Nowy interfejs i ulepszona wielozadaniowość, czyli czego spodziewamy się po iOS 5

Czwarta odsłona systemu operacyjnego iOS wniosła wiele zmian, które sprawiły, że w iPhony, iPody touch oraz iPady wstąpiło nowe życie. Najważniejsze z nich to wielozadaniowość (której brak wytykali iOS użytkownicy innych mobilnych systemów operacyjnych), możliwość ustawienia tapety w ekranie początkowym, foldery, GameCenter oraz AirPlay.

Wielu z Was może powiedzieć, że funkcje te dostępne były właściwie od zawsze w innych systemach operacyjnych, a Apple, używając wielkich słów, sprawiło, że ludzie zaczęli uważać je za coś wyjątkowego i całkowicie nowego. Nie mogę się nie zgodzić, ale jedno muszę gigantowi z Cupertino przyznać – wielozadaniowość czy chociażby foldery na iOS robią ogromne wrażenie swoją płynnością i dopracowaniem, zarówno pod względem technicznym jak i wizualnym.

O iOS 5 słyszeliśmy już dawno, dawno temu. Wielu fanów i użytkowników Apple od dłuższego czasu kolekcjonuje przecieki i informacje na temat nowości, które będziemy mogli zobaczyć w piątej odsłonie iSystemu.

Pozwolę sobie przedstawić listę funkcji, które jakoby mają znaleźć się w iOS 5, razem z moimi przypuszczeniami i życzeniami.

———–

Interface

› Widgety

Wielu żałuje, że w systemie iOS nie ma widgetów. Widgety to małe aplikacje będące skrótami do najczęściej używanych funkcji urządzeniach, takich jak pogoda, zegar, portale społecznościowe, notowania giełdowe itp. Możemy je znaleźć prawie w każdym systemie operacyjnym na tablety i smartfony, z wyjątkiem iOS i Windows Phone 7. Jako że ten ostatni jest dopiero we wczesnej fazie rozwojowej – nie wyrzucamy mu braku funkcji, które u konkurencji są standardem. Ale dlaczego iOS nie ma widgetów? Czy Apple uważa, że motto “There’s an app for that” można zastosować do każdego aspektu używania iUrządzenia? Powyższe zdjęcie to wizualizacja (zapewne wykonana przez jakiegoś uzdolnionego fana) przedstawiająca ekran główny iPada z widgetami. Wygląda nieźle? Zgadzam się.

Niestety, wątpię, abyśmy zobaczyli widgety w iOS 5 lub nawet 6. To byłoby wbrew polityce i strategii Apple, zresztą iOS to system szczelnie zamknięty, nie ma w nim miejsca na widgety. Gdzie niby miałyby się znaleźć? Na lockscreenie? Springboardzie? Nie sądzę.

› Menu kontekstowe

Obrazek, który widzicie powyżej, przedstawia projekt nowego menu kontekstowego iOS. Możemy z niego wywnioskować, że wywoływane będzie ono przez gest wykonany palcami na ekranie. Wyraźnie widać, że zwykłe przyciski z tekstem, znane z aktualnej wersji iOS, zamieniły się w ikony, wyglądem przypominające te z ekranu początkowego. Myślicie, że to lepsze rozwiązanie?

› Skróty do kontaktów na ekranie początkowym

Chcielibyście mieć na ekranach początkowych Waszych iPadów skróty do ulubionych kontaktów, wraz z ich zdjęciami i menu kontekstowym dzięki któremu napisanie e-maila, wiadomości na Twitterze lub Skypie byłoby tylko kwestią sekundy? Powyższy obrazek poglądowy (podobnie jak w przypadku poprzednich zamieszczonych w tym felietonie) jest najprawdopodobniej nieprawdziwy. Daje jednak ogólny obraz tego, jak MOGŁABY wyglądać tego typu funkcja w iOS. Czy piąta odsłona tego systemu przyniesie skróty do ulubionych kontaktów? Na to pytanie odpowiedzieć może tylko Steve Jobs i projektanci Apple.

› Powiadomienia

Cydia, sklep dla urządzeń ze złamanym iOS, jest źródłem aplikacji, które potrafią doskonale wypełnić luki systemu Apple, w każdym jego aspekcie. Powyższy screenshot prezentuje działanie New Alerts – aplikacji, która w prosty (a jednocześnie genialny) sposób powiadamia o nowych zdarzeniach – bez denerwujących powiadomień Push. Krążą słuchy, że system powiadomień ma zostać całkowicie odmieniony w iOS 5. Wskazuje na to fakt zatrudnienia przez Apple Richa Dellingera, autora systemu powiadomień w webOS.

Powyżej widzicie OverBoard – aplikację, która pozwala na podgląd wszystkich stron ekranu początkowego Waszego urządzenia. Ciekawa funkcja, nie uważacie? Gdyby projektanci Apple zaglądali do Cydii…

Niestety, minusem złamanego systemu i wielu aplikacji działających w tle jest znacząco obniżona wydajność urządzenia. Między innymi dlatego wielu użytkowników iOS potajemnie żywi nadzieję, że piąta odsłona tego systemu przyniesie wszystko to, na co pozwana tzw. jailbreak, tylko wyważone i zoptymalizowane (tak, jak to było z wielozadaniowością).

› Książka telefoniczna zintegrowana z serwisami społecznościowymi i komunikatorami

Ciekawą nowością byłaby książka telefoniczna, która integrowałaby kontakty znajdujące się w niej z serwisami społecznościowymi i komunikatorami. Dzięki temu bezpośrednio z książki można byłoby wysłać e-mail albo wiadomość na Facebooku, Twitterze lub Skypie, a informacje o kontaktach uzupełnione byłyby tymi znajdującymi się w sieci. Tego typu synchronizację oferują oficjalne aplikacje Facebooka oraz Twittera, jednak działa to z niespodziankami i nie jest to do końca tym, czego oczekuję.

› Integracja systemu z aplikacjami zewnętrznymi

Pod tym względem wszystko zmierza w dobrym kierunku. Ostatnio, otwierając załącznik PDF w Mailu, zauważyłem, że oprócz opcji szybkiego podglądu, mogę otworzyć go w programie Evernote. Z ciekawości dotknąłem tego przycisku i zostałem przeniesiony to wcześniej wspomnianej aplikacji, gdzie plik PDF został otwarty i dodany do mojej biblioteki.

To daje nadzieje na usunięcie tego, czego nie lubi większość użytkowników iOS i co zarzucają mu jego przeciwnicy – limitów i zamkniętości.

Funkcje

› Ulepszona wielozadaniowość i gesty z nią związane

Przełączanie się pomiędzy otwartymi aplikacjami, dzięki szybkim ruchom palców po ekranie, znalazło się w becie iOS w wersji 4.3. Niestety, funkcja ta została wycofana, a Apple skomentowało ten fakt słowami:

This beta release contains a preview of new multitasking gestures for iPad. You can use four or five fingers to pinch to the Home Screen, swipe up to reveal the multitasking bar, and swipe left or right between apps. This feature will not be enabled in iOS 4.3 for customers, but we are providing this preview to gather input on how these gestures work with your apps

Znaczy to, że, na razie, gesty wielozadaniowości dostępne są jedynie dla programistów, po to, by mogli oni zobaczyć “jak będą one działać z ich aplikacjami”. Według mnie to nieprzemyślane posunięcie – gesty, wnioskując z filmów i testerów wersji beta systemu 4.3, są bardzo przydatną opcją. Dlaczego w takim razie zwykli “śmiertelnicy” nie mają do niej dostępu?

Wielozadaniowość to bardzo nowa funkcja systemu iOS. Mimo to działa bardzo płynnie i pozwala na uruchomienie wielu aplikacji bez zbytniego spadku wydajności urządzenia. Warto również wspomnieć o integracji z odtwarzaczem muzycznym, switchem wyciszenia/orientacji oraz paskami ustawień głośności i jasności wyświetlacza.

Mimo to uważam, że mogłaby być lepsza.

To, co widzicie powyżej to ProSwitcher, aplikacja pochodząca, tak, macie rację, z Cydii. Oprócz zwykłego przełączania się pomiędzy aplikacjami pozwala ona również na podgląd tych już otwartych. Chciałbym taką funkcję w “piątce”. Miło by było, by podczas pisania wiadomości e-mail włączyć podgląd aplikacji działających w tle i zobaczyć, czy ulubiony film na YouTube już się zbuforował.

› Historia zakupionych aplikacji w AppStore

Funkcja ta, wraz z możliwością usuwania niedokończonych pobierań aplikacji, miała pojawić się w aktualizacji iOS 4.3. Niestety, możemy cieszyć się tylko z tej drugiej, ponieważ słuch po historii zakupionych aplikacji zaginął.

Zależy mi na tej opcji, ponieważ mam zwyczaj wracania do aplikacji, które z różnych powodów byłem zmuszony usunąć z pamięci urządzenia. Czasami zapominam, które to były i możliwość przejrzenia listy zakupionych wcześniej aplikacji byłaby niezwykle przydatna.

Kiedy?

Według wszelkich znaków na niebie i ziemi, iOS 5 pojawi się już tej jesieni. Nie mamy jednak pewności, czy w ostatniej chwili plany się nie zmienią i jego premiera nieco się nie opóźni. Tak czy inaczej – będę czekać z niecierpliwością. No, chyba że do tego czasu przesiądę się na Androida ;).

To wszystkie pomysły i spostrzeżenia, które pozostały mi z burzy mózgów, jaką miałem przed napisaniem tego artykułu. A Wy jak myślicie – co nowego przyniesie piąta odsłona systemu iOS? Jakie funkcje lub zmiany chcielibyście zobaczyć?

Komentarze

 • Bardzo dobry artykuł, przylaczam sie do autora w kwestii oczekiwań i ulepszeń w iOS5.

 • Ideefixe

  Ewolucja iOS na iPhonie i iPadzie przypomina mi dowód teorii filozoficznej, wykładany od podstaw, krok po kroku, taki że żaden nowy krok nie jest czyniony póki wykładający nie ma pewności że jest to krok optymalny. Nie oczekiwałbym że kolejne kroki będą oparte na konstruktach z przeszłych teorii, choć mogą wizualnie je przypominać.

 • cyberangel1975

  widgetów mi nie brakuje (ewentualnie kalendarz i pogoda na lockscreenie były by OK), natomiast historia zakupionych aplikacji by się przydała…

 • Lost

  Od zeszłego roku na liście płac Apple znajduje się jeden z projektantów Web Os – Rich Dellinger, to jasny sygnał, że iOS 5 pokaże zaawansowany system powiadomień. Dodatkowe funkcje lockscreena, widgety, zmienialne tematy pulpitu, nowe wielodotykowe gesty, to tylko niektóre z udoskonaleń które byśmy chcieli widzieć na swoich iPhonach, iPodach i iPadach. Czy Apple będzie na tyle łaskawe, aby spełnić oczekiwania swoich klientów dowiemy się zapewne na najbliższej konferencji-sneak peak nowych systemów mobilnych przedstawiany był do tej pory w kwietniu.

 • Edward

  Autorze czy na końcu zasugerowałeś że lepszy będzie czy już jest Android? To dla mnie ważne, bo mam zamiar kupić w najbliższych dniach iPada. Mam dwa telefony z Androidem, ale tym razem chciałem przetestować i doświadczyć czegoś nowego… i dlatego też proszę o odpowiedz. Pozdrawiam! ;)

  • Witaj. Powiedz mi proszę – do czego masz zamiar używać tabletu? To ma znaczenie przy wyborze systemu operacyjnego.

 • Edward

  Jestem studentem i na tablecie chcialbym miec ciagly dostep do internetu… to jest raczej logiczne:) Laptopa wykluczam z powodu slabych baterii i gabarytow. Czesto podrozuje pociagiem i sa to zazwyczaj podroze kilkugodzinne dlatego bateria jest dla mnie wazna. Uzywalbym go do robienia notatek na studiach,wysylania emaili, przegladania stron internetowych, ogladania filmow i sluchania muzyki w czasie podrozy. Gry? Jak kazdy raz na jakis czas mozna pograc, chociaz mam do tego PC-ta. Mialem w reku Samsunga Galaxy Tab ale jakos tak nie przekonuje mnie ten system na tablecie ktory tak nawiasem mam telefonie:) Nie mam tez sily ciaglego grzebania i przeinstalowywania systemu jak w moich HTC HD2 i DESIRE HD…

  • W takim razie polecam iPada. Szczególnie jeśli mówisz, że chciałbyś spróbować czegoś nowego, poza Androidem.
   iPad oferuje dobrą pracę na baterii, wygodne aplikacje do pisania maili, tworzenia notatek i przeglądania internetu oraz dobry dtwarzacz muzyczny. Co do filmów – ograniczenie jest do formatu MP4, do 720p. Filmy HD w MP4 iPad odtwarza bardzo, bardzo płynnie.

   • ghostCat

    Nie zapominajmy o alternatywnych odtważaczach. Chcesz mkv, xvid, divx + napisy srt
    Cinexplayer
    Vlc
    AvPlayer hd
    YxPlayer
    Do muzyki EQu z dość rozbudowanym korektorem graficznym

    Sporo tego i nie wszystko płatne. ;-)

    • Edward

     A jeszcze chciałbym się Was zapytać… czy ten iTunes to taki kłopot? Sporo osób mówiło mi, ze trzeba dużo się bawić aby skopiować albo wgrać jakieś pliki… I czy warto kupić klawiaturę bezprzewodową?

     • Hej. Synchronizacja z iTunes na ogół przebiega bezproblemowo, nawet stosunkowo szybko. Niestety, za każdym razem, kiedy podłączysz urządzenie do komputera, musi się ono zsynchronizować z programem (opcję tę można wyłączyć w opcjach).

      Co do klawiatury bezprzewodowej – wypowiedzieć się nie mogę, ponieważ nigdy takowego urządzenia nie miałem (a bardzo bym chciał). Ekranowa klawiatura iPada jest bardzo wygodna i czuła pozwala na naprawdę szybkie pisanie. Sprzyja jeszcze temu opcja autokorekty, która, niestety, potrafi czasem zaskakiwać w negatywny sposób.

 • Edward

  Dzięki wielkie za pomoc ;)

 • Nie ma za co, cieszymy się, że mogliśmy pomóc! :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona