Ważne

Windows 8 dla tabletów będzie zawierał elementy Metro UI?

Windows 8 kusi. Prawie codziennie pojawiają się przecieki wskazujące na spore zmiany, które znajdziemy w najnowszej odsłonie systemu z okienkami. Wygląda na to, że największych zmian doświadczą tablety – dla nich Windows 8 ma być dostarczany w wersji z zupełnie nowym, dedykowanym wyłącznie tym urządzeniom, interfejsem. Czyżby Metro UI, znane z Windows Phone 7? Wiemy, że interfejs będzie nosił dość obiecującą nazwę “Immersive Shell” (ang. immersive – wciągający).

W najnowszej wersji systemu Windows 8, oznaczonej numerem 7959, odnaleziono wiele śladów nowego interfejsu składającego się z płytek (tiles), integracji z Internet Explorerem, docka i przeprojektowanego systemu powiadomień. Dodatkowo Microsoft wprowadził zupełnie nowy model aplikacji nazwany “Jupiter”, który pozwoli programistom na tworzenie aplikacji bazujących na Silverlight, kompilowanych jako paczki AppX (.appx). Aplikacje te znajdą się w sklepie Microsoftu, który, jeśli wierzyć plotkom, pojawi się razem z premierą Windowsa 8.

Spójrzcie na poniższy screenshot. Czy nie przypomina Wam to Metro UI na sterydach?

Komentarze

 • abc

  Myślę ze w wejście win8 zacznie się prawdziwa era tabletów. W zasadzie kto nie musi to nie ma sensu teraz kupować tabletu – lepiej czekać bo jest na co. Jeśli Micorosoft nie skaszani sprawy to dużo się zmieni. Apple będzie musiało zdjąć dużo ograniczeń aby utrzymać się na rynku. A jeśli w ciągu roku google jakimś cudem nie poprawi milionów bagów (co jest w zasadzie niemożliwe) to Androida zacznie znikać – nie wytrzyma konkurencji z już nieograniczonym iOS i Win8

  • hivonzooo

   Nie wiem czy wiesz, ale google planuje wypuścić na tablety Chrome OS. Canonical również szykuje Ubuntu przystosowane do ekranów dotykowych (Ubuntu + Unity).

   Tonący brzytwy się trzyma, myślę że M$ poczuł smród w gaciach i dlatego co chwile opracowuje nowe systemy.

   • FcK

    W dobie nie za szybkiego dostępu do internetu przez GSM tym bardziej w Polsce co ledwo te szybkości dochodzą do 1Mb. Podobnie rzecz się ma z dostępem symetrycznym do neta.
    To wydaje mi się że system w chmurze to lipa…
    Tak samo jak granie przez neta Przez LIVE ONLINE (coś w tym stylu)
    System od zawsze był na dysku i pliki przechowywało się na dysku. Ja jak mam się za logować go galerii na poczcie to mnie coś trafia bo muszę czekać na to by się zalogować by się wczytało by móc wybrać by sciągło i bym mógł dopiero to edytować.

    Producenci powinni iść w stronę bardzo łatwego udostępniania plików a nie systemów w chmurze…. ;(

    • hivonzooo

     W dobie nie za szybkiego dostępu do internetu W POLSCE. Za granicą szybki internet bezprzewodowy to norma, więc i teraz tylko takie systemy będą powstawać.

     Nie jestem fanem przechowywania danych w chmurze, dlatego kibicuję z całego serca Ubuntu i jego Unity. Jeśli Canonical się postara, myślę że bez względu na to, czy kupię Tablet z dziurawym Windowsem, ograniczonym Androidem czy kompletnie nieprzydatnym iOS i tak postawię na nim Ubuntu.

     • robi

      ale bredni az się żygać chce

  • FcK

   abc
   Nie jestem fanem Apple microsoftu ani google.
   Fajnie że android jest nie ograniczony tylko szkoda że to beta
   iOS fajny płynny dobrze zoptymalizowany. Lecz mi się wydaje że jak Apple sciągnie kaganiec ze swojego systemu to po prostu już nie będzie iOS postrzegany jako super płynny i nie do zamulenia system. Bo Apple nakładając kaganiec na software ogranicza buble żle zoptymalizowane na ich system. I to dobra polityka. Ale widać nie robią tego za darmo bo większość aplikacji jest płatnych.

   Win 8 moim zdaniem nie podbije rynku aż na tyle by iOS ściągało kagańce a android się pakował ;)

   Chyba że będzie naprawdę dobry i płynny. Obsługiwał będzie gesty.

   ALE WIZJA PIĘKNA!
   lecz wydaje mi się bardzo trudna do realizacji.

   :)

 • Mnie się bardzo podoba! Nie znoszę Androida, a tablet z Windows 8 bym kupił z przyjemnością.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona