Ważne

iPad 2 – “superkomputer” pod pachę

Pamiętacie gdy w 1985 roku świat zachwycał się możliwościami przeliczeniowymi superkomputera Cray 2? Dla niewtajemniczonych, w 1985 roku Cray 2 był najszybszym superkomputerem na świecie. Dziś podobną wydajność może mieć każdy z nas i to przy sobie! W dzisiejszym artykule serwis Slashgear informuje o tym jak dużą wydajność ma iPad 2, w porównaniu do “wczorajszych” superkomputerów.

Żeby uzmysłowić Wszystkim postęp w dziedzinie elektroniki pomyślcie, że gdy w latach 60-tych ubiegłego wieku Amerykanie wysyłali ludzi na księżyc, technologia i komputery były na poziomie wydajnościowym dzisiejszych smartfonów (i to nie tych z ostatnich kilku tygodni ;-)).

Jack Dongarra jest jednym z twórców LINPACK’a. Oprogramowanie zostało stworzone oryginalnie z myślą o pracy właśnie w superkomputerach. Na jego też podstawie stworzony został (i jest “doglądany” przez Dongarra) projekt LINPACK Benchmark. Celem wyjaśnienia czym dokładnie jest to oprogramowanie i co liczy zapraszam Was do wikipedii (polskiej i angielskiej) oraz google. Mniej zaciekawionym pozwolę sobie zacytować właśnie wikipedię:

LINPACK Benchmark wprowadzony przez Dongarrę, jest oparty na bibliotece LINPACK. Mierzy on szybkość rozwiązywania gęstego układu równań liniowych (często spotykane w problemach inżynieryjnych i naukowych) i stanowi ważny wskaźnik szybkości komputera mierzonej w liczbie operacji zmiennoprzecinkowych. Benchmark jest podstawą rankingu superkomputerów TOP500 – listy najszybszych superkomputerów świata.

Tym razem grupa Dongarra wzięła “na warsztat” iPada 2. Jak już pisałem wyżej moc obliczeniowa tabletu za ok. 2500 zł równa się tej, jaką miał Cray 2 (wyposażony w 8 procesorów) w 1985 roku.

Oto jak wyglądał Cray… (spora różnica w wielkości…prawda? ;))

Warto zauważyć (zostało to odnotowane przez testujących), że iPad 2 w teście LINPACK jest 10 razy szybszy od swojego poprzednika. Co więcej, wg informacji w artykule, wszystkie obliczenia, których dokonywał iPad 2 w czasie testów angażowały tylko JEDEN rdzeń! Sam Dongarra przewiduje, że (po zoptymalizowaniu kodu dla wykorzystania całego potencjału urządzenia) osiągnie wydajność obliczeniową na poziomie 1.6 – 1.65 gigaflopa. Z takim wynikiem iPad 2 byłby najwydajniejszym superkomputerem aż do 1994 roku!

A teraz, aby ostudzić Wasz zapał zanim zaczniecie dokonywać obliczeń zimnej fuzji na swoich tabletach, zobaczcie jaką wydajność ma najszybszy super komputer na świecie – dziś :-)

Chiński Tianhe 1 ma wydajność rzędu 2,566 petaFLOPS, czyli ponad 2½ biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Ciekawe kiedy Chińczycy zaprezentują go w wersji mobilnej? :-)

Komentarze

 • Karol

  CIEKAWE, JAK BY WYSZŁY W TAKICH TESTACH DZISIEJSZE STARE JUZ TELEFONY, NP NOKIA 1600, PEWNIE RZĘDU SUPERKOMPUTERÓW NP. Z 1980!

 • agn

  podobno smartphony są 7 lat za komputerami.

 • Villain

  Galaxy S ma dokładnie dwa razy szybszy procesor i dokładnie 2 razy więcej ramu niż mój pierwszy komputer 12 lat temu :)

  • agn

   no moj smartphone ma 2 razy wiecej mhz niż moj pierwszy komputer 13 lat temu z tym ze mam baaaardzo słabiutkiego smartphona ;D (nokia 5230)

 • Aleeeee systemy operacyjne startują porównywalnie długo teraz, jak przed 15 laty.

 • Mój pierwszy PC miał procesor 486DX/2 66MHz, a teraz telefony mają 1 GHz CPU… Kiedyś z kolegami śmialiśmy się, że najstarszy serwer w firmie można by bez problemu postawić na jailbreakowanym iPhonie

 • Rafu

  W lotach kosmicznych technologia nadal jest na poziomie wydajnościowym dzisiejszych smartfonów – http://astroblog.cosmobc.com/2010/03/27/did-you-know-the-space-shuttle-runs-on-only-one-megabyte-of-ram

 • BlackJack

  iPad 2 16GB Wifi do spzredania.1999zl nowka folia.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona