Ważne

Aplikacje z Androida na PlayBooku? To możliwe


Jeżeli uważnie śledzicie newsy ze świata tabletów to na pewno obiło się Wam o uszy, że RIM BlackBerry PlayBook może mieć wsparcie dla aplikacji napisanych dla systemu Android. Umożliwić ma to silnik Dalvik oraz Java VM, które, jak mówią plotki, są w trakcie adaptacji dla tabletu RIM. Producent szybko zdementował te informacje i wyraźnie zaznaczył, że z powodu sporu patentowego pomiędzy Google a Oracle, Dalvik nie zostanie użyty w PlayBooku.

Dotarlismy jednak do krótkiego filmu pochodzącego z kongresu MWC, w którym przedstawiciel BlackBerry podczas prezentacji tabletu, mówi:

We will also support Android apps when we release the Dalvik engine on top of QNX (“Powstanie wsparcie dla aplikacji napisanych dla Androida kiedy wydamy silnik Dalvik oparty na interfejsie QNX“).

Możecie usłyszeć te słowa dokładnie w 0:14.

Wskazówkę na temat obecności Dalvika w PlayBook OS daje również serwis ShopSavvy, który zauważył, że w statystykach użytkowania ich aplikacji w wersji na Androida pojawiły się telefony BlackBerry. Są to 8300 Curve, 8250 oraz 8600 o którym, jak dotąd, nie wiadomo nic.

Firma wydaje się zaprzeczać sama sobie. Miejmy jednak nadzieję, że ostatecznie Dalvik zostanie przeportowany, a użytkownicy tabletu BlackBerry będą mogli się cieszyć aplikacjami nie tylko pisanymi pod PlayBook OS, ale też pod Androida.

Komentarze

 • Tomasz Gałecki

  Z trochę innej beczki:
  czy RiM planuje 10″ wersję Playbooka? Jesli Tab 10.1 nie bedzie sie odroznial od Xoom’a dodatkowym chipem pod maska i tez bedzie miec klopot z video to albo trzeba sie rozgladnac za 10″ tabletem w innej architekturze albo czekac na 4 rdzeniowa Tegre :-(

  • Jarosław Sroka

   Albo kupić iPada 2, który nie będzie miał Flasha, ale będzie wydajniejszy i ładniejszy od produktów konkurencji, a jego system będzie działał płynnie. :)

 • Tomasz Gałecki

  To zadna alternatywa… nie potrzebuje urzadzenia, ktore nie robi tego co chce na nim robic tylko odwrotnie :-). Jesli za to ma robic tylko czesc rzeczy nie moze kosztowac tyle pieniedzy… bo i tak jest jednym z wileu ktore trzeba ze soba taszczyc. Poki co 1201n robi to wszystko wiec jesli zamieniac to na lepsze a nie gorsze – tym bardziej, ze dwa razy drozsze!

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona