Ważne

Tablety i fotografia: test aparatów iPada 2, Xoom i Iconii Tab A500

Niech podniosą w górę rękę ci z Was, którzy uważają, że aparat fotograficzny w tablecie jest zbędny. Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć… dużo. Ciężko jest mi się z Wami nie zgodzić. Nie potrafię sobie wyobrazić fotografa-amatora biegającego po górach z tabletem zamiast cyfrówki lub smarfona. Mimo to producenci wyznają zasadę “im więcej tym lepiej” i umieszczają w swoich urządzeniach miniaturowe oczka aparatów fotograficznych. Często mają one dużą rozdzielczość, np. 5 megapikseli w przypadku Motoroli Xoom i Acera Iconii Taba A500. Apple iPad 2 może pochwalić się jedynie rozdzielczością 0.92 Mpx.

Jesteście ciekawi jak w starciu na aparaty wypadają te trzy urządzenia? Serwis Netbooknews przeprowadził krótki, aczkolwiek bardzo informatywny test możliwości fotograficznych Motoroli Xoom, Apple iPada 2 i Acera Iconii Tab A500.

Apple iPad 2 wyposażony jest w aparat 0.92 Mpx, czyli 1280 x 720 pikseli, bez diody doświetlającej oraz zoomu (nawet cyfrowego). Jednak z jakiegoś powodu, być może dzięki dobremu oprogramowaniu, iPad 2 robi lepsze zdjęcia niż Motorola Xoom (5.0 Mpix, 2592×1944 pikseli, autofokus, zoom cyfrowy, podwójna dioda doświetlająca LED) oraz Acer Iconia Tab A500 (5.0 Mpix, 2592×1944 pikseli , autofokus, zoom cyfrowy, dioda doświetlająca LED).

Wszystkie trzy urządzenia są w stanie nagrać wideo w wysokiej rozdzielczości 720p (1280 x 720) przy 30 klatkach na sekundę.

Obejrzyjcie poniższy film przedstawiający fragmenty filmów wideo nagranych kolejno trzema tabletami oraz galerię porównującą możliwości fotograficzne urządzeń.

Galeria

Jak myślicie, co może sprawiać, że, pomimo druzgocącej megapikselowej przewagi konkurentów, iPad 2 robi najlepsze zdjęcia? I czy ważny jest dla Was aparat w tablecie?

źródło

Komentarze

 • Ziarno, jakie generuje na fotografiach iPad2 jest wprost nie do opisania. O ile nie mam nic do zarzucenia samemu tabletowi, o tyle uważam, że aparat w urządzeniu Apple jest co najmniej niedopracowany. Oczywiście to moje własne zdanie. Jedyne, co można powiedzieć na jego korzyść, to dobra dynamika matrycy: światła nie przepalają się a cienie nie kryją się w całkowitej czerni. Oczywiście tyle samo przyniesie dopasowanie krzywych w dowolnym programie graficznym.

 • Oczekujacy…

  A ja napisze ze i tak wszystkie zdjęcia są “kiszka ” a aparat , owszem w dobie dzisiejszej techniki jeśli to możliwe niech i będzie w tym tablecie …zawsze na coś się tam przyda ….tylko z lepszymi parametrami .

 • Lost

  jeśli chodzi o video, wg mnie:
  1.ipad2, 2.Xoom, 3.Acer

 • rea

  pozdrawiam Pana co drukuje zdjecia zrobione tabletem.

  • Chmieles

   Ja z kolei śmieje się z tej całej pogoni za upychaniem w komórkach masy pixeli z prostej przyczyny-nie mają optyki, a ich obiektywy są zbyt małe. Z tej przyczyny i miliard pixeli nie pomoże im dorównać zwykłej głupawce z matrycą 5 mpx. Tak więc każdy aparat w komórce będzie jedynie gadżetem, który przyda się w awaryjnej sytuacji, gdy akurat braknie pod ręką normalnego aparatu.

   Co do tych w tabletach mam ipada 2 od pół roku i trudno powiedzieć by miał aparat-nadaje się do rozmów na skypie czy ft (razem z przednia kamerka) ale jakość zdjęć jest tak tragiczna, że trudno dobrze i superczytelnie uwiecznić choćby zapisaną kartkę papieru-a jak taki skaner akurat aparat by się w tablecie przydał. Tak więc przede wszystkim w tym kierunku powinny pójść aparaty w tabletach. Bo do normalnych zdjęć…to każdy ma przy sobie choćby komórkę.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona