Android 4.0 przeportowany na Samsunga Galaxy Tab tchnie weń drugie życie

tablet samsung galaxy tab

Jak tylko firma Google ogłosiła radosną nowinę, że kod źródłowy Androida Ice Cream Sandwich zostanie udostępniony, wiadomo było, że koledzy z XDA wezmą się ostro do pracy, by przeportować najnowszą wersję systemu na urządzenia, które nie mogą liczyć na oficjalną aktualizację od producenta. Jednym z nich jest Samsung Galaxy Tab – i choć koreański koncern nigdy wprost nie wypowiedział się, że ten model nie otrzyma “lodowej kanapki”, tak można się domyślać, że niestety tak właśnie będzie. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Chłopaki z XDA przygotowali już pierwszą, bardzo wczesną wersję Androida 4.0 na Samsunga Galaxy Tab, która aktualnie przechodzi dogłębne testy.

Prace nad Androidem Ice Cream Sandwich dla Samsunga Galaxy Tab (7″) już się zaczęły, aczkolwiek na chwilę obecną jest to wersja niestabilna – w zasadzie nie wiadomo do końca co działa, a co nie. Warto jednak poczekać na efekt końcowy – na pewno będzie pozytywnie zaskakujący.

Samsung Galaxy Tab był pierwszym tabletem z Androidem zaoferowanym przez znanego producenta, który trafił na rynek kilka miesięcy po oficjalnej prezentacji iPada pierwszej generacji. Początkowo sprzedawany był z Androidem 2.2 Froyo na pokładzie, natomiast nieco później jego posiadacze mogli się cieszyć z aktualizacji do 2.3 Gingerbread (w Polsce dopiero od kilku dni). Nigdy nie otrzymał Androida Honeycomb, nawet drogą nieoficjalną, ze względu na fakt, iż jego kod źródłowy nie został udostępniony przez Google. Ale za sprawą ROM-ów z XDA w końcu zostanie w niego tchnięte drugie życie – oczywiście dla wszystkich użytkowników, którzy zdecydują się na root urządzenia.

Wiele wskazuje na to, że codziennie będą napływać do nas kolejne informacje odnośnie ciekawych sukcesów modderów z XDA. Trzymamy kciuki, by prace nad przystosowaniem Androida 4.0 na tablety, które nie mogą liczyć na oficjalną aktualizację systemu, przebiegały jak najbardziej pomyślnie. Będziemy informować jedynie o najważniejszych – jeśli ktoś jest zainteresowany śledzeniem postępów w pracach nad przeportowaniem Androida 4.0 na jakieś szczególne urządzenie, proszony jest o zajrzenie na forum XDA.

źródło

Komentarze

 • Rafał

  Dzisiaj natrafiłem na ten wątek na forum xda. Czekam z niecierpliwością bo jak pisaliście, nawet jeżeli wyszła by oficjalna wersja to na polski oddział Samsunga nie ma co w tej kwestii liczyć.

 • Blue

  A czy Samsung Galaxy Tab 10.1 i 8.9 będą mieć oficjalnie Androida 4.0 ?

 • blackjack

  Taak jeest!! ;] najlepszy tablet na rynku!!

 • mico

  I to jest właśnie piękne w Androidzie! :)
  Kod źródłowy, społeczność… i nawet stare urządzenia mogą się cieszyć wynalazkami z najnowszej edycji systemu…

  • NieMamTableta

   A ja mam odmienne zdanie. Parafrazując twoje słowa mogę powiedzieć: i to jest właśnie żałosne w Androidzie!
   A dlaczego? Na normalnych komputerach (chodzi mi o x86) zwykły użytkownik nie musi się zbytnio martwić co ma dokładnie za sprzęt. Bierze czy to jakąś dystrybucję Linuxa czy też Windowsa i sam instaluje na swojej maszynie i nie musi czekać aż ktoś łaskawie z jakiegoś XDA przygotuje wersję zgodną z jego komputerem!

   Oprócz tego różnica pomiędzy wersjami androida i platformami na których działa bardzo utrudnia pisanie przenośnego softu pod Andka. Obecnie robi się taki burdel jak swego czasu podczas pisania na JaveME.

   ps. Tak wiem czasami są problemy ze sterownikami, głównie na Linuxie ale w porównaniu do zgodności Androida ze sprzętem to drobnostka

   • strasznie chybione porównanie. rownie dobrze mógłbyś porównywać Playstation i PC i twierdzić, że konsole to złom, bo sobie na nich nowszej wersji windy nie zainstalujesz

 • abradab

  u Apple niestety jest tak samo :) nawet lepiej bo nie musisz czekać na update z XDA tylko wszyscy dostają oficjalne i równocześnie ;)

  • raczej: nie dostają wcale (iphone 3G), ewentualnie dostają okrojoną wersję (iphone 3GS)

 • Artur

  Tylko czy warto będzie instalować ICS? Znowu nie doczekam się rzetelnych wypowiedzi użytkowników tak jak było w przypadku GB. Same wyniki z Quadranta tak jakby tablet służył do odpalania benchmarków…
  Jakoś nie czuję silnej potrzeby korzystania z face unlock czy landscape photos.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona