Ważne

Tablet Aakash za 35 dolarów już oficjalnie

Jeśli dotychczas byliście zdumieni niską ceną Amazon Kindle Fire (199 dolarów), ciekawe co powiecie po zapoznaniu się z projektem, o którym będzie teraz mowa. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w Indiach został dziś zaprezentowany najtańszy tablet świata, którego koszt to… 35 dolarów. Poznajcie tablet Aakash (znany niektórym z Was wcześniej jako Sakshat).

W rzeczywistości Aakash to DataWind UBISlate 7. Urządzenie, jak przystało na sprzęt sprzedawany za bezcen, nie oferuje świetnych parametrów technicznych, a jego wykonanie zapewne pozostawia wiele do życzenia, ale przecież nie o to chodziło przy jego tworzeniu. Głównym założeniem rządu Indii i producenta tabletu było stworzenie urządzenia, w które będą mogli zainwestować studenci tamtejszych uczelni.

Tablet Aakash, pracujący w oparciu o Androida w wersji 2.2 (bez dostępu do Android Market), został wyposażony w 7-calowy ekran rezystancyjny o rozdzielczości 800 x 480 pikseli, procesor o taktowaniu 366MHz, 256MB RAM, 2GB pamięci wewnętrznej, WiFi, slot kart pamięci microSD, dwa porty USB, 3.5 mm jack audio oraz akumulator o pojemności 2100 mAh, pozwalający na maksymalnie 3 godziny pracy. Jego waga to 350 g, natomiast wymiary: 190,5 × 118,5 × 15,7 mm.

Pewnie zaraz posypią się negatywne opinie na temat tego urządzenia, ale – jak już wspomniałam – celem powstania urządzenia nie było zapewnienie studentom tabletu z high-endowymi parametrami technicznymi, a takiego urządzenia, na jakie ich będzie stać. Wiadomo, że można mieć wątpliwości co do pracy tabletu z procesorem o takim taktowaniu, w dodatku ze starszą wersją Androida bez dostępu do sklepu z aplikacjami (ale zamiast Android Market jest GetJar) i z ekranem oporowym o niskiej rozdzielczości. Zadaniem Aakash jest przede wszystkim popularyzacja najnowszych zdobyczy technologicznych wśród młodych ludzi w Indiach oraz upowszechnienie ich zastosowania w edukacji – do takiego celu niskobudżetowe urządzenie chyba jak najbardziej się nadaje.

Aakash trafi do sprzedaży w listopadzie. Jego cena dla studentów będzie wynosiła 35 dolarów, natomiast dla normalnych klientów – 50 dolarów.

tablet aakash 35 dolarów

źródło

Komentarze

 • Paweł

  Hmm 2GB i brak dostępu do AM to tablet raczej bezużyteczny dla studenta… Chociażby dla tego, że nie ma programu evernote lub podobnego.

 • Łukasz

  Masakryczna musi być na nim marża, 1%? :-0

 • aix

  Gdyby ekran był pojemnościowy i procek 600 MHz to wielu by się zainteresowało. Naprawdę są ciekawe tablety w Chinach po 120$.

 • Cze! Rzadko tu bywam, bo odciagaja mnie ciekawe projekty. I nie napisze komentarza o tym tablecie, ale o motoryzacji. Pamietacie reklame, jak w Indiach robili samochod Peugeot 206 z jakiegos rzęcha przy pomocy słonia i mlotka do blachy (youtube “peugeot 206 india”)? To ta reklama mi stanela przed oczami jak czytalem tego njusa o Aakashy.

 • marcin

  wie ktoś może kiedy będzie można to dostać w polsce?? A może już można to dostać?? Jeśli tak to prosze o linka, info albo coś w tym stylu.

 • grima

  Rzeczywiście tani, ale do nauki lepszy byłby inny model, jak na przykład Core Ivy 7 Complete GPS+bluetooth+3G tscore http://tscoreinnovation.com/Core-Ivy-7-Complete-szczegoly. Wydaje się całkiem dobry i cena odpowiednia względem funkcjonalności.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona