Zorin OS zaktualizowany do wersji 12.4. Dlaczego warto się zainteresować tą dystrybucją Linuksa? 15

Zorin OS zaktualizowany do wersji 12.4. Dlaczego warto się zainteresować tą dystrybucją Linuksa?

Istnieje wiele dystrybucji Linuksa, jednak tylko niewielka ich część zasługuje na uwagę i Zorin OS zdecydowanie należy do tej grupy. Jest to – przynajmniej według mnie – najłatwiejsze do użytku distro, jakie można znaleźć. Jak się okazuje, system ten doczekał się aktualizacji do wersji 12.4, która będzie ostatnim wydaniem Zorin OS 12.

Trochę o Zorinie…

Zorin OS to jedna z moich ulubionych dystrybucji. To właśnie ten system najczęściej rekomenduje tym, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z Linuksem. Dlaczego? Przede wszystkim Zorin OS bazuje na mocno zmodyfikowanym środowisku graficznym GNOME. Wszelkie zmiany zostały poczynione po to, aby system nie tylko przypominał Windowsa, ale również działał tak jak on. Dzięki temu wiele zachowań czy gestów z systemu od Microsoft ma swoje odzwierciedlenie w tej dystrybucji Linuksa. Nie można za to winić twórców, bowiem system wygląda naprawdę ładnie i nowocześnie. Również standardowa paczka ikon jest po prostu śliczna.

Zorin OS zaktualizowany do wersji 12.4. Dlaczego warto się zainteresować tą dystrybucją Linuksa? 16
Pulpit w Zorin OS (fot. OMG!Ubuntu)

Jednak design to nie wszystko. Zorin OS już po zainstalowaniu jest w pełni gotowy do użytku. Wiadomo, można to powiedzieć o prawie każdej dystrybucji Linuksa, jednak tutaj na start mamy najwięcej przydatnych narzędzi. Przede wszystkim od razu mamy zainstalowane programy Wine oraz PlayonLinux, dzięki którym można wygodnie instalować gry i aplikacje z Windowsa.

Taki zestaw cech sprawia, że z Zorina korzysta się po prostu łatwo. Dowodem tego mogą być moi rodzice, którzy z tego systemu korzystają ponad 1,5 roku i jeszcze na nic nie narzekali. Mi to daje natomiast spokój ducha, bowiem wiem, że ciężko będzie aby udało im się system zepsuć lub zainfekować wirusem.

Zorin OS zaktualizowany do wersji 12.4. Dlaczego warto się zainteresować tą dystrybucją Linuksa? 17
Pulpit w Zorin OS Lite (fot. Zorin)

Zorin OS występuje w kilku wersjach (w tym Ultimate Edition, która jest płatna). Ja chciałem wspomnieć jeszcze o jednej z nich, a dokładnie o tej z dopiskiem Lite. Również i ten system przypomina Windowsa, jednak jest znacznie lżejszy od pełnej wersji Zorina. Dzieje się tak, ponieważ OS ten bazuje na bardzo lekkim środowisku XFCE, a nie dosyć ciężkim GNOME. Jeśli szukasz ładnej i lekkiej dystrybucji, to powinieneś przyjrzeć się właśnie Zorin OS Lite. O tej pozycji wspomniałem również w poradniku, w którym ulepszam starego laptopa.

https://www.tabletowo.pl/2018/07/07/niewielkim-kosztem-ulepszamy-starego-laptopa/

Zorin OS 12.4

Deweloperzy od marca tego roku nie wydali nowszej wersji systemu. Z tego też powodu w odsłonie 12.4 zawarto to, co najważniejsze. Przede wszystkim od momentu zainstalowania użytkownik będzie korzystał z Linux Kernel w wersji 4.15 (oczywiście można samemu zaktualizować do 4.18), a także z uaktualnionego X Server. To sprawia, że system będzie nie tylko szybszy, ale również będzie współpracował z nowszymi sterownikami do wszelakich urządzeń.

Zorin OS 12.4 zawiera również najnowsze wersje paczek preinstalowanych aplikacji, dzięki czemu użytkownik nie straci zbyt dużej ilości czasu na aktualizowanie programów po instalacji systemu. Najnowszy system jest też bezpieczniejszy i pewniejszy w użytku.

Zorin OS 12.4 jest już gotowy do pobrania w wersji standardowej Core, płatnej Ultimate oraz Lite. Wszystkie obrazy ISO znajdziecie tutaj.

Co będzie później?

Zorin OS 12.4 to final point realease systemu Zorin 12, bazującego jeszcze na starszym LTS-ie, czyli Ubuntu 16.04, które również doczekało się ostatniego wydania jakiś czas temu. To oznacza, że następny udostępiony OS, będzie już Zorinem 13. Nie wiemy o nim zbyt wiele. Jedyne to, czego jesteśmy pewni to, że będzie bazował na Ubuntu 18.04.1, a jego premiera odbędzie się tej jesieni. Co ważne, wcześniej każdy chętny będzie mógł korzystać z wersji beta tego systemu.

Źródło: Zorin Blog