Nowe Zdjęcia Google

Zdjęcia Google będą potrafiły rozpoznawać tekst z fotografii. Koniec z przepisywaniem hasła do Wi-Fi

Analizowanie tekstu à la OCR wbudowane w Zdjęcia Google? Czemu nie? To możliwości, które otworzy przed użytkownikami tej usługi jedna z kolejnych aktualizacji aplikacji Google.

Do tej pory Zdjęcia Google mogliśmy bez przeszkód przeszukiwać za pomocą wpisywanych fraz typu „rower” czy „góry”, a algorytmy starały się wyszukać w naszej bazie fotografii takie zdjęcia, które pasowałyby do danego słowa.

Reklama

Jednak mimo tego, że sztuczna inteligencja całkiem nieźle radziła sobie z rozpoznawaniem obiektów, to nie można było tego powiedzieć o pojawiających się na zdjęciach napisach czy fragmentach tekstu. To wkrótce ulegnie zmianie. Google testuje już taką opcję.

https://twitter.com/hunterwalk/status/1164037251862421504?s=20

Przeszukując zbiór swoich zdjęć, będzie można odnaleźć dokumenty, za pomocą wyszukania słowem, które na pewno w nich występuje. Inną praktyczną funkcją, która przychodzi mi do głowy, to szybkie łączenie się z sieciami, których hasła wypisane są na jakichś kartkach czy naklejkach. Tekst ze zdjęcia będzie można łatwo rozpoznać, skopiować i wkleić w odpowiednie pole. Wydaje się, że algorytmom wszystko jedno, w jakim języku jest napis – potrafi poradzić sobie z angielskim czy słowami zapisanymi cyrylicą. Nie wszystko działa jeszcze śpiewająco – system nie zawsze poprawnie rozpoznaje tekst, przez co skopiowanie go gdzie indziej nie da zamierzonego efektu. Jest to jednak na pewno krok w dobrą stronę.

Ponieważ nowa funkcja wdrażana jest po stronie serwera, nie ma znaczenia, jaką wersją aplikacji Zdjęcia dysponujemy. Google stwierdza, że pod koniec miesiąca powinny ruszyć globalne aktualizacje, uwzględniające te zmiany.

Oczywiście w sklepie Google Play możemy znaleźć aplikacje, które przekształcają fotografowane fragmenty książek i innych publikacji w edytowalny tekst, ale chodzi o rzecz, która będzie dostępna dla każdego, bez silenia się na instalowanie osobnego programu.

źródło: Android Authority