Ważne

To pewne: iOS 5, iCloud i Mac OS X Lion już na WWDC 2011

Jeżeli czytujecie zagraniczne portale branżowe, które zajmują się publikowaniem newsów związanych nie tylko z tabletami, na pewno jesteście świadomi ogromnej ilości plotek, przecieków, domysłów i podejrzeń, które otaczają czerwcową konferencję Apple WWDC. Dziś nadszedł ich kres, ponieważ Apple wystosowało oficjalną notkę prasową uściślającą nowości, które zobaczymy na evencie w przyszłym tygodniu.

Tak, jak się tego spodziewaliśmy, na WWDC światło dzienne ujrzy coś, na co czekają wszyscy posiadacze iPada, iPhone’a i iPod touch – system iOS 5. Niestety, nie wiemy o nim nic ponad to, czego się domyślamy, a notka prasowa nie zdradza zbyt wielu informacji.

Podczas konferencji WWDC swoją premierę będzie miało także iCloud – zestaw kompleksowych usług w chmurze, której możliwości nie są jeszcze znane. Jak sami wiecie, chmura to przyszłość. Według analityków i znawców branży, już wkrótce większość naszych danych, w tym muzyka, zdjęcia, filmy i dokumenty, będzie zapisywana nie na dysku twardym komputera lub tabletu, ale w sieci. Wizja ta ma zarówno fanów, jak i przeciwników. Głównym kontrargumentem tej perspektywy jest prywatność, ponieważ, co możemy wywnioskować chociażby z przykładu ostatniego ataku hakerów na sieć PlayStation Network, informacje zamieszczone w chmurze są łakomym kąskiem dla internetowych włamywaczy.

Jak sobie poradzi z tym Apple? Nie wiadomo, ale jednego możemy być pewni – firma z Cupertino sprawi, że nie tylko zrozumiemy zalety życia w chmurze, ale także będziemy CHCIELI w niej żyć.

Mac OS X, komputerowy system operacyjny Apple, i jego najnowsza odsłona nazwana po zwierzęcemu Lion, również doczeka się kilku nowości podczas konferencji WWDC. Zaprezentowany w październiku 2010 roku, Mac OS X Lion łączy w sobie wydajność poprzedników oraz intuicyjność swojego młodszego brata, iOS. Od momentu premiery do dziś, Apple publikowało w sieci kolejne wersje Lwa, z usuniętymi błędami, nowymi funkcjami i funkcjonalnościami, ale, jeśli wierzyć plotkom, ostateczna wersja systemu trafi do klientów właśnie podczas WWDC.

Co ciekawe, Steve Jobs poprowadzi konferencję WWDC. Czyżby plotki o jego domniemanej ciężkiej chorobie okazały się nieprawdziwe?

Pomimo smutnego faktu, że tym razem nie możemy być w San Francisco w dniach 6-10 czerwca, zrobimy wszystko, abyście otrzymali najświeższe informacje z konferencji WWDC. Jest na co czekać!

źródło

Komentarze

 • Kolejny updejt “gadżeta”. Uwielbiam biegać u szukać jakiegoś Maca lub Windowsa… :)

 • Lost

  Najciekawsza z perspektywy ‘tabletowca’ będzie kwestia czy nowy iOS zbliży się funkcjonalnością do Honeycomb (powiadomienia, widgety). Jeśli tak, to dominacja iPada w świecie tabletów umocni się jeszcze mocniej na bliżej nieokreślony czas.

  • Nie rozumiem? Z twojej wypowiedzi wynika, że dla iPada lepiej, by nie obsługiwał widżetów i innych bajerów? Pomyliłeś się, czy mam rację?

   iOs 5 ma wprowadzić nowe bajeranckie menu kołowe. Pewnie nic poza tym :P .

   • Lost

    Z mojej wypowiedzi nic takiego nie wynika. Jeśli iOS uzyska nowe fucnkcje w postaci np. widgetów, to zniknie jeden z argumentów wyboru tabletu z Androidem zamiast iPada. To ‘menu kołowe’ o którym piszesz, to tylko jeden z ostatnich patentów Apple, nie wiadomo czy wprowadzą to w tej wersji systemu.

    • Wprowadzą. Na 100%.

     Och, sorry, nie myślę po piwku najlepiej. Przeczytałem “jeśli nie”, a czytałem z trzy razy…

     A widżety to nie są najważniejsze w Androidzie. Ten system jest od początku do końca stworzony wedle polityki Google, czyli “chcesz – masz”.

     • Lost

      Szanuję Twoje podejście do systemu jako programisty, jednak zwykli klienci potrzebują dobrego stabilnego,bezpiecznego i funkcjonalnego systemu z wieloma ciekawymi i dopracowanymi aplikacjami. Polityka firmy, ideologia, wojny korporacyjne, zupełnie nie mają znaczenia dla przeciętnego użytkownika.

     • To twoje zdanie ;) . W praktyce niejeden człowiek przyszedł już do mnie z płaczem, bo się na iPadzie rozczarował. Miliony przejściówek do podstawowych rzeczy: klawiaturki, HDMI, kontrolerów (to kosztuje naprawdę sporo). Rzadko kiedy bez JB da się obejść.

     • Lost

      To jakie cechy wg Ciebie powinien mieć idealny system na urządzenia mobilne?

     • agn

      z tego co wiem to posiadacze ipada dzielą się na dwa typy: Ci ktorym ipad pasuje oraz Ci ktorym nie pasuje ale napewno go nie sprzedadzą bo kupili najdroższy srzet wiec reszta na bank jest do dupy. niezależnie o którym mowa na bank żaden by do Ciebie nie przybiegł z płaczem :D pozatym gdzie Ty znalazłes tyle posiadaczy tabletów :D ja osobiscie nie widziałem jeszcze zadnego w moim otoczeniu

     • Welcome in Polska ;) .

     • “z tego co wiem to posiadacze ipada dzielą się na dwa typy: Ci ktorym ipad pasuje oraz Ci ktorym nie pasuje ale napewno go nie sprzedadzą bo kupili najdroższy srzet wiec reszta na bank jest do dupy.”
      Kolejny ciekawy stereotyp ;) .

     • Tomasz

      Ta, chcesz masz – ale tylko częściowo. W Sofcie jest naprawdę dużo ograniczeń uniemożliwiających np. swobodny dostęp do buforów dźwiękowych. Pomimo rozbudowanego multitaskingu normą jest to, że trzeba killować aplikacje od czasu do czasu, czego na ipadzie nie robi się nigdy. Na Androidzie nie ma też wbudowanego szyfrowania danych (podobno w Honeycomb coś tam wprowadzili, ale z drugiej strony są sygnały, że to tylko w Xoomie). Nie ma też wbudowanego systemu wydruku (google cloud printing działa tylko internetowo i dla wybranych typów plików, iOSowy AirPrint działa bez problemu w sieci lokalnej dla dowolnego dokumentu).

 • PoLi

  ciekaw jestem nowości w iOS5

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona