Środy z AppStore: ipla (recenzja)

Dziś w sklepie AppStore pojawiła się zaktualizowana wersja aplikacji ipla. Na liście licznych usprawnień wniesionych przez aktualizację pojawiło się pełne, natywne wsparcie dla tabletu Apple iPad. Specjalnie na potrzeby tego urządzenia interfejs aplikacji został przebudowany, dodano płynne animacje przejścia pomiędzy ekranami oraz grafiki menu i podmenu programu.

Aplikacja ipla daje użytkownikowi dostęp do ponad 18 tysięcy filmów wideo, w tym seriali, serwisów informacyjnych i programów rozrywkowych. Niektórym z Was nazwa serwisu może wydawać się wydawać znajoma (jeśli nie wręcz znana), ponieważ ipla jest stosunkowo popularna w naszym kraju.

Nie miałem styczności z poprzednią wersją aplikacji, skierowanej wyłącznie na telefony iPhone oraz odtwarzacze iPod touch, dlatego kiedy pojawiła się wersja uniwersalna, zdecydowałem się pobrać aplikację na swojego iPada i podzielić się z Wami odczuciami na jej temat – recenzja poniżej.

———-

Wygląda nieźle. Naprawdę.

Aplikacja ipla, której twórcą jest firma Redefine Sp. z o.o. jest darmowa i można ją pobrać ze sklepu Apple AppStore. Jej waga to 4,4MB, co, biorąc pod uwagę fakt, jak bogatą zawartość oferuje, jest naprawdę znikomym rozmiarem.

Pierwsze wrażenie po otworzeniu aplikacji jest jak najbardziej pozytywne: interfejs jest przejrzysty, dopracowany i prosty, a schemat kolorystyczny (zieleń-czerń) miły dla oka. Główną część ekranu powitalnego, nazwanego Polecane, zajmują promowane filmy wideo oraz lista najnowszych filmów zamieszczonych w serwisie. Na dole znajduje się dock, do złudzenia przypominający ten doskonale znany wszystkich użytkownikom iPhone, iPod touch oraz iPad pracujących pod kontrolą systemu iOS 4.0 lub nowszą. Jedyną różnicę stanowią ikony, które w ipli nie są kwadratami o zaokrąglonych rogach, ale prostymi grafikami informacyjnymi.

Ikony te oznaczają kolejne ekrany aplikacji: Polecane (o którym wspomniałem już wcześniej), Wideo, Zapisane, Moja ipla, Pomoc oraz Szukaj. Każdy z tych ekranów oferuje inne możliwości, dlatego postaram się jak najdokładniej opisać każdy z nich.

Co w środku?

Pierwsza zakładka, Polecane, oferuje promowane programy telewizyjne, kanały, seriale oraz najnowsze lub popularne filmy wideo.

Druga ikona, podpisana Wideo, prowadzi do katalogu wszystkich filmów wideo znajdujących się w serwisie ipla. Są one podzielone na kategorie: Najnowsze Kategorie, Popularne Kategorie, Seriale, Rozrywka, Muzyka, Wiadomości oraz Sport. Myślę, że nie ma potrzeby opisywać każdej z osobna, ich nazwy wydają się mówić same za siebie. Warto jednak zaznaczyć, że po stuknięciu palcem którejkolwiek z kategorii, uzyskujemy dostęp do gigantycznej ilości filmów.

Proces wyszukiwania ulubionych filmów, seriali, programów telewizyjnych lub relacji z koncertów przebiega bardzo płynnie i bezproblemowo. Jakość odtwarzanego wideo również nie pozostawia wiele do życzenia, ale o tym napiszę więcej w dalszej części recenzji.

Trzecia ikona na docku to Zapisane. ipla, podobnie jak większość klientów VOD na urządzenia przenośne, ma funkcję zapisywania programów na dysku, z możliwością późniejszego odtworzenia w trybie offline. Aby zapisać plik wideo należy w polu informacji o nim wybrać opcję Zapisz lub przez 3 sekundy przytrzymać palec na jego miniaturze. Wtedy wszystkie miniatury widoczne na ekranie zaczynają się trząść, a film wideo, który chcemy zapisać na dysk urządzenia możemy przeciągnąć do folderu Zapisane. Czynność przypomina tworzenie folderów z aplikacjami w systemie iOS 4, jest więc bardzo intuicyjna i prosta.

Czwartą zakładką jest Moja ipla. Dzięki tej opcji uzyskujemy dostęp do opcji zarządzania naszym kontem ipla oraz, w przypadku kiedy takowego nie posiadamy, możliwość założenia nowego lub podniesienia go do rangi VIP.

W zakładce Moja ipla znajdują się również Ustawienia aplikacji. W pełni wykorzystują one nowododane funkcje systemu iOS 4, takie jak wielozadaniowość dzięki której możemy zamknąć aplikację ipla bez potrzeby przerywania transferu pobieranego filmu wideo.

Dwie ostatnie ikony na pasku to Pomoc oraz Szukaj. Pierwsza to katalog pełen wyczerpujących objaśnień, porad i sztuczek na temat aplikacji ipla, a druga to prosta, acz funkcjonalna wyszukiwarka materiałów filmowych.

Ha, widzę zmarszczki Dra Kidlera!

Jak już wcześniej wspomniałem, jakość większości filmów dostępnych w serwisie ipla nie pozostawia wiele do życzenia. Buforowanie wideo, nawet przy niezbyt szybkim lub obciążonym łączu internetowym, odbywa się szybko i bez niespodzianek. Na dodatek, niektóre materiały wideo dostępne są w rozdzielczości 576p – stworzonej specjalnie dla iPada.

Jesteś Bardzo Ważną Osobą

Po pobraniu aplikacji ipla, mamy dostęp do wszystkich zasobów serwisu za darmo przez 30 dni. Później, by oglądać materiały w rozdzielczości 576p, użytkownik musi wykupić konto VIP, które, w zależności od opcji, którą wybraliśmy, jest ważne przez 7, 30, 90 lub 365 dni. Konto VIP znosi również limit liczby pobieranych wideo, po „staniu się VIPem”, jedynym ograniczeniem będzie wolne miejsce w pamięci urządzenia. Cena konta VIP zależy od okresu, na jaki użytkownik wykupi konto. Więcej informacji na ten temat tutaj.

Werdykt sędziego

Jeżeli masz w domu stałe połączenie z bezprzewodowym internetem i ochotę na oglądanie filmów, seriali oraz programów telewizyjnych na swoim iPadzie ipla jest dla Ciebie. Generalnie to bardzo dopracowany serwis, a jego klient sprawia, że przeglądanie zasobów portalu jest niezwykle proste i intuicyjne.

Galeria

Tym wpisem rozpoczynamy serię recenzji aplikacji i gier pochodzących z AppStore, nazwaną „Środy z AppStore„. Co środę w godzinach wieczornych na Tabletowo będziecie mogli przeczytać test ciekawej aplikacji przeznaczonej na urządzenia pracujące w oparciu o iOS.