Tablety to przyszłość? Wiele na to wskazuje

Często pojawiają się skrajne opinie na temat tabletów internetowych. Jedni twierdzą, że jest to sprzęt zupełnie niepotrzebny, inni zaś – że bardzo pomaga w codziennym życiu – co więcej, niektórym zastępuje czasem także komputer stacjonarny czy laptopa. Czym więc jest tablet? Do czego można go wykorzystać? Czy używanie tabletu jest jednoznaczne z porzuceniem innego sprzętu elektronicznego?

Firma Nielsen przygotowała ciekawy raport dotyczący sposobu życia posiadaczy tabletów w Stanach Zjednoczonych. Co prawda życie w USA różni się trochę od tego w Polsce – zwłaszcza porównując zarobki i cenę elektroniki, ale warto się przyjrzeć wynikom badania, które – choć zostało przeprowadzone w USA – są uniwersalne.

Co do tego, że pojawienie się iPada pierwszej generacji w sklepach ponad rok temu było swego rodzaju rewolucją, nie można mieć żadnych wątpliwości (recenzja iPada 2). Producenci elektroniki patrząc na sukces Apple postanowili podążyć za “modą na tablety”, jak to niektórzy nazywają i zgarnąć kawałek tabletowego tortu dla siebie. Konsumentom bardzo się to spodobało (nam też – inaczej nie było by Tabletowo.pl!). Co więcej, pociągnęło za sobą szereg zmian w sposobie korzystania z elektroniki i w tym, jakiego sprzętu w ogóle używamy.

Posiadacze tabletów zostali zapytani o wpływ kupna nowego tabletu na korzystanie z innych urządzeń. I tak, aż 32% z nich korzysta z komputera stacjonarnego rzadziej niż wcześniej, a 3% w ogóle przestało używać peceta. Podobnie w przypadku laptopów – 30% rzadziej ich używa, natomiast 2% – w ogóle. Jeśli chodzi o netbooki – z nich rzadziej korzysta 23% osób, a w ogóle przestało 5%. Reszta ciekawych danych poniżej:

Idąc za ciosem – jakie są przyczyny korzystania z tabletu zamiast PC? Można się było spodziewać, że spora część osób używa ich w celach, do których wcześniej używali laptopa lub komputera stacjonarnego. W rzeczywistości jest to aż 77%.

Badani najczęściej byli posiadaczami iPadów, czemu nie ma się co dziwić… Przedstawia to poniższa grafika:

Powyższy raport doskonale pokazuje, że tablety internetowe zaczynają wypierać inny sprzęt elektroniczny – w szczególności laptopy, pecety czy czytniki książek elektronicznych, a nawet konsole do gier! Czy w dalszym ciągu można więc mówić na temat “mody na tablety”, która prędzej czy później przeminie? A może jednak powinniśmy się przyzwyczaić do myśli, że tablety będą obecne w naszym życiu, dzięki czemu staniemy się jeszcze bardziej mobilni i w jakimś stopniu bardziej niezależni niż wcześniej? A może faktycznie przyjdzie era post-PC (o której Jarek napisał felieton)? Biorąc pod uwagę, że ostatnie wyniki sprzedaży mówią o coraz mniejszym zainteresowaniu pecetami (spadek sprzedaży o 3,2% – wg IDC), to może coś w tym jest? Zapraszam do dyskusji.

źródło, źródło

Komentarze

 • iRaff

  Ja praktycznie przestałem używać PC. Wbrew pozorom z ipada można zrobić wszystko ( wydrukować cokolwiek, poszperac w necie, obejrzeć film)

  • Z tym “wszystkim” to bym nie przesadzal ;)

 • kashiash

  dla niektorych ogladanie filmu to max mozliwosci intelektulanych. Wtedy table to i tak za duzo…

 • piotr.r

  Osobiście uważam, że “pecety” będą istniały, tylko zmieni się ich rola. Tablety będą częścią domowej sieci tak samo jak telewizory, telefony, kino domowe itp.

 • KISS

  dla mnie przyszłość to: smartfoon + 9-10′ mobilny ekran z wnęką na ten smartfon i zamieniający go w tablet + może być jeszcze dodatkowa klawiatura

  na razie producenci chcą zarobić dwa razy na tym samym produkcie w różnych opakowaniach…. i raczej się będą trzymać od takich hybryd z daleka
  oczywiście ktoś może się wybije jak choćby Motorola z netbookowym Atrixem, czy Asus Transformer…. ale to jeszcze nie dokońca “to”

  • agn

   bento book, poszperaj poczytaj napewno Ciebie zainteresuje:)

   • KISS

    to tylko koncept…. jest też kilka innych

 • Rysiowy

  Tablety nie zastępują całkowicie, a tym samym nie wypierają komputerów. Z pierwszego wykresu wynika, że użytkownicy tabletów dużo częściej korzystają ze starych zabawek, niż je porzucają. Czyli albo są zawiedzeni tabletem, albo inspiruje on do nowych aktywności, lub też daje więcej czasu na korzystanie z innych urządzeń, lepiej dostosowanych do swoich zastosowań.
  W ankiecie zabrakło ciekawego moim zdaniem pytania o gazety i książki w formie analogowej

 • Nie zastąpią to fakt, ale za kilka lat każde, każde !!!! Dziecko będzie chodziło z tabletem do szkoły zamiast tony książek. Tableta będzie miał każdy – tak jak obecnie tel kom. Wiedziałem to od 100 lat.

  • aaa

   Osobiście myślę, że zastąpią. To jest nieuniknione, gdy będą miały moc obliczeniową porównywalną z komputerami (Asus Slate byłby w stanie już teraz):
   – komputer stacjonarny = tablet + mysz + klawiatura + monitor na HDMI
   – laptop = tablet + dock klawiaturowy jak Transformer
   – tablet = tablet ;)

   • nick1

    tylko pytanie na jakim systemie? bo taki android nijak ma się do prawdziwego systemu (mówię o architekturze, pomijam już wieczne lagi, braki itp), iOS tez za bardzo ograniczony… Najlepszy byłby dualboot – iOS + WIN8: iOS dla szybkości i przyjemności użytkowania i Win8 do prawdziwej pracy… ale jak wiemy to się na pewno nie stanie. Jedyna szansa to może iOS + mac os x, albo win 8 + win 8 tablet, lub najgorsze z możliwych: android + chrome os.

    • asd

     Ciebie to chyba głowa boli

     To Windows nijak ma się do prawdziwego systemu, człowieku coś ty taki ograniczony.

     jeszcze powiedz że Linux nijak ma się do prawdziwego systemu choć z powodzeniem go używam od wielu lat, i to absolutnie w sposób multimedialny , ten nieintuicyjny i niepraktyczny windows się chowa

     A android to krok w lepszą stronę, w lepszą przyszłość … w końcu jakiś sensowny i prawdziwy system operacyjny a nie jego namiastka w postaci windowsa

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona