Ważne

Tablet Amazon latem, wyprodukuje go Samsung?

Plotki o ostatecznym rywalu iPada, tablecie wyprodukowanym przez Amazon, największego konkurenta Apple iTunes, pojawiły się już jakiś czas temu. Zapewne pamiętacie, że poruszyłem tę kwestię w swoim felietonie na temat sukcesu iPada i urządzeń, które mogłyby zagrozić jego pozycji na rynku. Pokrótce wytłumaczyłem w nim dlaczego tablet Amazon miałby ogromną szansę w starciu z gigantem z Cupertino. Po ogromnym sukcesie czytnika e-booków Kindle, Amazon powinien iść za ciosem i rozszerzyć portfolio o urządzenie, które byłoby w pełni zintegrowane z pozostałymi usługami sklepu: filmami wideo, grami, książkami, muzyką i innymi. Połączenie dobrej reputacji Amazona i odpowiedniej ceny, najlepiej oscylującej w granicy 300$, sprawiłoby, że tablet sprzedawałby się jak ciepłe bułeczki.

Podobnych argumentów użył Peter Rojas, były redaktor serwisu Engadget, który podzielił się informacją o budowie tabletu Amazon. Według niego urządzenie zostanie zaprojektowane i wyprodukowane przez Samsunga, a na pokładzie znajdzie się Android. System najprawdopodobniej nie będzie ociekał miodem, zamiast tego zostanie podkręcony, by zapewnić, cytuję, “ścisłe doświadczenie z użytkowania”. Brzmi to enigmatycznie, ale może znaczyć, że Amazon chce iść w ślady Apple i, kosztem otwartości systemu, skupić się na jego wydajności.

Powiecie, co z tego? Przecież to tylko plotki! Każdy może sobie powiedzieć, że Amazon wprowadzi na rynek własny tablet. Cóż, jeszcze godzinę temu też tak myślałem. Dopóki nie zobaczyłem na Twitterze komentarza Eldara Murtazina, rosyjskiego guru technologicznego mającego dostęp do wszystkich prototypów i informacji z pierwszej ręki, który potwierdził tę plotkę.

Słowa Eldara dają również wskazówkę, że mogła zostać zawarta umowa pomiędzy Google a Amazonem, która polegałaby na dzieleniu się zyskami ze sprzedanych aplikacji.

Dlaczego Samsung miałby wyprodukować tablet Amazon? Przecież działałby na swoją niekorzyść tworząc poważnego konkurenta dla swojej serii Galaxy Tab. Jednak taka możliwość jak najbardziej istnieje i nie jest dla nas niczym nowym – kilka tygodni temu doszły nas słuchy, że oficjalny tablet Google’a wyprodukuje LG. Jednak żadnych szczegółów współpracy pomiędzy tymi wielkimi koncernami nie znamy, są zazdrośnie strzeżone przez wszystkie zaangażowane firmy.

Jak będzie naprawdę? Przekonamy się najprawdopodobniej już tego lata.

źródło

Komentarze

 • aaa

  Kindle nie jest zbyt zamknięte (zrootowanie jest zdaje się proste, nie chciało mi się tego robić, więc nie wiem), może tablet od Amazona też nie będzie. Za to Asus Polska wypowiedziało się, że bootloader Transformera będzie zamknięty – ostatnia aktualizacja zamknęła też dostęp, który wcześniej był otwarty (także aktualnie Transformer nie jest zrootowany!). Takie coś odpycha mnie od Androida, tak jak odpycha mnie iPad.

 • pokor

  Jeśli będą aktualizować oprogramowanie, to nie ma problemu. Gorzej jak zamkną bootloader i będą przeciągać aktualizację jak Samsung.

 • KISS

  moim zdaniem głupie i bardzo nierozważne posunięcie Amazona – różnych tabletów i tak ju jest zatrzęsienie….

  chyba, że by wsadzili tam Mirasol-a (bardzo wątpliwe wciąż nie może wyjść z fazy prototypu)

  a może Bridgestone Aerobee – kolejna nowość na rynku e- papieru: kolor i całkiem niezle czasy reakcji ekranu:
  http://www.youtube.com/watch?v=hXGrrmN8DH0 – urządzenie widać praktycznie gotowe do produkcji, skoro podają nawet specyfikacje wewnętrznych bebechów ;)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona