Życie po tablecie | Tabletowo.pl

Życie po tablecie

Dołącz do dyskusji 0

Od momentu, w którym sprzedałem tablet, minęły już dobre dwa tygodnie… Czy mi go brakuje? Na pewno. Niektóre czynności codzienne, jak poranne czytanie wiadomości czy też odpisywanie na ważne maile musiały zmienić swój czas i miejsce. Laptop nie jest już tak wygodny jak tablet i zwyczajnie nie mam czasu go rano włączyć, aby poczytać co na świecie się dzieje. Robię to więc dopiero po powrocie z pracy – późnym popołudniem.

Czego mi jeszcze brakuje? – okazuje się, że tablet w moim przepadku miał sporo zastosowań. Poza wspomnianym już czytaniem wiadomości, służył też jako konsola do gier, mini telewizor (takiego normalnego nie posiadam), czytnik e-booków, notatnik, i mógłbym tak jeszcze pewnie sporo wymieniać, ale nie o to tu chodzi.

Zadałem wcześniej pytanie czy tablet jest potrzebny? W moim przypadku tak… czy jednak tablet to idealne rozwiązanie dla wszystkich? Moim zdaniem nie i chciałbym dziś przedstawić kilka innych urządzeń, które spokojnie sprawdzą się u pewnych grup ludzi. Dla wygody podzieliłem je na sekcje które można czytać niezależnie i spokojnie ominąć te, które nas nie interesują. Na początku znajdziemy grupy pod względem tematyki użytkowania, a następnie grupy podzielone na wymagania użytkowników. Co musimy zrobić zanim przejdziemy do lektury? – zastanowić się czego oczekujemy od tego typu urządzenia.

Podział tematyczny:

  • Telemaniak – odtwarzacze DVD
  • Gracz – przenośne konsole
  • Mol książkowy – czytniki e-booków
  • Biurowiec – notatnik i netbook
  • Fotomaniak – aparat kompaktowy

Podział pod kątem wymagań:

  • Tablet to za dużo – tabletofon (smartphone z dużym ekranem)
  • Tablet jest w sam raz
  • Tablet to za mało – netbook lub hybryda
  • Co to w zasadzie jest tablet?

Telemaniak – odtwarzacze DVD

Jeśli należymy do miłośników oglądania filmów w podróży lub innych nietypowych miejscach i zastanawiamy się nad kupnem lub zmianą tabletu na nowszy model, to powinniśmy również zastanowić się czy ten tablet jest nam do czegoś jeszcze potrzebny. Jeśli nie – powinniśmy mocno przemyśleć zakup przenośnego odtwarzacza DVD. Są one lepiej przystosowane do oglądania filmów, często wyposażone w lepsze ekrany i głośniki. Mają też znacząco niższe ceny w stosunku do dobrej klasy tabletów. Jeśli zaś używamy tabletu do oglądania filmów w domu, może warto kupić sobie zwyczajny telewizor?

Gracz – konsole przenośne

Rynek mobilnych graczy jest jednym z najbardziej dojrzałych w całym moim przeglądzie. W ofercie znajdziemy urządzenia różnych klas i kategorii cenowych. Prym na naszym rynku wiodą konsole firmy Sony takie jak PSP czy wydana niedawno konsola z dotykowym ekranem – PS Vita. W USA popularnością cieszy się również Nintendo DS, w najnowszej odsłonie 3DS wyposażone w dwa dotykowe ekrany, w tym jeden 3D. Dla mniej wymagających graczy znajdziemy też tańsze urządzenia. Główną przewagą takich konsol w stosunku do tabletów jest mnogość dostępnych gier.

Mol książkowy – czytniki e-booków

Prawdziwy miłośnik książek powie ci, że książka powinna być papierowa. Są jednak tacy, dla których nie jest to aż tak istotne lub czytają książki trudno dostępne w naszym kraju w wersji papierowej i sięgają po elektroniczne wersje. W takim wypadku dobrym pomysłem jest sprawienie sobie czytnika e-książek. Produktów na rynku jest coraz więcej, choć prym wciąż wiedzie Kindle firmy Amazon. Mamy urządzenia z e-papierowymi ekranami wyposażone w dodatkowe podświetlenie lub nie, urządzenia z normalnymi ekranami specjalnie przystosowane do czytania książek. Tego typu czytniki są od tabletów sporo tańsze i zużywają również o wiele mniej prądu, dla przykładu czytnik oparty o e-papier bez podświetlenia ekranu potrafi pracować na jednym ładowaniu nawet miesiąc. Dodatkowo e-papier jest dużo bardziej przyjemny dla naszego oka niż wyświetlacz, ponieważ jego konstrukcja nie wpływa aż tak negatywnie na nasz wzrok.

Biurowiec – notatnik i netbook

Używasz tabletu w biurze zamiast laptopa, ponieważ jest bardziej mobilny? – być może powinieneś przemyśleć tę sprawę i zastanowić się nad zakupem netbooka czy też ultrabooka, który pozwoli ci wycisnąć więcej z urządzenia wciąż pozostawiając je mobilnym. A być może zwyczajnie powinieneś zaprzyjaźnić się z kalendarzem lub notatnikiem i tam zapisywać cenne informacje. Jedno jest pewne, tablet w zastosowaniach biurowych jest dość ograniczony. Dlatego warto dobrze przemyśleć do czego chcemy używać naszego mobilnego pomocnika zanim zdecydujemy się na zakup tabletu.

Fotomaniak – aparat kompaktowy

Coraz modniejsze staje się robienie zdjęć popularną „deską do krojenia” czy też „dachówką”. I choć tablety wciąż mocno odbiegają od możliwości nawet najtańszych cyfrówek, to coraz popularniej są stosowane. Głównie dzięki natychmiastowej możliwości prostej korekty zdjęcia i szybkiego opublikowania go w internecie. Czy jednak potrafi to tylko tablet? – zdecydowanie nie. Wśród urządzeń, które spokojnie sobie z tym poradzą, znajdziemy również dobre smartfony oraz niektóre kompakty. Te, coraz częściej wyposażane są w takie dodatkowe funkcje, jak proste narzędzia obróbki czy udostępniania w internecie za pośrednictwem Wi-Fi czy modemu 3G. Poza tym otrzymujemy przy okazji dużo lepszą jakość zdjęcia, dzięki optycznemu zbliżeniu czy narzędziom stabilizacji obrazu.

Wybrałem tylko te grupy, gdyż wydają się dla mnie najpopularniejsze. A teraz chciałbym przejść do drugiej sekcji i zająć się wymaganiami co do możliwości urządzeń.

Tablet to za dużo – tabletofon (smartphone z dużym ekranem)

Dla niektórych użytkowników tablety są zdecydowanie za duże. Stanowi to dla nich problem, gdyż z drugiej strony popularne smartfony mają zbyt mały ekran. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? – oczywiście, możemy kupić tabletofon, których ilość ciągle rośnie. Najpopularniejsze urządzenie tej klasy to zapewne Samsung Galaxy Note 2 wyposażony w 5,5″ ekran. Na rynku widać jednak zapotrzebowanie na takie urządzenia, gdyż czołowi producenci znanych marek tacy jak Motorola, HTC czy Sony stopniowo wprowadzają tego typu produkty do swoich ofert. Tabletofon to swoiste rozszerzenie telefonu, posiada duży ekran a więc umożliwia wykonywanie bardziej wymagających czynności niż zwykły smartphone a jednocześnie jest bardzo mobilny i często mieści się zwyczajnie w kieszeni. Dodatkowo wyposażony w system Android spokojnie pozwoli nam na korzystanie z aplikacji, które znamy z tabletów.

Tablet jest w sam raz

Czasami tablet to jednak urządzenie w sam raz, jednak z jakichś powodów chcemy go zmienić. Warto wtedy się zastanowić czy nie potrzeba nam urządzenia z mniejszym ekranem i wybrać coś z rodziny 7″ czy też urządzenia o mniejszych parametrach gdyż np. nie będziemy na tym tablecie korzystali z gier. Maleją nam w takiej sytuacji koszty a wciąż możemy cieszyć się tabletem.

Tablet to za mało – netbook lub hybryda

W niektórych przypadkach takich jak np. mój, tablet to za mało. Brakuje mi w nim pewnych funkcji twórczych. Co można zrobić w takiej sytuacji? – możemy albo kupić sobie netbooka lub ultrabooka i cieszyć się z mobilnego urządzenia wyposażonego w pełni wymiarowy system operacyjny i klawiaturę sprzętową. Albo też zainwestować w hybrydę. Te urządzenia pozwalają się cieszyć kiedy chcemy tabletem a kiedy potrzebujemy wygodnym ultrabookiem z dotykowym ekranem.

Co to w zasadzie jest tablet?

Jeśli zaś cała ta elektronika wcale nas nie bawi, to może warto powrócić do tradycyjnych narzędzi. Zadania można zawsze zapisać w papierowym kalendarzu, pomysł w zeszycie a książkę kupić w księgarni czy wypożyczyć z biblioteki. Chcąc poczytać wiadomości możemy też sięgnąć po czasopismo czy gazetę. I być może obejdziemy się bez kosztownego wydatku jakim jest tablet oraz kosztów związanych z jego pracą.

Jak widać możliwości jest całe mnóstwo, a sprawę zakupów trzeba dobrze przemyśleć zanim zdecydujemy się na zakup lub wymianę swojego tabletu. Ja zdecydowałem się na urządzenie hybrydowe aczkolwiek na razie czekam na odpowiednią ofertę. Aktualnie życie ułatwia mi notatnik, kupka papierowych książek oraz sporo gazet z tematyk, którymi się interesuje. Jak widać bez tabletu można żyć, choć czasem wymaga to cierpliwości i dodatkowych nakładów, niekoniecznie finansowych.

A jeśli jednak twierdzicie, że tablet to dla Was idealny wybór i wciąż szukacie dla siebie odpowiedniego modelu – śledźcie na bieżąco Tabletowo.pl!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona