Windows 8 jest gotowy na tablety HD. Nadchodzi rewolucja?

Przy okazji oficjalnej prezentacji systemu Windows 8 (oraz wielu innych, niezwykle intrygujących nowości), mieliśmy okazję poznać przedsmak przyszłości, jaka czeka rynek tabletów internetowych. Krótko mówiąc, skupia się ona wokół dużych ekranów o wysokich rozdzielczościach.

Czujne oczy internetowych ekspertów dojrzały, że w warstwie nowego, dedykowanego tabletom interfejsu graficznego Metro UI, dodano wsparcie dla natywnego skalowania, co sugeruje przygotowania do pojawienia się na rynku urządzeń wyposażonych w ekrany o rozdzielczości 208 PPI. Poniższe porównanie przedstawia różnicę pomiędzy przykładową “dachówką” z 10.6-calowym ekranem o rozdzielczości 1366 x 768 (148 PPI) a jej następcą: urządzeniem wyposażonym w matrycę o podobnej przekątnej, lecz rozdzielczości znacznie wyższej, bo wynoszącej aż 1920 x 1080 pikseli (208 PPI).

Co więcej, potwierdzeniem tej niezwykle interesującej tezy o przyszłości tabletów jest fakt, że Microsoft wyposażył oprogramowanie Windows 8 we wsparcie dla grafiki wektorowej oraz automatyczny wybór elementów interfejsu w różnych rozmiarach. Znaczy to, że programiści będą mieli dostęp do szerokiego wachlarza grafik przystosowanych do danych rozdzielczości i będą mogli zostawić zadanie ich dopasowania systemowi Windows 8.

Wygląda na to, że sytuacja na rynku tabletów zaczyna nabierać rumieńców czerwieńszych niż noś Świętego Mikołaja w Wigilię Bożego Narodzenia. Apple iPad 3, urządzenie, którego premiera wyczekiwana jest od bardzo dawna, będzie musiał wyposażony być w ekran Retina chociażby po to, aby móc dotrzymać kroku konkurencji.

via SlashGear

Komentarze

 • ciarki mi mi przeszły takie małe a ile potrafi…. w sumie ciekawe by były też netbooki z ekranem Full HD, zobaczymy, pożyjemy

 • Lost

  ‘Apple iPad 3, urządzenie, którego premiera wyczekiwana jest od bardzo dawna, będzie musiał wyposażony być w ekran Retina chociażby po to, aby móc dotrzymać kroku konkurencji.’ Na razie rynek tabletów wygląda tak, że Android traci udziały, RIM marną sprzedaż chce ratować drastycznymi przecenami, urządzenia z Win8 to pieśń przyszłości, a HP się poddał. Jedynie tablet od Apple bije milionowe rekordy sprzedaży. Twierdzenie, że iPad musi kogokolwiek gonić jest w znacznym stopniu oderwane od rzeczywistości. Co do meritum, to nawet samo porównanie zapowiadanych rozdzielczości nie pozostawia wątpliwości kto będzie liderem tabletów z ekranami wysokiej rozdzielczości, Microsoft: 1929×1080 148ppi, Apple: 2048×1536 260ppi.

  • next

   nie przeżywaj tak :P

   • KanonierKa

    Nie przeżywa, tylko stwierdza fakt, że to jest naciąganie rzeczywistości, lub jak kto woli pobożne życzenia…

  • Katalizator

   Nie wiem w którym zestawieniu Android traci udziały. Chyba jakimś tworzonym przez takiego samego fanboja zgniłego jabłka jak ty. Android Market już przegonił App Store, a kwestią czasu jest przegonienie w rynku tabletów. Firmy produkujące tablety z Androidem są coraz bardziej innowacyjne (Asus Transformer Asus Slider, Toshiba AT200, Sony Tablet P) niż jedna firma na A.

 • p.l

  Android od początku został zaprojektowany pod różne rozdzielczości, więc to żadna nowość.
  Ponadto programy pisane pod winX, x < 7 wypadną tragicznie na takim ekranie. Pamiętam jak mój znajomy kupił Thinkpada 14' z matrycą FullHD i potem narzekał, że nic nie widać, szczególnie wszystkie elementy interfejsu są mikroskopijne (bo stworzone w pikselach dla standardowego dpi. No chyba, że mają jakiś genialny pomysł na rozwiązanie tego problemu w istniejących już aplikacjach.

 • Cyryl

  Wyższa rozdzielczość to idiotyzm, wysoka rozdzielczość jest niesamowita.
  Mam nadzieję że wiecie co mam na myśli :P

 • Manieq

  Testuje windows 8 na PC i powiem że bez rewelacji. Jakoś mnie te metro nie przekonuje. Wogóle, cały system jest jakiś oporny.

 • roNNie

  nareszcie M$ sie obudził;) moze byc ciekawie

 • Kris

  Microsoft kazdy system miał mieć rewolucyjny, a dopiero 7 ma w pewnych obszarach fajne rozwiązania. nie liczę która to juz wersja Windows ale conajmniej 9 lib 10. Na ta Kęty to w zasadzie po Windows 7 druga wersja i to nie moze sie udać.

 • Luksander

  Windows 8 na Lenovo S10-3t wyglada obiecujaco. Duzo prosciej obsluguje sie przegladarke internetowo. Doipiero pierwszy dzien testow i widac ze nie wszystko dziala tak jak by sie chcialo ale bedzie napewno przyjemniej niz jakikolwiek windows dla dotykowcow.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona