10-watowe procesory Intel Haswell w połowie 2013 roku. Co nowego?

10-watowe procesory Intel Haswell w połowie 2013 roku. Co nowego? 19

Na konferencji Intel Developer Forum 2012 zaprezentowano nową generację procesorów Intel Haswell. Jednostki te pojawią się w nowych tabletach, notebookach i ultrabookach w połowie 2013 roku.

Procesory Haswell będą pobierać zaledwie 10-15 watów energii, co przełoży się na dłuższy czas pracy na baterii urządzeń weń wyposażonych. 10-15 watów to wynik o 50% lepszy od najbardziej energooszczędnych używanych obecnie procesorów Intel Ivy Bridge. Jednakże zalety nowych jednostek Haswell nie kończą się na zmniejszonym poborze prądu. Jak twierdzi serwis BBC, Intel wyposażył je w potężne układy graficzne oferujące dwukrotnie lepszą wydajność oraz wsparcie dla rozpoznawania mowy i twarzy.

W przeciwieństwie do poprzednich generacji, procesory Haswell jako pierwsze zadebiutują na urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że najpierw na rynku pojawią się tablety i ultrabooki, a dopiero później komputery osobiste i laptopy. Jest to zwiastun nowej ery: Intel, dotychczas związany z potężnymi maszynami domowymi, dostrzegł potencjał urządzeń mobilnych i zamierza go wykorzystać. Nowo zaprezentowane procesory sprawiają wrażenie zaprojektowanych z myślą o lekkim sprzęcie przeznaczonym do konsumpcji treści i okazjonalnego tworzenia. Wskazuje na to skupienie się optymalizacji poboru energii. Do niedawna był to temat ignorowany przez producentów, którzy woleli inwestować w wydajność i moc. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że układy Haswell zadebiutują w drugiej generacji tabletów i hybryd z Windows 8. Pierwsza pojawi się w sklepach jeszcze tej jesieni, tuż po oficjalnej premierze ósmej odsłony okienkowego systemu Microsoftu. Wiemy, że do zaangażowanych producentów należą Samsung, Asus, Acer, Toshiba, Hewlett-Packard i Lenovo.

via Liliputing, Anandtech