Ważne

AMD Desna – wszechstronny i potężny układ dedykowany tabletom

Wojna na specyfikacje trwa nie tylko pomiędzy producentami tabletów, ale także ich podzespołów. Nasze przewidywania, że prędzej czy później AMD zaprezentuje oficjalnego i ostatecznego przeciwnika najnowszej linii mobilnych układów Intela, Oak Trail, okazały się słuszne.

Desna, bo pod taką nazwą będą znane nowe układy AMD Z-Series, została stworzona specjalnie na potrzeby tabletów. Zapewnia wyjątkową wydajność i osiągi, a lista jej możliwości jest długa. Znajdują się na niej między innymi takie funkcje, jak wsparcie graficzne dla Flash 10.2, sterowników DirectX 11 oraz przeglądarek Internet Explorer 9 z obsługą standardu HTML5.

Również gracze nie będą zawiedzeni. Dzięki wcześniej wspomnianej obsłudze DirectX 11 oraz wsparciu dla zewnętrznych monitorów, gry, które teraz wyglądają wspaniale, już wkrótce nam zbrzydną, a ich miejsce zajmą lepsze, piękniejsze i bardziej dopracowane tytuły.

Niestety, AMD nie podzielił się informacją, kiedy możemy spodziewać się pierwszych modeli wyposażonych w układ z serii Z. Jednak biorąc pod uwagę ambitne plany Intela, możemy założyć, że AMD będzie chciał dotrzymać kroku konkurentowi i wprowadzić na rynek jak najwięcej tabletów w jak najkrótszym czasie.

Rozwój tabletów nabiera tempa, niedługo dojdzie do tego, że urządzenia te całkowicie zastąpią nam nie tylko komputery stacjonarne, ale i laptopy… Też tak myślicie?

źródło

Komentarze

 • Glexab

  Jak tu sobie kupić tablet skoro następne zapowiadają się tak dobre :D

  • aaa

   Ja kupiłem Transformera by przeczekać do momentu aż się ustatkuje sytuacja. :)

   • genKamyk

    a ja xooma i tez patrze teraz z boku na to wszystko :) pewnie że gorszych rzeczy raczej produkować nie będą ale jak komuś jest tablet naprawdę potrzebny to kupuje co jest. Może za rok pomyśle o czymś innym a póki co amoledy, ipady3, oak trail i desny to odległa przyszłość skoro ledwo da się u nas kupić coś z tegrą

 • abc

  “Rozwój tabletów nabiera tempa, niedługo dojdzie do tego, że urządzenia te całkowicie zastąpią nam nie tylko komputery stacjonarne, ale i laptopy… Też tak myślicie?”

  Ta, tylko na jakim systemie? Bo android do parodia prawdziwego systemu operacyjnego, a iOSowi ze swoimi ograniczeniami tez bardzo daleko do konkurowania z win pod względem funkcjonalności.

  Co z tego, że wsadzą procka z np. 4*1,5Ghz jak system operacyjny będzie do niczego?
  No chyba, że dla użytkowników, ktorym do szczęścia potrzebują NK, FB, filmy i kilka nędznych gierek.

  • “Bo android do parodia prawdziwego systemu operacyjnego”

   Zależy pod jakim względem, chyba liczby Softu, a w to developerzy Androida [google] nie ingerują, bo to byłoby bez sensu. Jeśli jednak byś wiedział co to kernel, moglibyśmy rozpocząć otwartą dyskusję na temat jego zajebistości. Jedyną wadą Androida są na dzień dzisiejszy awarie, które, raz na tydzień, się zdarzają.

   • abc

    Nie martw się, doskonale wiem co to kernel i już nie jeden kompilowałem z własnymi poprawkami:)
    Jako parodia pisałem o całej architekturze androida… długo by pisać o jego wadach projektowych a mi się nie chce:) Kto czytał ten wie że temu systemowi bliżej do OS z nokii 3310 niż nowoczesnego systemu operacyjnego (czytaj win7/OSX). Z iOS jest znacznie lepiej (brak durnego pomysłu z VM, pełna akceleracja grafiki, porzadny dostęp do zasobów) ale za to ograniczenia sprawiają że jego ogólna funkcjonalność jest tez bardzo dyskusyjna.

    • aaa

     VM to nie jest durny pomysł. To praktycznie konieczność, jeśli chce się być niezależnym od sprzętu i mieć system z dobrym zarządzaniem uprawnieniami (a w sprzęcie z GPS to cholernie ważne, by byle aplikacja się do niego nie dostała). iOS wymusza stosowanie object C z tego powodu – żeby w razie zmiany typu procesora szybko można było aplikacje przekompilować (bo Apple już raz przechodził przez piekło zmiany architektury, więc się zabezpiecza).

     • ja

      W wypadku czegoś co chciało by być nazywane pełnoprawnym systemem operacyjnym to jednak durny.
      Standardowo do zarządzania uprawnieniami stosuje się odwołanie do konkretnych bibliotek systemowych – dzięki temu system może te uprawnienia dynamicznie kontrolować (tak zrobiło właśnie apple – możesz ustawić który program ma dostęp np. do GPSu). Natomiast różnica w architekturze jest bardzo mała (wszystko chodzi na rdzeniu ARM) a wszelkie niezgodności powinny być rozwiązywane przez odpowiednie sterowniki.
      Pomysł z VM jest dobry dla prostych komórek gdzie wydajność nie jest priorytetem(z taką myślą zresztą był android projektowany), ale nie do czegoś co chciało by konkurować z prawdziwymi systemami.
      Dla odmiany stosowany w świecie appla object-c jest standardowym językiem niskopoziomowym (jak c/cpp w win/linux) które w połączeniu z dobrze opracowanymi bibliotekami daje dużo większe możliwości.

 • Squmen

  czy tablety wyprą stacjonarki i laptopy? hmm wydaje mi się że mocno przewartościują rynek komputerów i smart-fonów. Ja przykładowo po zakupie tabletu na który cały czas czekam, zrezygnuje z pisanego kalendarza i zmienię smart-fona na zwykłą komórę do gadania a laptopa zostawię w domu. Przyznaję że android nie załatwi wszystkich dzisiejszych potrzeb i laptop z windowsem jakiś czas pozostanie w użyciu. Czy ktoś wie czy na adroidzie będzie hulała poczta Mozilla Thunderbird?

  • agn

   mi moj słaby smartphone przez wiekszosc dnia zastepuje komputer i dobrze mu to wychodzi. co dopiero tablet. szczerze to nie wiem do czego mógłbym wykorzystywac laptopa tak zeby tablet sobie z tym nie dał rady ( tymbardziej ze nie potrzebuje go do jakiś wyszukanych czynności ) z smartphona bym jednak nie zrezygnował. mało tego niedlugo kupie lepszy i wiekszy z 4+ calowym wyswietlaczem. a ze oba wydatki ( tablet i tel ) się sumują w jednym czasie to ciekawi mnie wyjątkowo to co asus pokaze na computexie. jezeli będzie to urzadzenie skladajace sie z mocnego tab i mocnego tela a w kupie będą dublowały swoje mozliwosci to nawet zrezygnuje z transformera.

  • aaa

   Nie ma Thunderbirda na Androida, ale jest dość sporo fajnych programów pocztowych, osobiście lubię ten domyślny z Google. Jeśli używasz IMAP to to co oznaczysz jako przeczytane na tablecie będzie przeczytane w Thunderbirdzie na komputerze stacjonarnym/laptopie i odwrotnie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona