Środy z AppStore: Gadu-Gadu HD - Tabletowo.pl

Środy z AppStore: Gadu-Gadu HD

Tabletowo.pl Środy z AppStore: Gadu-Gadu HD Aplikacje

Nowa grafika symbolizująca cykl artykułów „Środy z AppStore” to nie jedyna nowość, jaką mam dla Was dzisiaj. Wczoraj na łamach Tabletowo.pl pojawiła się informacja o aplikacji Gadu-Gadu HD, oficjalnym kliencie najpopularniejszego komunikatora w Polsce – Gadu-Gadu. Specjalnie dla Was przetestowałem program, który, krótko mówiąc, jest tym, na co tak długo czekali wszyscy fani czatowania spod znaku czerwono-żółtego słoneczka.

Aplikacja: Gadu-Gadu HD
Cena: darmowa na zawsze, bez subskrypcji
Uniwersalna: Nie
Autor: GG Network S.A.
Link: klik

———-

Jeśli przeczytaliście artykuł Kasi na temat wprowadzenia nowej, ulepszonej wersji komunikatora do sklepu Apple AppStore, na pewno wiecie, jak szeroką gamę funkcji oferuje ten program. Oprócz bezbłędnych powiadomień Push informujących o nowych wiadomościach, pozwala on na edycję listy kontaktów i jej synchronizację z serwerem Gadu-Gadu, zapisywanie historii przeprowadzonych rozmów, multilogowanie na wielu urządzeniach oraz wyświetlanie awatarów naszych znajomych oraz emotikon w oknie czatu. Wszystkie te funkcje (a także wiele innych) działają i sprawiają, że Gadu-Gadu HD stanie się jedynym komunikatorem z obsługą protokołu GG, jakiego kiedykolwiek będziecie potrzebować na swoim iPadzie.

Interfejs

Ekran powitalny Gadu-Gadu HD składa się z trzech części. Pierwsza z nich, znajdująca się po lewej stronie, to kolumna zawierająca listę dostępnych i niedostępnych znajomych oraz ostatnio przeprowadzone rozmowy. Kontakty możemy dowolnie edytować poprzez przesunięcie palcem po ich nicku. Wtedy pojawia nam się pięć opcji: czat, rozmowa, wizytówka (gdzie możemy zmienić informacje o kontakcie), prezent oraz gra. Niestety, jedynie opcje czat i wizytówka były dla mnie dostępne, być może dlatego, że mój iPad to wersja Wi-Fi-only, a żaden z moich znajomych nie używał najnowszej wersji Gadu-Gadu, która wprowadzała nowości w postaci prezentów i wspólnych gier. Podejrzewam jednak, że skoro ikony te znalazły się na liście opcji kontaktu, muszą działać.

Drugą część ekranu powitalnego stanowi znajdująca się u góry belka wyświetlająca informacje o nas, czyli o właścicielu konta. Za jej pomocą możemy zmienić nasz stan, ustawić opis, zdefiniować, dla kogo ma być wyświetlany lub wylogować się.

Trzecia część to mała ikonka znajdująca się w prawym górnym rogu ekranu. Po jej dotknięciu ukazuje się menu zawierające sześć ikon: Kontakty, Rozmowy, Poczta, Pulpit, Blip oraz Open.FM. Jak się domyślacie, są to skróty do najważniejszych funkcji aplikacji oraz usług oferowanych przez Gadu-Gadu.pl.

Dwa pierwsze pozwolę sobie ominąć, ponieważ ich przeznaczenie jest oczywiste i zostało niejako opisane we wcześniejszym fragmencie tej recenzji. Trzeci pozwala na szybki dostęp do poczty z domeną @gg.pl (o ile taką posiadamy), czwarty pełni funkcję miniportalu społecznościowego, gdzie my oraz nasi znajomi możemy publikować krótkie wpisy (podobnie, jak na Facebooku) oraz je komentować, piąty prowadzi do serwisu mikroblogowego Blip.pl, a szósty jest przekierowaniem do aplikacji Open.FM, którą za darmo możemy pobrać ze sklepu AppStore. Program ten jest polskim odpowiednikiem popularnego na całym świecie Last.FM i oferuje podobną funkcjonalność.

Gadu-Gadanie

Gadu-Gadu HD to komunikator, dlatego nie mógłbym nie wspomnieć o rozmowach. Aby zagadać do naszego znajomego, wystarczy dotknąć jego wizerunku na liście kontaktów. Otwarte okna rozmowy możemy przełączać przesuwając palcem na ekranie w lewo lub prawo. Uszczypnięcie powoduje natychmiastowe zakończenie czatu.

Program Gadu-Gadu HD obsługuje emotikony (które wyglądają nieco inaczej od tych znanych z komputerowej wersji aplikacji) oraz awatary w oknach rozmów. Oprócz tego linki przesyłane przez naszych znajomych są klikalne, co znaczy, że możemy je otworzyć bezpośrednio z poziomu czatu.

Mówiąc o rozmowach, nie mógłbym nie wspomnieć o powiadomieniach Push, które, szczególnie na systemie iOS 5, działają bezbłędnie. Wyświetlany komunikat informuje nas nie tylko o nowej wiadomości, ale także zdradza nieco jej treści. Co ciekawe, każdemu powiadomieniu towarzyszy charakterystyczny i wszystkim znany dzwonek, który stał się ikoną komunikatora Gadu-Gadu.

Werdykt Sędziego

Bardzo cieszy mnie fakt, że w AppStore w końcu pojawił się prawdziwy i funkcjonalny klient protokołu Gadu-Gadu, a jeszcze bardziej to, że jest on całkowicie darmowy. Niestety, nie ma róży bez kolców: pomimo tego, że proste instrukcje witające nas w programie zachęcają do obrócenia urządzenia i czatowania w poziomie, mnie się ta sztuka nie udała, gdyż aplikacja za każdym razem zamykała się i wracała do pulpitu. Mam nadzieję, że przyczyną jest eksperymentalny system operacyjny mojego iPada (iOS 5) i jego niekompatybilność z aplikacjami napisanymi pod wcześniejsze wersje oprogramowania.
Zauważyłem także, że po wciśnięciu przycisku Home i, teoretycznie, pozostawieniu Gadu-Gadu HD działającego w tle, status naszego konta automatycznie przełączany jest na Niedostępny, a my wylogowywani z czatu. Nie przeszkadzało to jednak w otrzymywaniu powiadomień o wiadomościach od rozmówców.

Pobierajcie Gadu-Gadu HD, instalujcie i rozmawiajcie!

Tabletowo.pl Środy z AppStore: Gadu-Gadu HD Aplikacje

Galeria

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona