Znikające pliki w Androidzie? Uwaga na połączenie MTP z Windows 10

Teoretycznie wszystko działa tak, jak powinno. Podłączasz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB. Przesyłasz kilka plików, robisz porządek z paroma folderami w pamięci swojego smartfona. Kilka chwil później spostrzegasz jednak, że coś jest nie tak. Kilka Twoich zdjęć po prostu wyparowało. Co poszło nie tak?

Wszystkiemu winien może być protokół MTP (Media Transfer Protocol) i najprawdopodobniej Windows 10. Co ciekawe, przesyłając pliki pomiędzy komputerem a smartfonem wszystko działa bez najmniejszego problemu. Ten pojawić się może, gdy postanowimy zrobić porządek w pamięci swojego urządzenia z poziomu komputera pracującego pod kontrolą Windows 10. Przenosząc pliki pomiędzy folderami czy też kartą microSD a wbudowaną pamięcią urządzenia, może dojść do ich utraty. Dzieje się to niezależnie od ich typu czy wielkości.

Kto jest zagrożony?

Na razie nie wiadomo, której dokładnie wersji systemu Windows 10 dotyczy usterka. Co do smartfonów, problem ten dotyka na pewno:

  • Android 8: Nexus 6P oraz 5X;
  • Android 7: HTC U11; Nokia 6; OnePlus 3,5; Xiaomi Mi 6 oraz Mi Mix; LG K8 oraz G5; Motorola Moto G3 oraz G5;
  • Lineage OS 7.1.1: Samsung Galasy S5;
  • Android 6: Sony Xperia Z3 Compact, Huawei Honor 7.

Ponadto mogą być narażone m.in.: Samsung Galaxy S2 oraz S4 mini; HTC 10; Sony Xperia Z oraz Xperia Z5; Huawei Mate 9 oraz P8 Lite (nie wiemy, o które wersje systemu Android chodzi).

Zrzut ekranu, Samsung Galaxy J7 2016 (fot. Tabletowo.pl)

Usterka dotyczy wielu różnych smartfonów, pracujących na różnych platformach, a jej przyczyna nie jest znana. Jedynym obecnie dostępnym sposobem, aby „obejść” problem, jest po prostu nie przenoszenie plików w obrębie pamięci urządzenia i podpiętej do niego karty microSD z poziomu komputera, przy połączeniu przez kabel USB.

Najprawdopodobniej coś jest na rzeczy. Kilka portali internetowych, jak również kilka wątków na internetowych forach donoszą o podobnych problemach. Dopóki nie uzyskamy oficjalnego potwierdzenia ze strony zainteresowanych podmiotów, najlepiej dmuchać na zimne. Zamiast komputera i kabla USB, do porządkowania naszych plików możemy użyć np. menedżera plików, których to w Sklepie Play jest cała masa.

Źródła: Heise.de via Computerworld.com