Zixo PS47 wędruje do…

20120429-191922.jpg

Reklama

Piękna, słoneczna i jakże gorąca niedziela (uwielbiam taką pogodę… ;)) powoli się kończy, a to z kolei oznacza, że nadszedł czas rozstrzygnięcia konkursu ogłoszonego jakiś czas temu. Zadanie polegało na przysłaniu do nas mejla zawierającego informacje dotyczące tego, co Wam się na Tabletowo.pl nie podoba, czyli co byście zmienili i jakie nowe funkcjonalności byście na moim miejscu wprowadzili w nowej wersji strony (na razie mogę zdradzić jedynie, że różu niestety nie będzie… poszliśmy w niebieskie klimaty).

Odpowiedzi konkursowych dostałam całe mnóstwo i wybór jednej naprawdę nie należał do najprostszych zadań – trochę czasu mi to zajęło. Ostatecznie jednak postanowiłam przyznać nagrodę, Zixo PS47, Pawłowi Rybackiemu, znanemu na Tabletowo.pl jako TheRaceManiac.

Ale to nie wszystko. Postanowiłam przyznać także cztery skromne nagrody dodatkowe, nazwijmy je „pocieszenia”. Dwie wędrują do osób, które z wielkim profesjonalizmem wypowiedziały się na temat Tabletowo.pl (gdybym zdecydowała się wybrać ich odpowiedzi jako nagrodzone, musiałabym przyznać dwie główne nagrody, a jak wiadomo, do rozdysponowania była jedna). Pozostałe dwie do Czytelników, którzy zaciekawili mnie swoimi pomysłami zmian bardziej niż pozostali.

Nagrody niespodzianki otrzymują:
– Maciej Herbeć,
– Wojciech Kamień,
– Tomasz Kuc,
– Rafał Paszkiewicz.

Oczywiście wybór był czysto subiektywny i możecie się z nim nie zgadzać. Z wymienionymi wyżej osobami skontaktuję się mejlowo, a wysyłka nagród nastąpi po weekendzie majowym (wybaczcie, jestem przez najbliższy tydzień zdala od miejsca zamieszkania).

Poniżej nagrodzona odpowiedź konkursowa:

Wchodząc na tabletowo.pl i czytając artykuły mam zupełnie inne uczucia niż przeglądając inne strony o podobnej tematyce. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to serwis profesjonalny, ale wcale nienastawiony na przynoszenie dochodów. Mało reklam, w dodatku są one małe i zupełnie nie przeszkadzają w przeglądaniu strony i cieszeniu się tekstem na niej zawartym. W przeciwieństwie do innych stron, w artykułach nie ma ani śladu po lansowaniu serwisu na ogólnopolski, ekskluzywny. Nie ma tu także ironicznych tekstów wysilających się redaktorów, aby zabrzmieli „cool”. Zamiast tego aż miło się czyta stronę, w której czuć prawdziwą pasję do tematu w każdym zdaniu. Starannie przygotowane są artykuły z każdą możliwą informacją, wyczerpujące, ale bez wodolejstwa nie na temat. Redaktorzy odpowiadają bez problemu niemal na wszystkie pytania w komentarzach, które nie są zepchnięte do roli głupiego, nieznacznego dodatku do strony. W komentarzach nie ma SPAM’u, niecenzurowanych wulgaryzmów. Po prostu można normalnie podyskutować leciutko odbiegając od tematu lub całkowicie na temat, ostro lub łagodnie ;), pomiędzy innymi fanami tego typu urządzeń. Początkujący mogą spokojnie zadać pytanie, chociaż powinni to zrobić na forum.

A teraz do rzeczy:

2. Wersja mobile
Jak na fanów portalów typu tabletowo.pl przystało, lubią oni przeglądać internet na swoich urządzeniach mobilnych. Zazwyczaj miłośnicy tabletów są także miłośnikami smartfonów. O ile w przypadku tych pierwszych serwis tabletowo.pl sprawdza się bardzo dobrze, tak na telefonach korzystanie jest utrudnione. Moim zdaniem bardzo ważną zmianą będzie otwarcie strony m.tabletowo.pl, aby konsumpcja treści na urządzeniach mniejszych niż 7″ cali była komfortowa. Oczywiście bardzo trafnym pomysłem byłoby także stworzenie jeszcze jednej wersji, dla tabletów. Tak jak w przypadku strony onet.pl czy nawet google.pl. Pierwsza wymieniona jest o tyle łatwiejsza w obsłudze, że możemy sobie przewijać artykuły palcem w lewo i w prawo, w dół i w górę. Dostosowana jest także czcionka (głównie wielkość) i grafiki. Tabletowo nie jest może tak skomplikowaną stroną jak główna onetu, ale w końcu serwis o tabletach zawsze mógłby się różnić dla tabletów, komórek i PC ;).

