Ważne

Samsung Exynos 5250 mózgiem nowych tabletów z serii Galaxy Tab?

samsung-exynos-procesor

Choć emocje po premierze rewelacyjnego układu Nvidia Tegra 3 wyposażonego w pięć cztery rdzenie jeszcze nie opadły, na horyzoncie pojawił się Samsung Exynos 5250, niezwykle interesujący mikroprocesor o imponujących możliwościach.

Jednostka ta obiecuje wysoką wydajność, którą zapewnią dwa rdzenie Cortex-A15 o częstotliwości taktowania zegara 2GHz oraz układ graficzny pozwalający na zastosowanie maksymalnej rozdzielczości ekranu wynoszącej 2560 x 1600 pikseli (WQXGA). Samsung potwierdził, że mikroprocesor Exynos 5250 trafi do tabletów internetowych w drugim kwartale przyszłego roku.

Ekran o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, dwurdzeniowy procesor 2GHz – brzmi to jak wycinek ze specyfikacji kolejnego tabletu z serii Galaxy Tab. Jeżeli okaże się, że w drugiej połowie 2012 roku ujrzymy nowe urządzenia ze stajni Samsunga i wyposażone one będą właśnie w tego typu komponenty, nadchodzący wielkimi krokami iPad 3 może zyskać bardzo poważnego konkurenta.

Z niecierpliwością czekamy na pierwsze tablety z chipsetem Samsung Exynos 5250. Jak sądzicie, czy będą one należały do serii Galaxy Tab (co byłoby zerwaniem z tradycją wiążącą Samsunga z Nvidią), czy może ich sercem będzie Windows 8?

via Engadget

Komentarze

 • Tradycja Galaxy Tab zaczela sie wlasciwie od PowerVR wiec nic nie jest przesadzone. A co do Windows 8, to donosiliscie dzis wczesniej, ze wersja ARM moze sie przesunac na 2013, wiec raczej nie. O ile ktos wogole bedzie chcial Windows na ARM…

 • ja-n

  A czy przypadkiem Tegra 3 nie ma taktowania 1,5GHz?

  • aaa

   Ma 1.4 podbijane do 1.5, gdy używany jest tylko jeden rdzeń.

   • ja-nek

    Poszperałem, na stronie nvidi jest info, że 1,3GHz w multicore i 1,4 w singlecore

 • aaa

  Ze specyfikacji wynika, że główne różnice między ARM-9 i ARM-15 to głównie możliwość adresowania większej pamięci (w ARM-15 praktycznie nie powinno być ograniczeń) oraz nowszy układ do liczb zmiennoprzecinkowych. Pamięci cache mają też sprawdzanie parzystości – co pewnie pomaga, gdy procesor jest lekko przetaktowany. Ciekawe jak wypadną porównania prędkośći.

 • KanonierKa

  “nadchodzący wielkimi krokami iPad 3 może zyskać bardzo poważnego konkurenta” Właśnie MOŻE…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona