Ważne

Ubuntu Linux w drodze na tablety, smartfony i telewizory

Mark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical stojącej za systemem operacyjnym Ubuntu Linux, ogłosił, że oprogramowanie już wkrótce zadebiutuje na tabletach internetowych, smartfonach i telewizorach. Począwszy od wersji 14.04, Ubuntu Linux będzie przygotowane do ekspansji na platformy inne niż komputery. Shuttleworth skomentował snute przez siebie plany w następujący sposób:

“To naturalne rozwinięcie naszego pomysłu na Ubuntu jako oparty na Linuxie system dla zwykłych ludzi. Ponieważ oni powoli migrują z komputerów na inne platformy, zależy nam na tym, aby zrobić to samo. W związku z tym podejmiemy wyzwanie przygotowania Ubuntu do działania na tabletach, smartfonach i telewizorach.”

Mark Shuttleworth dodał, że Canonical od osiemnastu miesięcy prowadzi rozmowy z twórcami sprzętu. Nie oznacza to jednak, że rynkowy debiut urządzeń z systemem Ubuntu jest blisko. Najprawdopodobniej będzie miał on miejsce w 2014 roku, czyli dwa lata po premierze Windowsa 8, aktualnie stanowiącego największą konkurencję dla Ubuntu. Oba oprogramowania mają wiele wspólnego – podobnie jak Microsoft, Canonical wysposażył Ubuntu w przystosowany do obsługi dotykiem interfejs Unity, którego duże, wygodne elementy przywodzą na myśl system iOS.

Wygląda na to, że sytuacja na rynku mobilnych systemów operacyjnych ulegnie zmianie. Według mnie konflikt pomiędzy iOS i Androidem pozostanie i nabierze tempa, natomiast Windows 8, oprogramowanie, któremu wielu wróży duży sukces, napotka godnego rywala, jakim będzie Ubuntu. Jakie jest Wasze zdanie? Chcielibyście korzystać z tej “ludzkiej” dystrybucji Linuxa na swoich tabletach, smartfonach i telewizorach?

via ZDNet

Komentarze

 • damn

  o i na to czekałem od dłuzszego czasu :)

 • GieKa

  W 2014 roku to już rynek będzie podzielony pomiędzy iOS, Androida i W8.

  • luc3ro

   Nie masz racji… ponieważ ubuntu raczej inaczej wpisze się w ten rynek. Wszystkie wymienione przez ciebie systemy potrzebują dedykowanego sprzętu… jak znam życie ubuntu będzie mogło “pracować” na wszystkich tych platformach sprzętowych. Myślę że będzie to alternatywa dla ludzi lubiących bardziej wolne ( w sensie “owartoźródłowe” ) oprogramowanie. Będzie to też system bardziej kreowany przez użytkowników a nie działy PR wielkich korporacji.

   • po prawie 3 latach niestety nadal nie ma uniwersalnego instalatora a dostępne są – nawet do testowej instalacji – tylko wybrane modele.

 • Mateusz

  iOS podobny do UNITY?
  Jak!?

  • Chodziło mi o duże, “palcolubne” elementy interfejsu (patrz zaokrąglone ikony, paski przewijania). :)

   • Ikonki mają prawie identyczny kształt i kiedy pierwszy raz je widziałem, miałem takie samo skojarzenie jak Jarek. Na desktopie Unity nie jest tak wygodne jak GNOME, ale wygoda rośnie wraz ze spadkiem powierzchni ekranu: na netbooku Unity jest rozwiązaniem bliski ideału ;-)

    • aaa

     Unity na dużym ekranie nie byłoby takie złe, gdyby działało poprawnie, ale błedów ma w cholerę. :) Na szczęscie w 11.10 jest już znacznie lepiej.

 • mapo

  Jestem dużym zwolennikiem ubuntu i bardzo by mi to odpowiadało tylko szkoda że tak długo trzeba czekać pewnie tort będzie już podzielony :-)

  • Uzywam Ubuntu od 7.04 i nie da się ukryć, że też nie mogę się doczekać tego OS-a na tabletach. Kiedy wyszło Unity moje pierwsze wrażenia były dalekie od pozytywnych, ale kiedy nabrał kształtu w Ubuntu 11.10 powiem szczerze, że można się do niego przyzwyczaić i że jest całkiem wygodny.

   Coprawda nie da się go “customowizować” do tego stopnia jak GNOME/metacity/compiz, ale mimo wszystko jest całkiem użyteczny, szczególnie na małych ekranach.

   • luc3ro

    Z tą kustomizacją nie jest tak źle – w zasadzie już powstały narzędzia za pomocą których można sporo poustawiać. Trzeba dać unity trochę czasu żeby cały ekosystem wokół tego projektu powstał – a skoro nad wszystkim ma pieczę canonical to wierzę w sukces.

 • Dyfren

  Pracę nad uruchomieniem Linuxa na tanich Chińskich tabletach już trwają. Dla zainteresowanych link do projektu w fazie beta: http://www.slatedroid.com/topic/21689-project-project-linux-reborn-beta-3-released/

 • hellypton

  Pomysł świetny, ale czemu aż taki poślizg… No ale ważne, że w ogóle.

 • Jan

  Ubuntu nie nadaje się na tablety (vide http://www.ubucentrum.net/2011/06/ubuntu-1104-na-tablecie-ekoore-
  nie.html), znacznie lepiej pasuje MeeGo (np. w tablecie WeTab)!

  • luc3ro

   Sprawdzana była wersja 11.04 aktualna jest 11.10 która też de facto jeszcze nie nadaje się na tablety. Zresztą w artykule wyraźnie jest napisane że dopiero wersja 14.04 będzie przystosowana do pracy na tabletach czyli po drodze jeszcze będą wersje 12.04, 12.10, 13.04 i 13.10 czyli sporo jeszcze czasu żeby system przystosować do pracy na tabletach.

   • GieKa

    Tylko w tym czasie powstaną z 2-3 nowe generacje Andorida, iOS i Windowsa. W dodatku Google, Apple i MS będą oferowały usługi dodatkowe – chmury, programy, pocztę, sklepy itp. Ubuntu będzie “gołe”. jeszcze gdyby teraz pojawił się system który można zainstalować na prawie każdym tablecie, można na nim odpalić aplikacje Androida to jeszcze taki Linuks mógłby odnieść sukces ale za 3 lata to raczej nie będzie się liczył. I to nie tylko w urządzeniach mobilnych ale i stacjonarnych.

    • luc3ro

     Jakie gołe? O Ubuntu One słyszałeś?( https://one.ubuntu.com/ ) Sklep-repozytorium programów praktycznie już gotowe ( http://shop.canonical.com/index.php?cPath=19 ). Baza oprogramowania jest na wyciągnięcie ręki jako że otwartoźródłowe to znajdą się zapaleńcy którzy poprzerabiają interfejsy. Widzisz Mark Shuttleworth nie wziął się znikąd – ten człowiek wie co robi. Być może ubuntu ugryzie znikomą część tortu pt. rynek urządzeń mobilnych ale może się na nim bardzo długo utrzymywać a nawet jak sam polegnie to pozostanie po nim sam projekt który dalej można rozwijać.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona