Zmarł jeden ze współzałożycieli Microsoftu, Paul Allen. Miał 65 lat

Paul Allen był współzałożycielem Microsoftu wraz ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, Billem Gatesem. Nigdy nie stał się tak popularny jak Gates, ale miał niebagatelny wpływ na kształtowanie się firmy. Przyniosło mu to miliardy dolarów zarobków, które inwestował w kulturę, naukę, podróże kosmiczne oraz sport. Zmarł z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową.

„Paul nie zadowalał się powołaniem do życia jednej firmy. Skierował swój intelekt i pasję w kierunku poprawy ludzkiego życia i umacniał społeczności w Seattle i na całym świecie. Zwykł mawiać: 'Jeśli coś ma potencjał, by czynić dobro, to powinniśmy to zrobić'.” – wypowiedział się o zmarłym przyjacielu Bill Gates.

Reklama

Allen w ciągu kilku dekad przekazał ponad 2 miliardy dolarów na różne cele, w tym na ochronę oceanów czy wsparcie dla bezdomnych. Założył Allen Institute for Brain Science, by rozwijać badania naukowe nad ludzkim mózgiem oraz otworzył Stratolaunch – firmę, która zbudowała samolot zdolny wynosić satelity na orbitę. Był zapalonym miłośnikiem sportu. Został właścicielem dwóch klubów: koszykarskiego Portland Trail Blazers oraz futbolowego Seattle Seahawks.

Bill Gates i Paul Allen założyli Microsoft w 1975 roku. Wielki przełom nastąpił w 1980 roku, gdy IBM zdecydowało się wejść na rynek komputerów osobistych, a Microsoft poproszono o dostarczenie systemu operacyjnego. Gates i Allen kupili system QDOS od Tima Patersona, udoskonalili go i zmienili nazwę na DOS. Stał się on rdzeniem komputerów IBM i ich klonów, czyniąc z Microsoftu dominującego gracza w branży PC.

Bill Gates i Paul Allen (zdj. AP)

Allen pełnił funkcję wiceprezesa ds. badań i rozwoju produktów Microsoftu do 1983 roku, kiedy to zdiagnozowano u niego chłoniaka Hodginga. Miał wtedy 30 lat. Jak sam przyznał,

„Mieć 30 lat i przeżyć taki szok – zmierzyć się ze swoją śmiertelnością – naprawdę wpływa na to, co myślisz o swojej przyszłości i tym, co jeszcze powinieneś zrobić w życiu.”

Wykrytą chorobę udało się zwalczyć, jednak w 2009 roku nastąpił jej nawrót. Paul walczył z nią do końca. Jego siostra napisała o nim w oświadczeniu na stronie Vulcan, platformy inwestycyjnej, którą prowadziła razem z bratem:

„Chociaż większość znała Paula Allena jako człowieka oddanego technologii oraz filantropa, dla nas był kochanym bratem, wujem oraz wyjątkowym przyjacielem. Był niezwykłą osobą pod każdym względem. Jego rodzina i przyjaciele mogli doświadczyć jego dowcipu, ciepła, hojności i głębokiej troski. Choć jego plan zajęć był bardzo napięty, zawsze znajdował dla nich czas.”

źródło: Vulcan przez Tech2