Ważne

Tablet Aakash za 35 dolarów już oficjalnie

Jeśli dotychczas byliście zdumieni niską ceną Amazon Kindle Fire (199 dolarów), ciekawe co powiecie po zapoznaniu się z projektem, o którym będzie teraz mowa. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w Indiach został dziś zaprezentowany najtańszy tablet świata, którego koszt to… 35 dolarów. Poznajcie tablet Aakash (znany niektórym z Was wcześniej jako Sakshat).

W rzeczywistości Aakash to DataWind UBISlate 7. Urządzenie, jak przystało na sprzęt sprzedawany za bezcen, nie oferuje świetnych parametrów technicznych, a jego wykonanie zapewne pozostawia wiele do życzenia, ale przecież nie o to chodziło przy jego tworzeniu. Głównym założeniem rządu Indii i producenta tabletu było stworzenie urządzenia, w które będą mogli zainwestować studenci tamtejszych uczelni.

Tablet Aakash, pracujący w oparciu o Androida w wersji 2.2 (bez dostępu do Android Market), został wyposażony w 7-calowy ekran rezystancyjny o rozdzielczości 800 x 480 pikseli, procesor o taktowaniu 366MHz, 256MB RAM, 2GB pamięci wewnętrznej, WiFi, slot kart pamięci microSD, dwa porty USB, 3.5 mm jack audio oraz akumulator o pojemności 2100 mAh, pozwalający na maksymalnie 3 godziny pracy. Jego waga to 350 g, natomiast wymiary: 190,5 × 118,5 × 15,7 mm.

Pewnie zaraz posypią się negatywne opinie na temat tego urządzenia, ale – jak już wspomniałam – celem powstania urządzenia nie było zapewnienie studentom tabletu z high-endowymi parametrami technicznymi, a takiego urządzenia, na jakie ich będzie stać. Wiadomo, że można mieć wątpliwości co do pracy tabletu z procesorem o takim taktowaniu, w dodatku ze starszą wersją Androida bez dostępu do sklepu z aplikacjami (ale zamiast Android Market jest GetJar) i z ekranem oporowym o niskiej rozdzielczości. Zadaniem Aakash jest przede wszystkim popularyzacja najnowszych zdobyczy technologicznych wśród młodych ludzi w Indiach oraz upowszechnienie ich zastosowania w edukacji – do takiego celu niskobudżetowe urządzenie chyba jak najbardziej się nadaje.

Aakash trafi do sprzedaży w listopadzie. Jego cena dla studentów będzie wynosiła 35 dolarów, natomiast dla normalnych klientów – 50 dolarów.

tablet aakash 35 dolarów

źródło

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona