Ważne

BlackBerry Playbook – czeka nas podwójne uderzenie?

Playbook’a firmy RIM raczej przedstawiać Wam nie musimy. Jest to jeden z bardziej wyczekiwanych tabletów i nie ma się czemu dziwić, bo zarówno renoma idąca za producentem słynnych smartfonów, jak i specyfikacja sprzętowa robią wrażenie.

Playbook ma mieć ekran o wielkości 7″, zatem będzie rywalizował o palmę pierwszeństwa z tabletami takimi jak znany nam już Samsung Galaxy Tab, jego następca i być może mały iPad. Atutem nadchodzących tabletów firm “Google i spółka” (np. Xoom) ma być nowy system operacyjny, dedykowany dla tabletów czyli Android 3.0 Honeycomb. System ma oferować nowe możliwości, być pod każdym calem przemyślany i stworzony dla “dużego ekranu”, a także oferować dostęp do Android Market i tysięcy aplikacji.

Wydawać by się mogło, że firmie RIM ciężko będzie odpowiedzieć na tak “ciężki ogień” internetowego giganta… ale może jednak nie? Z dostępnych do tej pory w sieci dem i informacji system operacyjny przygotowany dla Playbook’a zapowiada się równie rewelacyjnie jak Android. Ale jeśli będzie dla niego niewiele aplikacji (aktualnie RIM kusi developerów darmowymi tabletami) może się okazać, że będzie też niewielu chętnych do zakupu urządzenia.

Ale co by się stało gdyby na Playbook’u można było bez trudu uruchomić aplikacje stworzone dla Androida? Plotki, które od jakiegoś czasu pojawiają się w sieci (np. na Android Central i w serwisie Engadget) mówią o tym, że dzięki “sztuczkom programistycznym” oraz zastosowaniu tzw. maszyny wirtualnej Javy (w tym wypadku Dalvik VM) będzie to teoretyczne możliwe. Osobiście nie sądzę aby była to kompletna fikcja. Jednak jeśli ktoś spodziewa się, że ze swojego tabletu będzie mógł bez trudu dostać się do sklepu Android Market to jest w błędzie. RIM nie ma żadnego interesu w tym aby Google zarabiało na sprzedaży aplikacji, które będą działały na Playbook’u. Ale jeśli aplikacja napisana przez “Pana Kowlaskiego” bez żadnych przeróbek będzie działać też na tablecie RIM’a to jest bardzo prawdopodobne, że nasz “Kowalski” zechce ją opublikować w obu sklepach (co innego, gdy program trzeba kompilować dla innego środowiska…).

Zatem potencjalnie mamy bardzo dobra specyfikacje sprzętową + bardzo dobry system + duży wybór dostępnego oprogramowania (tego tylko dla RIM i tego dla Androida). Przy takiej kombinacji nawet jeśli Playbook będzie trochę droższy niż 7″-owa konkurencja z Androidem na pokładzie (lub nie będzie tańszy) to jak myślicie – co będą wybierać klienci?

Komentarze

 • Bartek Szymański

  RIM potrafi robic soft.
  Sam mam ich telefonik a system to sama przyjemność w obsłudze.

 • kashiash

  Na playbooku ma byc posadzony qnx – wg mnie arcydzieło w świecie systemów operacyjnych – na szczęście to nie blackberry go pisało ;).

  Uruchamianie aplikacji androidowych hehehe … teoretycznie możliwe, praktycznie prawdopodobne tylko jakim kosztem ?Jak dużą pewność będziemy mieć, że będzie to działać popranie. Na zwykłych PCtach można uruchamiać system i programy z Mac’a … tylko jest to robione dla zabawy niz do praktycznego użytku, lub używane przez desperatów.

  Jest jednak inny żródło potencjalnych aplikacji: na playbooka programuje sie we Flexie i Action Script – a to juz jest uruchamiane na Androidzie (i podobno na iPhone). I takich aplikacji juz nieco powstało. Wg mnie to własnie takie programy wytworzone juz dla androida bez większych ceregieli będa przeniesione na playbooka, ale uruchamiane tam natywnie, a nie na VM z dalvikiem.
  Zaangażowanie w programowanie we Flash Builderze daje potencjał – aplikacja końcowa jest wieloplatformowa – dlatego podejrzewam, że bedzie tu wysyp dobrych programów.
  Czy playbook z lista plikacji dogoni Appstore czy androidmarket ? NIE! na pewno nie. Tylko po co ? Jaki zysk jest z posiadania potencjalnej mozliwosci wyboru z setek tysięcy aplikacji ? Praktycznie żadna. Podobnie jak Windows Phone 7, Playbookowi wystarczy jeśli te kilkadziesiąt najlepszych zostanie przeniesionych z innych platform, lub zostaną nowe napisane na ich wzór i już będzie dobrze, nawet lepiej bo nie trzeba przebierać w gąszczu beznadziejnych aplikacji, jak to jest teraz na przodujących platformach.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona