Ważne

Koniec mobilnej technologii Adobe Flash

Tak to już w życiu bywa, że słabszy ustępuje miejsca silniejszemu. Zjawisko to jest powszechnie w przyrodzie, psychologii i… technologii. Producenci komputerów, smartfonów i tabletów wydają nowe, ulepszone generacje swoich urządzeń, które wypierają z rynku poprzednie. Jak jednak wytłumaczyć śmierć Flasha, internetowego standardu, który odmienił sposób, w jaki korzystamy z sieci? Czy HTML5, jego następca, rzeczywiście jest silniejszy i ma przed sobą jaśniejszą przyszłość?

Szokujące oświadczenie pojawiło się dziś na stronie Adobe. Wyraźnie wynika z niego, że nie powstaną kolejne wersje mobilnego odtwarzacza internetowych multimediów Flash Player, a zamiast niego programiści skupią się na tworzeniu i dostarczaniu natywnych aplikacji Adobe AIR. Śmierć Flash Playera oznacza koniec idei rozwijania tego produktu, lecz nie jest to jednoznaczne z zaprzestaniem wydawania najważniejszych poprawek bezpieczeństwa lub wykrywanych błędów dla urządzeń z systemem Android i tabletu BlackBerry PlayBook.

Adobe Flash Player zastąpi technologia HTML5, czyli ta propagowana przez firmę Apple. Według giganta z Cupertino, HTML5 jest bardziej wydajny i oszczędniejszy dla akumulatorów korzystających z niego urządzeń. Adobe podkreśla, że HTML5 jest uniwersalny i we wsparcie dla niego wyposażono większość nowoczesnych urządzeń.

Wygląda na to, że producentom tabletów z systemem Android zabrano z rękawa jednego asa, który do tej pory miał kluczową rolę w walce z żelazną dominacją iPada. Jak będzie wyglądał Internet po zastąpieniu Flasha przez HTML5? Czy sądzicie, że dużo stracimy?

via Adobe

Komentarze

 • asiej

  “Adobe, firmy będącej autorem technologii Flash”
  A to przypadkiem nie Macromedia jest autorem Flasha?

  • Zgadza się. Firma Macromedia została kupiona przez Adobe bodajże w 2005 roku.

 • Artur

  Niech nie brzmi to tak jak dezaktywacja Flasha na Androidzie. Ale szkoda, że nie doczekamy Stage 3d.

 • Rafu

  Bez przesady, nigdy nie plakalem za flashem…

 • Lost

  No w końcu.

 • Tolu

  Myślę że to jest dobre posunięcie!!!

 • rootpl

  Może i lepiej ? HTML5 się upowszechni i na wszystkich urządzeniach będzie można przeglądać wszystkie witryny a nie jak do tej pory …

 • Danonek

  Nigdy się nie interesowałem “Html5” i jestem ciemny w tym temacie wiec powiedziecie czy dobrze to zrozumialem. Html5 zastępuje flasha?, w sesie ze wszystkie elementy flashowe w przegladarce odpalą się tyle że przez Html5?

 • david

  Sądzimy, Panie “autor”, że to kolejny tekst napisany nie na temat i oparty o jedną fundamentalną bzdurę, jaką sobie Pan uroił.

  Zapomniał Pan bowiem dopisać, że chodzi TYLKO o przeglądarki mobilne.

  http://blogs.adobe.com/flashplatform/

  • Ghostcat

   Proponuję przeczytać newsa jeszcze raz ze zrozumieniem.

 • Jarek

  Zanim flash zdechnie to jeszcze sporo wody uplynie.

 • Ghostcat

  Przy całej coraz mniejszej sympatii dla Apple (o ile to można nazwać jeszcze sympatią) powiem – a nie mówiłem. ;-)

 • czy jest jakaś szansa żeby stronki we flashu zniknęły w końcu z internetu ? tzn.. czy w najbliższej pięciolatce ?

  • aaa

   Dawno żadnej nie widziałem. Flash to trzy rzeczy: reklamy, filmy i gierki. Gierki flashowe pewnie Adobe będzie chciał by się znalazły w marketach. Z filmami poradzi sobie html5, a reklamy… w html5 będą, co znaczy, że będą trudniejsze do zablokowania niestety.

 • hellypton

  Jeżeli godnie zastąpi go HTML5 to czemu nie.

 • tomp381

  Mała strata i duży plus bo programiści podciągną swoje umiejętności w programowaniu stron w HTML5 :) Mam nadzieje , że cay flash i pozostałe mulaste udogodnienia typu Adobe AIR i Shockwave też szybko zdechną.
  Producentom tabletów z systemem Android nie zabrano z rękawa żadnego asa bo to nie flash ma kluczową rolę w konkurowaniu z iPad-em ale otwartość platformy Android

  • ghodtCat

   “Producentom tabletów z systemem Android nie zabrano z rękawa żadnego asa bo to nie flash ma kluczową rolę w konkurowaniu z iPad-em ale otwartość platformy Android”

   ZAWSZE dwoma koronnymi argumentami przeciw iOS był brak flash i brak microSD. Cóż pozostaje już tylko jeden główny. Reszta to tylko preferencje.

   • Artur

    Na razie nikt nam nie zabrał żadnego Flasha i to nie nastąpi, chyba, że sami go odinstalujemy. Mało tego pojawiła się kolejna aktualizacja. Sądzę zatem, że stage 3d nie będzie i Flash 12 też na żadne urządzenie mobilne się nie pojawi. Ale minimalne wsparcie i łatanie będzie się pojawiać i przez kilka lat spokojnie otworzymy większość zawartości Flash. A tym co będzie za kilka lat nie ma sensu przejmować się teraz.

 • Grafik

  Flash sukcesywnie tracił już od czasu przejęcia go przez Adobe i to dziwne rozdzielenie narzędzi i same różnicę w as3 między Flash Player a AIR wcale nie pomagało. Do tego flash przestał być już atrakcyjny choćby przez rozwój technologii AJAX. No i flash player staje się zbędny ale sam AS raczej dalej będzie rozwijany w kierunku języka do tworzenia aplikacji multimedialnych. Wycofanie flasha z innych urządzeń niż mobilne to pewnie tylko kwestia czasu.

 • kris

  Powiem szczerze że programowałam we flashu i zarzuciłem ten język już parę lat temu, dla mnie to nic nowego spodziewałam się takiego rozwoju sytuacji

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona