Apple udziela Samsungowi rad… A sąd odrzuca wniosek Apple o zakaz sprzedaży Galaxy Tab 10.1 w USA

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z wielkiej „zażyłości” między Apple i Samsungiem. Obie firmy od miesięcy sądowo skaczą sobie do gardeł, a mimo wszystko ze sobą ściśle współpracują (Samsung dostarcza komponenty do iPada). Jak przystało na „dobrego przyjaciela”, Apple poinstruowało Samsunga jak powinny wyglądać jego urządzenia – zarówno tablety, jak i smartfony. Totalny absurd.

Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek jak ma wyglądać sprzęt, żeby nie naruszał designu Apple, trafiliście na dobrego newsa. Koncern z Cupertino postanowił wytłumaczyć Samsungowi co powinien robić, żeby nie naruszać jego patentów. A wszystko przez to, że sąd zobowiązał Apple do wyraźnego wskazania, które patenty dotyczące wyglądu urządzeń łamie Samsung. Ten z kolei broni się stwierdzeniem, że wszystkie funkcjonalne elementy designu, mające – według Apple – naruszać patenty firmy – są niezbędne w każdym nowoczesnym urządzeniu. I to właśnie dlatego Apple stworzyło listę, w której wymienia możliwe alternatywy wyglądu urządzeń, które mógł wziąć pod uwagę Samsung. Zanim zaczniecie to czytać, odstawcie picie i jedzenie – w innym wypadku możecie się zakrztusić.

Apple radzi Samsungowi w sprawie designu tabletów:
– kształt tabletu nie musi być prostokątny, a jego rogi nie muszą być zaokrąglone,
– ramka wokół ekranu może być gruba, niekoniecznie cienka,
– przednia powierzchnia tabletu nie musi być całkiem płaska,
– przy patrzeniu z boku na tablet, sprzęt nie powinien sprawiać wrażenia cienkiego (= powinien być gruby).

I kilka rad dotyczących designu telefonów, które są równie interesujące:
– przedni panel nie powinien być czarny,
– kształt komórki nie musi być prostokątny, a jego rogi nie muszą być zaokrąglone,
– wyświetlacz nie musi leżeć po środku przedniego panelu…

Po przeczytaniu powyższych rad Amerykanów trudno nie odnieść wrażenia, że Samsung ma rację twierdząc, że jest jeden uniwersalny design urządzeń, którego powinni się trzymać wszyscy producenci – oczywiście z umiarem i dodając od siebie różne elementy, by ich wygląd był jeszcze ciekawszy i miły dla oka. Trudno bowiem wyobrazić sobie – w dzisiejszych czasach – urządzenia, które by były grube, brzydkie, z wielką ramką dookoła ekranu i z kanciastymi rogami.

A tymczasem docierają do nas bardzo ciekawe informacje ze Stanów Zjednoczonych, gdzie tamtejszy sąd oddalił wniosek Apple o zakaz sprzedaży urządzeń Samsunga na terenie USA. To z kolei jest jednoznaczne z tym, że jeszcze przed świętami Samsung będzie mógł zarobić na sprzedaży tabletu Galaxy Tab 10.1 oraz smartfona Galaxy S2 w USA.

źródło

Komentarze

 • TheRaceManiac

  Przepraszam za spam:
  hahahahhahahahahhaahhahahahahahahahahahahhaa

  Apple jest po prostu śmieszne. To jest przepis, jak stworzyć świat, w którym Apple wygląda doskonale, a wszystkie inne urządzenia są paskudne.

 • Noxeus

  Racja… Totalny absurd.

 • uze

  Na początku sprawdziłem kalendarz, by wykluczyć prima-aprilis ;)

 • Sniper

  Pok***** ich za przeproszeniem! Na początku myślałem że to żart.
  0_o

 • rayan17

  nieźle czadu dają to dla tego nie posiadam żadnego i-sprzętu to chlam na maxa i to ich rewolucyjne oprogramowanie …………………..

 • Rafał K.

  Od zawsze wiedziałem że Apple jest śmieszne, ale żeby publicznie tak się poniżyć.. ehh

 • XYZ

  Autor newsa popisał się tłumaczeniem, które jest po prostu… kontrowersyjne. Radzę każdemu kto zna dobrze angielski odniesienia się do źródła, i tam przeczytać jakie rady NAPRAWDĘ dał Apple Samsungowi.

  Nie ma tam nic np o tym, że tablet powinien być gruby.

  A porady dotyczące smartfonów brzmią jak zebrane pomysły wszystkich producentów, których sprzęt iPhone’ów nie przypomina (Motorola, HTC, SE).

  • “Profiles that aren’t thin” można przetłumaczyć: przy patrzeniu z boku na tablet nie powinien sprawiać wrażenia cienkiego co można równać z faktem, że powinien być gruby. Mylę się?

 • XYZ

  Oczywiście, ale czyż nie jest to lista alternatywnych designów, które proponują? Ta, która w tym newsie została nazwana “radami dotyczącymi telefonów”?

  • “I to właśnie dlatego Apple stworzyło listę, w której wymienia możliwe alternatywy wyglądu urządzeń, które mógł wziąć pod uwagę Samsung” – myślę, że to zdanie wyjaśnia wszystko?

 • XYZ

  Przeczytałem źródło jeszcze raz i fakt. Moja wina. Wszystko mi się dzisiaj plączę i takie są efekty.

  Jednak jest tak jak powinno (czyt. Apple szaleje z pomysłami).

  Zwracam honor.

 • KanonierKa

  A cóż w tym śmiesznego ? Mogła Motorola stworzyć telefon Aura ?
  Czy też inny Flipout ? Mogła, czemu Samsung MUSI zrzynać z Apple ?
  To samo tyczy się tabletów. Kto powiedział, że KAŻDY tablet MUSI być podobny do iPada ? Przecież Sony pokazał, że nie musi .
  Innym się udaje, tylko nie Samsungowi ?
  Przecież wiadomo, jak wyglądały telefony Samsunga, przed erą iPhone !

  • grah

   Śmieszne jest to, że wg wytycznych Apple, nikomu nie pownno się udać. Każdy z wymienionych przec Ciebie telefonów/urządzeń jest sprzeczne z zaleceniami Apple… ot co :)

 • tramer

  a wszystkiemu winny amerykański system patentowy, gdzie opatentować można absolutnie wszystko i kosić kasę na ugodach sądowych…

  • Lost

   Bez prawa patentowego komunikowalibyśmy się za pomocą gołębi pocztowych lub znaków dymnych. Żadna firma nie wprowadzi technologii na rynek, jeśli nie będzie miała gwarancji jej ochrony.

   • hydzior

    Owszem jak to prawo jest dobrze zdefiniowane . W USA prawo patentowe to czysty absurd i kpina wstrzymujaca rozwoj nowych technologii przez trolle patentowe ktore pozywaja wszystko i wszystkich za byle pierdoly i patentuja oczywiste oczywistosci.

 • chenchen

  To się nazywa trolling przez duże T

 • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

  W związku z zaleceniami Apple proponuję aby Samsung stworzył tablet okrągły lub pięciokątny. To dopiero będzie jazda…

 • semira

  Oj. Nie byłoby problemu, gdyby Samsung pierwszy wymyślił swój tablet. Ale tak nie było. No i tyle. Grrrr. Z tych nerwów Idę na Dobrą do outletu. Może coś upoluję?… ;)

  • lena

   Semira, ja upolowałam na Dobrej “słuchawki dla dwojga”… (to tak naprawdę jest fajny rozgałęźnik do słuchawek, na chyba 5 sztuk, ale ciiii) Romantycznie prawda?

 • Aquarius69

  A ja powtórzę za kimś z poprzednich wpisów, że LG mogłoby pozwać Apple za nazwę iPAD:

  http://www.linuxfordevices.com/c/a/News/LG-demonstrates-wireless-Linux-Web-pad-at-CeBIT/

  Także Apple nie było pierwsze :P

 • Lol

  Nic sie nie dzieje galaxy tab i tak jest kiepski

  • Ja

   Kwestia gustu. Mam i iPada i Galaxy Taba 10.1 i stwierdzam że oba mają swe wady i zalety. Ipad tak mnie czasem denerwuje tym, że prostego filmiku nie można obejrzeć lub na strone wejść (flash), że wole “walnąć” nim w kąt i nie stresować sie na tabie. A co do newsa to tablet z wielką ramą to wypisz wymaluj asus transformer (pewnie dla appla i tak zamała)

   • Lol

    Polecam Aceplayera na ipada

    A co do flasha cuz niedlugo przejda wszyscy na html5 bo samo adobe powiedzialo ze skonczylo z flashem na mobilne zabawki

    • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

     No i stanie się ciemność… Wszystko będzie takie jakieś applowe…

    • hydzior

     Flash jeszcze dlugo bedzie dominowal na rynku. Standard HTML5 nie jest jeszcze sfinalizowany i przez chciwosc Appla jeszcze przez jakis czas nie bedzie :] .

 • semira

  Lol- celna uwaga :P

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona