Ważne

Cała prawda o aplikacjach x86 na Windows 8 na ARM

Panowie z Microsoftu mocno namieszali informując świat o fakcie, że aplikacji x86 nie będą kompatybilne z nową wersją systemu operacyjnego Windows 8 na urządzeniach z procesorami ARM. Niemniej jednak, w sieci pojawiły się plotki, że programy te jednak będą działać na “kafelkowej” wersji tego oprogramowania i wznieciły one falę wątpliwości wśród internautów. Naszedł czas, aby krótko i zwięźle wytłumaczyć, jak naprawdę wygląda sprawa kompatybilności aplikacji x86 z systemem Windows 8 na ARM.

Aplikacje 86 będą działać na Windows 8 na ARM tylko i wyłącznie wtedy, gdy programiści zrekompilują je tak, aby zgodne były one z nową, nieco słabszą architekturą ARM. Fakt ten wielokrotnie podkreślany był przez przedstawicieli Microsoftu oraz w felietonie naszego redaktora, Tomasza Gałeckiego.

Podsumowując, Windows 8 dla większości tabletów (ARM to architektura użyta chociażby w najnowszej odsłonie układu Nvidia Tegra 3 “Kal-El”, jest najbardziej popularna) zadebiutuje na rynku z przymusem tworzenia bazy programowej właściwie od zera. W tej chwili trudno określić, na jakiej zasadzie odbędzie się selekcja kompatybilnych aplikacji oraz czy te dostępne w zapowiadanym Windows 8 Store będą podzielone na kategorie sprzętowe. Czas pokaże, jak Microsoft rozwiąże ten problem i czy do czasu premiery systemu i urządzeń weń wyposażonych powiedzie mu się zrealizowanie ambicji posiadania sklepu z liczbą programów zbliżoną do konkurencji.

Komentarze

 • next

  może być tak, że instalator danego programu poprostu będzie sprawdzał jaki mamy sprzęt i zainstaluje odpowiednią wersje – tak jest np w przypadku wielu profesjonalnych programów na MacOS i Windows – mamy jedną plytke CD i tam jest wszystko zarówno na PC jak i Mackintoshe, przy okazji spadają koszty i problemy dystrubucj

  A w przypadku programów pobieranych z sieci to wystarczy tzw starter instalatora, który sobie pobierze co trzeba – nie widze w tym żadnego problemu dla użytkowników, chyba, że najwyżej dla tych którzy będą sobie szukać “w szarej sterefie ;) i instalować coś na siłe… w takim przypadku to rzeczywiście może spotkać ich zaskoczenie

  A że ARMowy Windows na początku będzia miał zero oprogramowania to też już pisałem ;)

  • aaa

   Ci co szukają w szarej strefie sobie poradzą, zaś pozostali niekoniecznie. Już teraz wybór między x86 a x64 powoduje ogromne problemy ludziom. Instalator podwójny to nie taka banalna sprawa – instalator to też program. Dlatego uważam, że podejście z Androida – z maszyną wirtualną – jest najlepszym rozwiązaniem. Ms mógłby w tym celu .NET wykorzystać, ale jego wieloplatformowość jest znikoma (programy w .NET i tak w większości ładują dodatkowe biblioteki natywne).

   • A x64 to jakas nowa platforma? ;-) Bo jesli piszesz o 64bitach to przeciez nie wybiera sie tego zamiast platformy x86.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona