Zgubienie smartfonu jest tak stresujące jak zagrożenie terrorystyczne | Tabletowo.pl

Zgubienie smartfonu jest tak stresujące jak zagrożenie terrorystyczne

Dołącz do dyskusji 0

Czy kiedykolwiek przeżyłeś autentyczny strach, kiedy zorientowałeś się, że nie możesz znaleźć swojego smartfonu, który, wydawało się, na sto procent schowałeś do kieszeni? Czy byłaś kiedyś bliska paniki, bo wyrzuciłaś z torebki już wszystko, a telefonu tam nie było? Podobno są to stany emocjonalne zbliżone do tych, które towarzyszą obawie przed atakiem terrorystycznym – przynajmniej tak wynika z badań przeprowadzonych przez The Physiological Society.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 2000 Brytyjczyków. Osoby, które wzięły w nim udział, zostały poproszone o ocenę poziomu stresu w określonych okolicznościach.

„Okoliczności, które zostały wybrane do badania, obejmowały szeroki zakres wydarzeń – ważniejszych i mniej istotnych, na które reagujemy w różny sposób. Niektóre z nich byłyby mile widziane, inne zdecydowanie nie” – można przeczytać w raporcie.

Skala stresu była dziesięciopunktowa, gdzie 0 oznaczało wydarzenie kompletnie nie wpływające negatywnie, zaś 10 – ekstremalnie stresujące. Najbardziej stresującym wypadkiem okazała się śmierć współmałżonka, krewnego lub bliskiego przyjaciela – ze średnią notą 9,43 na 10.

Kolejnymi najważniejszymi przyczynami poważnego stresu były:

  • pójście do więzienia (9,15/10)
  • rozległe uszkodzenie domu (8,89/10)
  • poważna choroba (8,52)
  • utrata pracy (8,47)

Co ciekawe, zgubienie smartfona uzyskało średni wynik 5,79, zaraz za zagrożeniem terrorystycznym, które wywoływało stres określany siłą 5,84/10. Równie mocno przeżywane są przeprowadzki.

Badanie ujawniło również, że mężczyźni doświadczają stresu w mniejszym stopniu niż kobiety (lub są skłonni zaniżać wartości go określające), a także wskazało, że poziom stresu rośnie wprost proporcjonalnie do wieku. Kobiety zdecydowanie bardziej stresują się wydarzeniami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby, zgubieniem smartfona i uwięzieniem, niż mężczyźni.

Współczesny świat dodaje do naszej codzienności wiele czynników stresowych, jakich nawet nie wyobrażali sobie ludzie żyjący 50 lat temu – na przykład te związane z mediami społecznościowymi czy smartfonami.
– dr Lucy Donaldson, przewodnicząca The Physiological Society’s Policy Committee

Zwiększony poziom stresu wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Długotrwałe napięcie emocjonalne działa na mózg, układ nerwowy i hormonalny, a także zwiększa ryzyko zawału serca.

Całe badanie zostało opublikowane pod tytułem „Stress in Modern Britain” i jest dostępne na tej stronie.

źródło: TechTimes

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona