Armia USA zakazuje żołnierzom korzystania z TikToka

Już myślałem, że amerykańscy naukowcy udowodnili, że TikTok jest rakotwórczy, ale nie. Amerykańscy żołnierze nie mogą korzystać z tej aplikacji z powodów dbałości o bezpieczeństwo narodowe.

TikTok należy do chińskiej firmy ByteDance. I to właściwie wystarczy, by Amerykanie mieli z nią problem. Bo wiadomo – wszystko, co chińskie i ma jakiś kontakt z systemami komunikacji, staje się z miejsca poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa.

Reklama

„Aplikację uważa się jako zagrożenie cybernetyczne”

– rzeczniczka armii USA, ppłk Robin Ochoa

Zarówno Departament Marynarki Wojennej, jak i Departament Obrony wydały oficjalne ostrzeżenie przed TikTokiem na początku ubiegłego miesiąca.

Morskie siły zbrojne USA już wcześniej zaleciły swoim żołnierzom nie instalowanie tej aplikacji i usunięcie jej ze służbowych urządzeń, jeśli zostały tam zainstalowane. Oprócz tego Departament Obrony poinstruował swoich pracowników, aby „zwracać uwagę, jakie aplikacje pobierają oraz monitorować urządzenie pod kątem podejrzanej aktywności i powiadomień”. 

TikTok na cenzurowanym w USA

TikTok jest obiektem kontroli Komisji Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) po tym, jak w październiku ubiegłego roku pojawiły się podejrzenia o wykorzystywanie aplikacji społecznościowej przez chiński rząd, który miałby mieć dostęp do danych użytkowników gromadzonych przez program.

ByteDance odpiera zarzuty dotyczące rzekomego ryzyka bezpieczeństwa danych, argumentując, że dane użytkowników ze Stanów Zjednoczonych gromadzone są na serwerach w USA, więc nie mogą być wykorzystywane przez Pekin. Faktem jest jednak, że część z nich wędruje na komputery znajdujące się w Singapurze, w celu utrzymywania kluczowych informacji o kopiach zapasowych.

Oto, jak zarobić na nastolatkach. TikTok testuje wprowadzenie linków do sklepów internetowych

źródło: The Verge