O aplikacji jedynie wspomnę, bo zdaję sobie sprawę, że to by wymagało dużych kosztów, zatrudnienia programisty i poza tym przy dzisiejszych możliwościach www, specjalny program nie jest potrzebny – ta wzmianka to raczej ciekawostka. W przypadku niektórych innych blogów technologicznych, moim zdaniem aplikacje wcale nie są lepsze.

3. Kategorie

Swego czasu na tabletowo widziałem bardzo fajną serię – środy z AppStore. Zniknęła ona bezpowrotnie ;). Zamiast niej pojawiła się nowa o kluczowych postaciach. Bardzo fajnie, że prowadzicie takie unikalne serie artykułów, to zdecydowanie uatrakcyjnia stronę. Niestety gdy pojawi się kolejna seria – tych nagłówków już nie znajdę w gąszczu zupełnie innych tytułów. Owszem, mogę trudnić się szukaniem za pomocą wyszukiwarki/widoku kategorii, ale to jest niewygodne i tam również jest lekki bałagan. Polecałbym uporządkować te kategorie. Na przykład w kategorii „Opinie/recenzje/testy” są i tablety, i akcesoria, i komponenty, i aplikacje, i zapowiedzi powyższych. Artykuły z opinią użytkowników z całego świata na temat danego tabletu mieszają się z recenzjami redaktorów tabletowo i czytelników tejże strony. Jeśli w sprawach tabletowych mam jakąś wątpliwość, zawsze wchodzę na tabletowo, aby ją rozwiać. Aż szkoda, że tak dopracowane, ładne, treściwe artykuły gubią się niczym pojedyncze kartki na stosie dokumentów. To wymaga dużo pracy, ale nikt nie powiedział, że czytelnicy będą przygotowywać łatwe sugestie ;).

4. Komentarze.
Tutaj nie będę się specjalnie rozwijał, bo we wstępie powiedziałem już dużo dobrego na ich temat. Są jednak wady. Największą wadą jest brak możliwości edycji/usunięcia postu. Czasami zdarzają się drobne błędy, nad którymi zastanawiam się, czy je poprawić pisząc w odpowiedzi poprawną treść zdania z gwiazdką na końcu, czy już zostawić komentarz z błędem. Dotychczas nie miałem dużej ilości błędów, bo zazwyczaj sprawdzam swój post przed wysłaniem, ale na taką ewentualność opcja edytuj jest tym bardziej potrzebna. Opcja usuń post także byłaby praktyczna, bo czasem zdarza mi się coś wpisać w złym miejscu. A co, jeśli wpiszę coś, co nie powinno w ogóle zostać upublicznione? Mi się dotychczas to nie zdarzyło, ale zawsze może być taka przykra ewentualność. Oczywiście te opcje należy powierzyć użytkownikom sensownie, aby nie usuwali, nie zmieniali swojego zdania na jakiś temat dziecinnie się potem go wypierając. Poza tym subskrybując „ten wątek” w rzeczywistości subskrybuję wszystkie komentarze, to też bywa niewygodne.

5. Pozostałe.
a) Szata graficzna tabletowo jest elegancka, ale przy okazji nadchodzących zmian warto by je podkreślić jakimś ładnym designem ;). Tą sugestię jednak możecie traktować z przymrużeniem oka, bo nie potrzeba nic zmieniać – strona jest ładna taka, jaka jest.
b) Forum strony jest za bardzo rozdrobnione, poza tym aktywność użytkowników jest bardzo mała. Z tym drugim dużo zrobić nie możecie, bo to od użytkowników zależy i przyjęło się, że wszelkie dyskusje toczą się w komentarzach. Nie wiem, czy w tej chwili warto to forum rozruszać, jednak warto było o tym wspomnieć.

Tabletowo jest nagrodą samą w sobie, ulepszone tabletowo to po prostu bajka – nawet, jeśli nie wygram, to zmiany uwzględnione w tym emailu już wprawiłyby mnie w radość.

A kolejny konkurs już niebawem…