ZTE zgadza się zapłacić karę w wysokości 1,19 miliarda dolarów

Do 2013 roku ani Huawei ani ZTE nie mogły sprzedawać swoich produktów na terenie Stanów Zjednoczonych, gdyż stwierdzono, że ich urządzenia mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Dodatkowe śledztwo wykazało, że ZTE, mimo zakazu, sprzedawało Iranowi oprogramowanie oraz sprzęt wykonany w USA. To nie mogło się dobrze skończyć.

Po pięciu latach śledztwa, władze amerykańskie znalazły wystarczającą ilość dowodów na to, że ZTE rzeczywiście naruszyło umowy handlowe oraz sprzedawało sprzęt oraz świadczyło usługi na rzecz Iranu i Korei Północnej. ZTE zgodziło się zakończyć spór z rządem USA przez zapłacenie rekordowej grzywny w wysokości 1190000000 dolarów. Decyzja nie została jeszcze podjęta przez Sąd, jednak najpewniej to tylko formalność.

Po zatwierdzeniu przez sędziego federalnego, będzie to największa grzywna kiedykolwiek pobrana przez rząd Stanów Zjednoczonych w wyniku kontroli eksportu.

Zgodnie z raportem opublikowanym dzisiaj przez władze USA, począwszy od stycznia 2010 roku, aż do kwietnia 2016 roku, ZTE unikało embargo nałożonego przez Stany Zjednoczone na Iran. W ten sposób firma zdobyła kontrakty o wartości setek milionów dolarów.

ZTE zgodziło się dostarczać materiały na budowę, budować oraz pracować przy sieciach telekomunikacyjnych w Iranie. Ponadto większość urządzeń wysyłanych do Iranu było produkowanych na terenie Stanów Zjednoczonych.

ZTE wielokrotnie utrudniało postępowanie sądowe, jednak zawziętość śledczych wzięła górę. Odkryto dowody na zorganizowane, systematyczne łamanie zasad eksportu ustalonych przez rząd USA przez dostarczanie sprzętu do miejsc nałożonych sankcjami.
– Douglas Hassebrock, dyrektor Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa

Sprzęty wysyłane do Korei Północnej to między innymi routery, mikroprocesory czy serwery. Co gorsza, ZTE starało się ukryć swoje działania przed rządem USA.

Choć produkty ZTE najpewniej nadal będą mogły być sprzedawane w USA, wiadomość o tej wysokiej grzywnie na pewno wpłynie negatywnie na zaufanie klientów do chińskiej marki. To też poważny cios finansowy dla firmy, która do tej pory nie radziła sobie zbyt dobrze. Niedawno ze względu na wewnętrzny kryzys, ZTE było zmuszone zwolnić 3000 pracowników.

 

AKTUALIZACJA

Od ZTE Poland otrzymaliśmy komentarz do sprawy dotyczącej porozumienia z Departamentem Handlu i Departamentem Sprawiedliwości USA, na mocy którego ZTE wypłaci zadośćuczynienie w kwocie 1,19 mld USD:

„Pragniemy podkreślić, że spór pomiędzy ZTE, a USA zakończył się w najlepszy możliwy sposób i obie strony osiągnęły porozumienie bez rozstrzygnięć sądowych. ZTE, jako jeden ze światowych liderów technologicznych, mocno współpracuje z wieloma firmami mającymi siedziby na terenie Stanów Zjednoczonych. Osiągnięte porozumienie pozwoli na dalszą kooperację z nimi, import niezbędnych komponentów, ale także dalszy, silny rozwój marki ZTE i jej produktów na rynku amerykańskim.”

 

źródło: PhoneArena