eski, a jak w końcu iphoneislam zrobi phoneit, będę mógł dzwonić. I zapłacę za aktywacje 20usd, co tam, należy się gosciowi.

 • A propos – jailbrekowcy – rzuciliscie kasę comexowi? Czy za zero? Warto go docenić, pracował nad tym prawie rok…

 • Toyotomi

  Puki co za 0. Mój iPad właśnie zaliczył padakę po jailbreaku…

  T

 • tomp381

  Nieciekawie to wygląda Android niby niedopracowany a jailbreak na iPadzie ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Dla mnie iPad bez jailbreaku to taka multimedialno-netowa ramka do zdjęć niewykorzystująca nawet w połowie swojego potencjału. Z drugiej strony po co łamać system i z iPada robić super komputer jak od tego ma się laptopa lub PC. Jeszcze długo będę czytał tabletowo zanim pojawi się komputer-tablet któremu nie będzie czegoś podstawowego brakowało np czytnik kart SD

  • iPad ma po JB czytnik kart i pendriwów! To jeszcze jedna zaleta JB. Na camera connection śmigają karty SecureDigital i oczywiście pendrive.

 • sissu20

  Witam. Kupiłem sobie Iphone 3G sprowadzony z US jednak ze zdjętym simlockiem oraz zainstalowaną Cydią. Tel jeszcze do mnie nie doszedł także za dużo nie mogę się wypowiadać, ale mam pytanie, czy gdyby nagle zachciało mi się usunąć Cydię to czy simlock znów by powrócił? Pytanie pewnie głupie, ale nie mogę znaleźć nigdzie:)

 • mikolajf

  Gdyby mozna bylo zrobic jailbreak w ipadzie 2 z iOS 4.3.5 (8L1) 3G, to natychmiast bym to zrobil. Denerwujace jest to przymuszanie do korzystania ze sklepu iTunes zeby cokolwiek sciagnac i az tak intuincyjny to ten system nie jest. Te lepsze aplikacje sa dosc drogie. Mam nadzieje, ze wyjdzie jailbreak do iOS 5, tylko pytanie kiedy?

  • mmm

   “Denerwujace jest to przymuszanie do korzystania ze sklepu iTunes zeby cokolwiek sciagnac ”

   czyli oficjalnie się przyznajesz, że chcesz kraść czyjąś pracę?

 • mikolajf

  tak, przyznaje sie i przypominam Ci, ze za “chcenie” czegokolwiek na razie nie ma kary. No, ale moze Ty nalezysz do tych, ktorzy chcieli by taka kare wprowadzic. Wiec powodzenia. Postaraj sie, moze Ci sie uda chociaz osobiscie w to bardzo watpie.

 • Luki

  No właśnie mądre głowy, jak usunąć tego jailbreaka z ipada 3 ? Podłączam do kompa, otwieram itunes i daję odtwórz, szkoda tylko, że mogę sobie odtworzyć jedynie do backupu, który zrobił się rano

 • Dominika.

  Witam.Moj ipod ma zlamany system-kupilam uzywany od znajomych-i szczerze mowiac niezbyt mnie to cieszy. Nie wiem, czy ciagle moge uzywac itunes i cydii jednoczesnie (naprzemiennie)?

 • MrQ

  Dominika możesz sam używam cydii jak i itunes.

 • Ssob

  A ja mam nowy problem.
  Dla ulatwienia jestem kobieta, wiec na pytanie mojego ipada 2 ” Czy chcesz wlaczyc nowy iOS 6″ kliknelam Tak ( avec plaisir!).
  Teraz mam tylko czarny wyswietlacz i ikonke iTunes w polaczeniu z migajaca ikonka wtyczki USB. Ale nie da sie wgrac nowego systemu, wogolemnic sie nie da zrobic…
  Juz teraz wiem ze chodzilo o nowy system i ze nie mialam backup’u i tez ze mialam robionego jailbreak,a (ipad dostalam po kims).
  Co zatem moge zrobic, zeby wrocic do iOS5 i jak zlikwidowac jailbreak?

 • anonim

  ale stary temat:p Ludzie…Krótko… Po co wam szybki dostęp do wifi? Po co tapetki, skórki itp? nie jestem fanboyem appla ale zdrowo ocebiający sytuację. Sam chciałem zrobić cioś takiego ale dla mnie to tylko chodzi o zakup jednej aplikacji którą niedługo kupię za 4zł z appstore. Cała reszta…Czy jest tu ktoś kto pamięta palmtopy? Co oferowały pierwsze urządzenia? Przy takim i podzie nano to jest dziś jakieś muzeum. A co wy robicie? Podmianę systemu nad którym kilka lat głowili się specjaliści…Kupić najdroższe na rynku urządzenie tego typu i robić zanianki i przeróbki… rada ode mnie…Kupcie sobie coś bardzo dobrego w tej cenie z androidem i możecie nawet dzwonić z 7 calowego tableta jak macie 3G wgrywać piraty już zainstalowane nawet w nieoficjalnych systemach itp. itd. Jak chcecie mieć dobre niezawodne i drogie urządzenie również już po zakupie go i instalując płatne apki to bierzcie Apple i oceniajcie co dobre w nim a co złe i tak rozwijajcie zamknięty system. Pamiętajcie to tylko gadżety, ja jestem zdania że lepiej mieć coś fabrycznego i solidnego z wadami które są przewidywalne od początku a nie coś co się ustawicznie psuje.

 • Typ

  Po co to tylko telefon się przegrzewa a jak zainstalujesz jedną apke o nazwie coś na motion czy coś w tym stylu to telefon popadnie w samoresetowanie się jedyną ucieczką z tego to ustawiania ustawień fabrycznych, krócej bateria działa częst laguje ponad z 40% aplikacji wogule nie dziala.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona