fot. Sony

A miał być tryb 120 Hz dla Xperii. Nie wiedzieć czemu, Sony zrezygnowało

Jest różnica między użytkowaniem smartfona, który odświeża obraz na wyświetlaczu z częstotliwością 60 Hz, a takiego charakteryzującego się ekranem działającym w 120 Hz. Sony najwyraźniej przymierzało się do tego, by wyposażyć swoje smartfony w taką funkcję, ale z jakiegoś powodu tego nie uczyniło. Skąd wiemy, że tak było?

Maniacy z forum XDA, przeszukujący kod Androida smartfonów Sony w poszukiwaniu interesujących detali, zauważyli, że w wersji systemu 8.1 Oreo, znajdują się opcje opisujące włączenie trybu 120 Hz dla kilku modeli Xperii. Co ciekawe, opisy są obecne, ale nie ma możliwości wykonania odnoszących się do nich operacji.

Można zachodzić w głowę, co się stało. Niewykluczone, że Sony chciało umożliwić wyświetlanie treści w 120 Hz, ale z jakiegoś powodu zrezygnowało z tego pomysłu. A może będzie dało się to włączyć, kiedy producent popracuje jeszcze nad dodatkowym oprogramowaniem, i odblokuje taką możliwość w jakiejś większej aktualizacji. Trudno powiedzieć, mając do dyspozycji szczątkowe informacje w postaci suchych linijek niewykonywalnego kodu Androida.

(zdj.: XDA Developers)

Częstotliwość odświeżania ekranu w 120 Hz może sprawić, że latencja ekranu będzie mniej zauważalna, a doświadczenie w grach polepszy się – animacje będą wydawać się bardziej płynne i przyjemne dla oka. Taki wyświetlacz ma na przykład Razer Phone. Urządzenia Sony, które podobno miałyby obsługiwać 120 Hz (ale z jakichś względów tego nie robią) to:

  • Xperia X,
  • Xperia XZ,
  • Xperia XZ1 Compact,
  • Xperia XA2,
  • Xpera XA2 Ultra.

Całkiem możliwe, że w nadchodzących tygodniach pojawią się jakieś nowe fakty w tej sprawie. Trzeba powiedzieć, że 120 Hz na ekranach Xperii byłoby czymś, co mogłoby stanowić solidną dźwignię reklamową dla smartfonów Sony. Dla nowych urządzeń, które nazywają się „stworzonymi dla rozrywki”, taka opcja to niemal must-have.

A że jest to coś, czego pożądają fani mobilnych technologii, mogliście się dowiedzieć z zeszłotygodniowych wynurzeń Karola ;)

 

źródło: XDA przez Android Authority