Czas poznąć tę bolesną prawdę: zdjęcia z iCloud są tak naprawdę przechowywane w chmurze Google | Tabletowo.pl

Czas poznąć tę bolesną prawdę: zdjęcia z iCloud są tak naprawdę przechowywane w chmurze Google

Dołącz do dyskusji 0

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda na jedną wielką wojnę: Apple walczy z Google, a Google z Apple. Dwaj śmiertelni wrogowie, Android kontra iOS, Pixel kontra iPhone, Google Assistant kontra Siri i tak dalej. Gdyby jednak przyjrzeć się sprawie bliżej, okazuje się, że ci technologiczni giganci są w takiej samej mierze konkurentami, jak partnerami.

Google rok w rok płaci Apple 3 miliardy dolarów, aby pozostać domyślną wyszukiwarką w systemie iOS. Część z tych pieniędzy wraca do Google, ponieważ Apple w jakiś sposób musi zapłacić za przechowywanie danych zgromadzonych w iCloud. A są one złożone właśnie w chmurze Google’a.

Zgodnie z raportem CNBC, w zeszłym miesiącu wprowadzono zmiany do Przewodnika Bezpieczeństwa iOS – ogólnodostępnego dokumentu Apple, który dostarcza informacji na temat sposobu, w jaki gigant z Cupertino zapewnia bezpieczeństwo danych klientom swoich usług. Z sekcji dotyczącej przechowywania danych usunięto wszystkie odniesienia do platformy Microsoft Azure, a zamiast tego pojawiły się wzmianki o Google Cloud Platform. To pośrednio potwierdza podejrzenia, które padły już w 2016 roku, kiedy to sugerowano, że Apple korzysta z chmurowych rozwiązań Google’a.

Nie wiadomo, czy Apple używa chmury Google do taniego przechowywania zdjęć i kopii zapasowych, czy też korzysta z jej bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak synchronizowanie danych między aplikacjami. Jedno jest pewne: niektórym „sadownikom” świadomość, że ich pliki są przechowywane na dyskach giganta z Mountain View, może wręcz odmienić postrzeganie świata. Inni pewnie tylko wzruszą ramionami.

Platforma chmury Google stała się w ostatnich latach częścią ważną składową potężnych przychodów firmy. Mimo powolnego startu w porównaniu z Amazon Web Services i Microsoft Azure, chmura Google odnotowała w zeszłym roku prawie 4 miliardy dolarów przychodu. Najwięksi jej klienci to Spotify, PayPal, Snapchat oraz, najwyraźniej, Apple.

źródło: CNBC przez BGR

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona