Żegnajcie Moto X – witajcie Moto Z i Moto Z Force

Lenovo sypie dzisiaj nowościami, jak z rękawa. Był już Phab 2 Pro, Phab 2 Plus i Phab 2. Teraz czas na Moto Z i Moto Z Force. Oraz MotoMods.

Moto Z i Moto Z Force to tegoroczne flagowce ex-Motoroli. Z zeszłorocznymi łączy je tylko literka M na obudowie – Lenovo postawiło bowiem na rewolucję i zmieniono dosłownie wszystko. Od designu, poprzez podzespoły, a na obsłudze MotoMods kończąc. Co ciekawe, „pozbyto” się przy okazji 3,5 mm złącza słuchawkowego.

Moto Z

Specyfikacja Moto Z i Moto Z Force:

Model Lenovo Moto Z Lenovo Moto Z Force
Wyświetlacz 5,5 cala AMOLED 5,5 cala AMOLED
Rozdzielczość QHD (1440×2560) QHD (1440×2560)
Procesor czterordzeniowy
Qualcomm Snapdragon 820
czterordzeniowy
Qualcomm Snapdragon 820
Układ graficzny Adreno 530 Adreno 530
RAM 4 GB 4 GB
Pamięć wewnętrzna 32 GB
64 GB
32 GB
64 GB
Możliwość rozszerzenia tak, przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności 2 TB tak, przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności 2 TB
Aparat główny 13 Mpix z f/1.8 i OIS (optyczną stabilizacją obrazu) 21 Mpix z f/1.8 i OIS (optyczną stabilizacją obrazu)
Kamerka przednia 5 Mpix z f/2.2 i pojedynczą diodą doświetlającą LED 5 Mpix z f/2.2 i pojedynczą diodą doświetlającą LED
LTE tak tak
Czytnik linii papilarnych tak tak
3,5 mm jack audio nie nie
USB Typu C tak tak
Akumulator 2600 mAh
Turbo Charging – 15 minut ładowania pozwoli na dodatkowych 8 godzin pracy
3500 mAh
Turbo Charging – 15 minut ładowania pozwoli na dodatkowych 15 godzin pracy
System operacyjny Android 6.0.1 Marshmallow Android 6.0.1 Marshmallow
Powłoka chroniąca przed zachlapaniem tak tak
Wymiary 153,3×75,3×5,19 mm 155,9×75,8×6,99 mm
Waga 136 gramy 163 gramy

Jak widać, zarówno Lenovo Moto Z, jak i Lenovo Moto Z Force są bardzo podobne, choć to ten drugi jest nieco lepiej wyposażony. Dodatkowo smartfon otrzymał również – tak samo, jak Moto X Force, nietłukący się wyświetlacz.

MotoMods – rozszerz funkcjonalność swojego urządzenia

Lenovo Moto Z Lenovo Moto Z Force 3 MotoMod

Oba modele obsłużą MotoMods, czyli dodatkowe moduły. Ich zaletą jest to, że nie trzeba wyłączać urządzenia, żeby je podłączyć. Komunikacja odbywa się za pomocą pinów, znajdujących się w dolnej części panelu tylnego Moto Z i Moto Z Force.

Lenovo zaprezentowało dzisiaj trzy MotoMods: projektor, głośnik i dodatkowy akumulator. Pierwszy z nich może wyświetlać obraz o rozpiętości nawet 70 cali, a wbudowana bateria ma umożliwić do czterech godzin projekcji. Można też podłączyć zewnętrzne głośniki przez Bluetooth, aby poczuć się jak w prawdziwym kinie.

Kolejnym z MotoMods są 6W głośniki stereo JBL, odtwarzające dźwięk o maksymalnym natężeniu 80 decybeli. Jest także nóżka, dzięki której można postawić smartfon. Jest to ciekawa propozycja na imprezę, ponieważ grają naprawdę nieźle i mogą działać aż przez 10 godzin.

Ostatnim z zaprezentowanych dzisiaj MotoMods jest powerpack o pojemności 2200 mAh, co ma zapewnić do 22 dodatkowych godzin pracy smartfona. W sprzedaży pojawi się kilka wersji, w tym jedna, którą można ładować bezprzewodowo.

Lenovo Moto Z Lenovo Moto Z Force MotoMods Battery Pack

 

Lenovo zapowiedziało, podobnie, jak LG, zainicjowanie projektu, który ma na celu propagowanie wśród deweloperów tworzenie własnych MotoMods. Co ważne, mają one być kompatybilne nie tylko z zaprezentowanymi dzisiaj Moto Z i Moto Z Force, ale również z debiutującymi w następnych latach smartfonami.

Lenovo dość ciekawie rozwiązało również kwestię personalizacji. Choć same smartfony nie są rozbieralne, to dzięki MotoMods można będzie nałożyć pokrywę panelu tylnego, wykonaną na przykład z bambusa lub drewna.

Lenovo Moto Z Lenovo Moto Z Force

Lenovo Moto Z i Lenovo Moto Z Force oraz MotoMods mają pojawić się w sprzedaży w drugiej połowie roku.

Aktualizacja - 2016.06.10Specyfikacja techniczna Moto Z i Moto Z Force została uzupełniona o dodatkowe informacje.

Źródło: własne, Android Central, Engadget, Motorola